Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 14 Sep 2017, 17:43

hmmm .... si pe aici tot "militieneste" se pune problema

la domnisoara simandicoasa din povestea de mai sus si imbracata in animale moarte exista cat de cat un sens "material" pentru sacrificarea animalelor (fie ele salbatice sau domestice) dar vanatoarea "sportiva" ce alt sens in afara de a osoi setea de sange a sportivilor are?

nu stiu unde vede autorul ca marea majoritate s-ar da ca fiind ecologisti ... sau altceva .... faptul ca nu gasesti explicatie in placerea unora de a omora de dragul omorului nu te face musai nici ecologist si nici iubitor de natura.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Donbazil » 16 Sep 2017, 00:54

Salut!

Cei din zona, ne vedem la Bata.....
Fişiere ataşate
Bata.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Donbazil » 10 Mar 2018, 21:23

Salut!

:cry: :cry: :cry:

Casian Balabasciuc
Şi legendele încep cu „ a fost odată”. Poate pentru mulţi dintre cei care vor citi ce am scris aici, numele de Vasile Mehedeniuc nu este cunoscut. Şi atunci iată de ce voi începe cu „ a fost odată” un paznic de vânătoare care se numea astfel. Azi l-am condus pe ultimul său drum, drumul către veşnicie, pe care cu toţii trebuie să-l străbatem mai devreme sau mai târziu. Aşa este mersul implacabil al destinului. Doar că Vasile Mehedeniuc, huţul din Brodina, născut cu 81 de ani în urmă, va rămâne un personaj legendar printre poveştile din pădurile bucovinene, poveştile acelea neasemuite despre cerbi şi urşi, mistreţi şi lupi, căpriori şi cocoşi de munte, meritând un loc fruntaş printre portretele de păzitori ai vânatului pomenite şi zugrăvite de mari scriitori ca Sadoveanu, Ionel Pop, Titus Popovici şi alţii. Pădurarul Mehedeniuc nu a fost doar un meseriaş al ceea ce înseamnă cu adevărat vânătoare, ci a fost un trăitor al naturii, al vieţii sălbatice, pentru că a înţeles deplin sublima delicateţe a pădurii, trăind, muncind şi simţind în spiritul ei. Pentru mine, ca şi pentru mulţi alţii care au avut norocul să vâneze alături de „nea Vasile” vor rămâne săpate în memorie amintirile dimineţilor cu rotit somnoros de cocoşi, ale serilor cu apus cald şi chemări de căpriori, ale ploilor sâcâitoare pe poteci înguste şi acoperite de frunze vechi, ale nopţilor cu pânde lungi la mistreţi sau în gheaţa înfiorată a bordeielor de pândă. Chipul pădurarului va rămâne pitulat în amintirea cetinilor şi a fâneţelor bune de coasă aşteptând să fie rechemat în poveştile celor ce l-au cunoscut sau măcar au auzit de el şi de isprăvile sale, cu nădejdea că va mai fi cândva cineva care să-i urmeze calea şi obiceiurile. Dar oamenii se schimbă, iar în năvala timpului se schimbă şi vremurile, după asemănarea lor. Nu doar sălbăticiunile mor, ci şi pădurile, ca şi oamenii, iar uneori, din păcate, moare şi buna rânduială. Azi nea Vasile şi-a schimbat standul pentru veşnicie, rămânând sus, pe dealul Pohari, să privească din depărtări adânci stelele şi să asculte cu luare aminte dacă nu cumva au intrat mistreţii să strice fâneţele.
Când pe ultima cărare
Doi boi negri-or să mă care,
Îndemnaţi cu o crenguţă,
Brazi să-mi puneţi pe căruţă,
Sufletul meu o să-ndure
Mare dor după pădure!
Dumnezeu să-l odihnească!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Donbazil » 20 Mar 2018, 00:08

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 22 Aug 2018, 18:14

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde paul » 07 Feb 2019, 20:26

Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 12 Iun 2019, 13:00

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde paul » 07 Dec 2019, 18:02

Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde teinegru64 » 07 Dec 2019, 18:48

La mistreti nu este permisă folosirea gazelor lacrimogene ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde paul » 07 Dec 2019, 19:45

teinegru64 scrie:La mistreti nu este permisă folosirea gazelor lacrimogene ?

Doar daca devin agresivi si ataca ! ;)
Legat de stirea prezentata ... nevasta-mea nu se mai opreste din ras. De mine ! ;)
De pe vremea cand era ovasul in lapte si pana in prezent am avut vreo 4 autorizatii pentru a vana un mistret. La panda ! Cred ca vreo 50-60 de nopti le-am petrecut prin paduri, pe la marginea padurilor, prin lunci, pe la marginea lanurilor de ovas sau porumb si ... n-a fost sa fie ! Tot timpul era aceeasi problema ... nu ne asezam unde trebuia , ieseau ba mai la deal, ba mai la vale, ba, nu mai ieseau . :) Vazand stirea, a concluzionat ... hotarat lucru nu stii sa te pozitionezi ! :lol:
Este primul an de cand merg la vanatoare si nu fac pt. Craciun un carnat, un salam, sau o pastrama de mistret, dar ... inca mai sper. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Donbazil » 24 Mar 2020, 20:27

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Shrek » 24 Mar 2020, 20:39

Asta da , poveste vanatoreasca.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori