Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde teinegru64 » 03 Oct 2017, 07:11

Mircea_63 scrie:Se implineau cele ce trebuiau sa se implineasca daca nu spuneau asa?
Pot sa zica oamenii ce vor. Conteaza ce zice El si... simplu, daca Auschwitz a fost o razbunare din partea Lui, mearga in Rai cine vrea. Nu ma pot ruga unui Dumnezeu atat de crud. Sau ma pot ruga, dar din frica, nu din dragoste, admiratie si recunostinta. Iar chestia cu iubirea si iertarea ramane gargara...

"Piatra pe care n-au luat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns în capul unghiului. Oricine va cădea pe această piatră va fi sfărâmat, iar pe cine va cădea ea îl va spulbera." - Luca 20,17-18.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 08 Oct 2017, 20:21

Feciorii din novii socac.......
E vreme trista la noi în sat, ca o vinit toamna si iar se duc „pasările călătoare”. Da pe socac la noi , feciorii mai tomnatici,am pus-o iar de o petrecere. Bicheru al mai mare, la care ne-ntâlnim tăt timpu, tocmai o copt la cazan răchia de albușe si ne-o chemat s-o degustam. Noi,ii zacem Cozoroc. Nu va gangiți la alte ...prostii. El o lucrat la chefereu, un fel de șef. Șef di trin. Giespre el circula o ligenda urbana cum ca, pe timpu embargoului, lucra la Jimbolia, in gara. Ca șef, sau cum sa numsce al stegulețu. Da cica la o manevra, trinu cu petrol, o rămas fără frîne si o ajuns tamai in Serbia. Cu cozoroc cu tot. Cica acolo, o făcut tri zile închisoare si o...spinare de bani. Da e doar o legenda. Dup-aia sunt io. Mie imi zac Moț. Nu pentru ca as fi c...u moț ,doar că copiii dân sat nu or putut sa zâcă uite monstru, doar uite moțu. Io mis băiat cumince ca m-o dat natura multă răbdare si mi-o luat in schimb...dusmănia. La rțnd vine Wolf. Nu ca ar sămăna cu lupu ( are ceva par in cap), da când era la scoală, dăscaliâa l-o întrebat cum îl chema pe muzicantu cela austriac si el n-o putut spune decât wolf, wolf.... si atâta. Ca s-o rușinat si-o ieșit din scoală. Are doar un mic beteșug, nu tâne la beutura. Când o ia pe ulei, sare la bătaie.Ii trece mai greu da-i trece si lui. Apoi avem pe Pietri. Nu , nu ii spunem asa de la piatra. N-are inima de piatra. Doar ca o mers in excursie la Roma si s-o ratacit. Si ne-o sunat pe noi ce sa faca. Si noi i-am zâs sa meargă pă margina străzii si să citeasca ce scrie. Si ne-o zâs ca scrie San Pietro 500 m si e o săgeata. Si noi i-am zas ca este aproape de poarta raiului. Sa sa grabeasca si să ne trimită o vedere. Băiat finut, lui ii place muzica. Noua doar muzicantii!
Mai este si Isus. Îi zâcem asa nu ca este sfânt. El lucra tâmplărie, intocmai ca idolul sau. Doar ca pe el nu il lasa .. seful cel mare p-afara, sa nu se strâce de la noi. Da si când il prindem........
Ca orice ceata de feciori, avem si fete cu noi. Dupa cele cunoscute de noi toți ca ne ia mințile destul de repede, Mona si Diana, de ceva timp si-a făcut loc si Zâna. Nu Zana buna, cu bagheta magica. Zâna este alintarea pentru...benzina. Nu pentru ca ar fi ....scumpa, ori fără de care nu ne putem ...misca. Doar pentru ca in preajma ei se creaza tot timpul un amestec -incendiar de....sentimente, refulari si fustrari, iar daca ai scăpărat un cuvânt aiurea a luat foc. Si pârjolește la inimi de numa, numa. Doar ca nu recunoaște nimeni. Am vrut sa-i spunem C-4, da ne-a fost teama, ca nu scie de gluma si cine stie ce isi imaginează. Da ea e fata noastra si tinem la ea. Doar ca o mai necăjim din când in când.
Da cum va zac, petrecerea o început. Cozoroc, o adus raina cu carne, io mis cu uiaga cu rachie, Wolf așază muzicanții, Pietro face repertoriu si Isus o-înghesuie pe Zâna. Cum s-o gatat, va povestesc alta data.
Doar ce m-am tzucat cu mona, ca si ma ia cu legăneal.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 08 Oct 2017, 20:53

tu vrei etichetele alea, dar nu candidezi pe categoria care trebuie.. ca talent ai avea.. sau nu stii cum sa luam legatura :))
in ceea ce priveste hazul, eu nu consider despre mine ca nu il am, da' problema e ca nu'l au altii.

hai, tuca'te!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde mellis » 08 Oct 2017, 22:02

Capcaunule - cu povestea asta cred ca "wolf" te tuca si te ia in orchestra lui de urlatori la praful de luna.

Dar nu imi este clar daca pestrecerea este pa socacul de la deal sau de la vale?
pupa-te cucu armenesc..
Sa ne traiesti!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 09 Oct 2017, 22:20

Erata.....
In cursul zalii de azi, am primit mai multe reprosuri ge la precini si fete bisericești, care m-or tras de urechi cu privire la originea numelui Isus , dat unuia din băieții nost . Recunosc ca nu il numim asa ca este sfânt ( cei ce stiu numele corect au inteles) doar ca atunci când meream sa il chemăm la joacă " tanti mama lu' Ionuț, il lăsați pe ionuț afară? " , aceasta ne răspundea sec: "nu ! Ii sus! Învață ( cu i de la împărat ) D-acolo i se trage! Da' la un moment dat Isus al nost' o tat tachina pa Zâna sa-i spuna cum poate.....preschimba apa in vin, întocmai ca in povestile cele cu minuni. Da' asta mica nu si nu, că nu este la temperatura optimă, ce trebe sa fie suficient de...incintata ca altfel sare cepu', si se taie. Mireasma, si nu mai poți boteza, sau mistifica, ori cum io zace, vinu'. Da' sa sciti ca sa pricepe si la tâmplărie! Face niste doage de numee, numa! Cine are lipsa poa' sa apeleze cu încredere la el.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 09 Oct 2017, 22:26

bai si eu care credeam ca te referi la ionitza cristian...ce mi'am luat'o....

apa in vin...povesti cu minciuni. dar stiu cum se mananca pestele. :))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 09 Oct 2017, 22:30

- Shrekule, tu scrii sau crosetezi ?
Hotaraste-te unde ti-e mai moale sa te tavalesc. Aci, la filozofi, sau dincolo, la filantropi ?...
Numa zi odata...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 09 Oct 2017, 22:34

unde e moale e pentru somn linistit, nu pentru tavaleala :)). haidetz baietii, ca mi se uita ochii in crucis.

shrek zice ca tu nu ai varsta lui...da' cat o avea...70+? mai mult? ca pe tine, lupe, te'a trecut la tineret.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 09 Oct 2017, 22:37, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 09 Oct 2017, 22:35

- Are mai multi ani, poate de concediu medical, ca in rest, nu cred...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde cristian bh » 10 Oct 2017, 11:05

Shrek scrie: Face niste doage de numee, numa! Cine are lipsa poa' sa apeleze cu încredere la el.

Iaca unu caruia ii lipseste tat butoiu!
Ii croim unu dupa cat ii bostanu de mare,...ca la el creste continuu.Da acu ii dus cu pluta pa PrutIsor!
Cica daca esti bostan de mic,cand esti mare numa te rostogolesti! :)
Poveste lui incepe pe ulitele de unde,, au plecat si cu serjentu zasi,iar ca sa pazasca holdele cu bostani si papusoi ramase unu,Mitru a lu Catarila,..mai zis de sei sugubeti Magarila,..din cauza ca precum ii era bostanul de mare asa erau si urechile.Si cum ramase Magarila singur singurel,cu tati holdili di bostani si cu tati nevestili ramase acasa oftand di dorul selor plecati la lupta seia mare sa toarca fuiorul sara pa ulita,...bostanii,nemaiavand cini sa-i manance,crescura si ei,..crescura,si impanzira tat hotaru cu bostani cat roata la car de mare.
Magarila al nost,...cand vazu el una treaba ca asta,...ce gandi el cu mintea lui creata,...mai da no-i fi io prost sa mananc toata ziulica la bostan ca si asa al meu e mare,...de azi nainte mananc doar semintzele,ca noroc chior ca asta,..n-are sa mai vie pi ulitele noastre multa vremi de aci nainte!
Razasii nu se intorceau,fimeile oftau,..Magarila cu urechile ridicate semana,...si uite-asa samanta di magarila rasarita si ea la randul ei din samanta seia de bostan,,,a prins radacini,avand in ziua de azi,...atatea si atatea soiuri de bostani.
Cam asta ii scurta poveste a lu bostannegru,din a sinsea spita d-a lu Magarila!
Fişiere ataşate
bostannegru.jpg
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 18 Oct 2017, 00:49

Salut!

:idea: :idea: :idea:


Parintele Calistrat
16 ore ·
Ruptura în Biserică nu a făcut-o Dumnezeu! Au făcut-o tot oamenii.. Oameni s-au certat între ei, cardinali şi episcopi au rupt hârtii şi şi-au aruncat anateme, aşa cum face soţul şi soţia, dau divorţ şi nu îi mai împacă nici dracul 100 de ani, se bârfesc dar ei tot doresc unul de altul! Aşa şi ruptura aceasta între bisericii, trebuie să o repare tot Dumnezeu, aşa cum tot Dumnezeu a îngăduit să se facă.
Convertirea la ortodoxie se face aşa cum au făcut Apostolii! Apostolii ne-au arătat câteva elemente de care avem şi noi nevoie!
VERTICALITATEA CREDINŢEI ceea ce înseamnă o CORECTITUDINE DE FIER! Apostolii au arătat DEMNITATEA CREDINŢEI care înseamna IUBIRE şi un RESPECT TOTAL!
Asta înseamnă în primul rând Religia Creştină, "îngăduinţa şi iertarea"! Creştinismul nu este o religie fără lege, nu este o religie a dezordinii! Sfintele Scripturi Îl numesc pe Dumnezeu: „Dumnezeul măsurii” (2 Corint 10:13) şi despre El se mai spune: „pentru că Dumnezeu nu este al dezordinii” (1 Corint 14:33).
Deci noi avem un Dumnezeu al disciplinei. Iar în momentul în care ai intrat în "disciplina credinţei creştine", noi trebuie să mergem pe acest Echilibrul Universal, al Mărturisirii Apostolilor, şi să nu facem din Religie o Politică! Dumnezeu nu este politică! Dumnezeu este rugăciune! În momentul în care vii să te impui cu forţa, ca Biserica, vii să te impui cu forţa ca Religie, în momentul în care vii să cotropeşti sau să constrângi.. ai ieşit din Creştinism! Mântuitorul Iisus Hristos a arătat modul de a veni la creştinism. "Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie."(Marcu 8:34) Nu înseamnă că dacă de mâine noi am scris despre catolici în fel şi chip, cum mai vedeţi scris pe ici colo, de mânie, nu mai există catolicism pe glob. Când va vrea Dumnezeu, şi când va trimite Duhul Sfânt mila, şi va trimite harul, şi întelepciunea, se vor întâmpla şi în sânul catolicismului semne şi minuni care îi vor întoarce de acolo de unde s-au rupt. Pentru că ruptura în Biserică nu a făcut-o Dumnezeu! Au făcut-o tot oamenii.. Oameni s-au certat între ei, cardinali şi episcopi au rupt hârtii şi şi-au aruncat anateme, aşa cum face soţul şi soţia, dau divorţ şi nu îi mai împacă nici dracul 100 de ani, se bârfesc dar ei tot doresc unul de altul! Aşa şi ruptura aceasta între biserici, trebuie să o repare tot Dumnezeu, aşa cum tot Dumnezeu a îngăduit să se facă. Pentru că odată cu ruptura au apărut modificările dogmatice, iar în urma acestor modificări nu poţi să faci unirea la întâmplare. (ascultaţi diferenţele între ortodoxie şi catolicism în video). Ca să apară această unire, Duhul Sfânt trebuie să ne lumineze pe noi ortodocşii să avem răbdare şi îngăduinţa, şi pe ei să găsească adevărul de unde s-au pierdut, de unde s-au rătăcit. Aşa cum te duci într-o pădure şi te întorci pe acelaşi drum, pe aceeaşi potecă. Căci în urma atâtor schimbări şi adaosuri nu se poate face unirea. Ar fi ca şi cum ai vrea să îmbraci un adult cu haine de copil!
https://www.youtube.com/watch?v=oGZH8CNx_j8
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 18 Oct 2017, 22:00

Dialoguri inedite! La despensar ........
Sfarsit de vară. Un dispensar comunal din sudul țării. In sala de asteptare, două batranici, in cabinetul medical , încă una.
-Auzi fa, zice una dintre ele, ai auzat d-a' mica a lu' Puțintică? Cică e bolnavă rău! A fost salvarea la ei acu' doua zile.
-Care fa? Aia d-a facut trei facultăți si n-avea de lucru? Sau aia nemaritata?
-Aia nemaritata. Cică e gata, nu mai scapă. Este in ultimi stadiu.Are o boală d-aia femeiască. Zăcea ma-sa ca o luase razna. D-aia venise si salvarea la ei.
-Da' ce are fă, sifilis? Ce de la ala se-nebunește.
- Ai fa, dete dracu' nu sifilis. Cică boala femeilor neiubite ii zace. Da' a gasat-o tarzau d-aia e grav.
- Zau, asa ii zace acu' ? Cand eram io tânără ii zicea boala lu...calachi! Da' se vindeca repede. Un fecior mai tomnatic si trece iut '. Se vezi ce repede trecea nebuneala.. Doar ca daca nu erai atenta sa umflau galcile!
Din cabinet iese a treia bătrînică iar doctorita ii striga din usă :
-Mamaie sa nu uiți sa iti iei medicamentele Daca nu are supozitoare sa vii sa iti prezcriu altceva.
-Ce-a zas fa ca ai ? Intreba batranica mai mucalita.
- Eh, ce sa am? A zas ca am ..endometrica.
-Ce-ai fa d-un metru'? Sau razi da noi!
- Nu fa! Cică boala femeii nefu....e. Ca d-aia ma dor salele. S-au atrofiat muzchii. Ca sa uita ea acolo si a zas ca sunt paianjenii cat casa. Pai maica io am maine poimaine septezeci si cinci de ani si sunt vaduva de zece ani, cine crez' ca mai vine sa scuture cosu'. Hai dracu' la mine acasa ca am o visinata de stă mata-n coada. Da-o dracu' da boala!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Oct 2017, 22:14

Ma baieti, voi incurcati femeia nemaritata cu femeia nebostanita. Si nu'i acelasi lucru. Da' ce va veni, maica? Ca vremurile s'au schimbat. =))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 18 Oct 2017, 22:22

Se nu crezi fata mea ca tot ce scrijelim pa sticla, io sau alții, iti este dedicat numai tie. Sunt lucruri care se rostogolesc in minte si, daca sunt la.....temperatura optima, le asez pa geam. Nu ca sa te stârnesc pe tine. Sper ca din cei ce citesc, mcar unul va zâmbi. Si este o mare realizare pentru mine. Aducerea unui zâmbet!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Oct 2017, 22:34

Nici nu am luat'o personal. Uite ca ajungi si tu la vorba mea, ca cine se scuza se acuza...ca are ceva de demonstrat. Nu inteleg de ce in sens invers, adica dincolo unde era mai vesel...ti se impiedica logica. Daca am ceva ce simt ca trebuie sa impartasesc pe subiectul asta, o fac numai in fata judecatii LU'pului (dar nu e obligatoriu), ca el ma inghionteste de ma inroseste. Aici am intrat pur si simplu sa comentez si nu fi sigur ca am facut'o scrasnind din dinti. Sa stii ca forumul asta face parte din programul meu de seara...de o vreme incoace. Te sfatuiesc sa te obisnuiesti cu asta si sa iei ceea ce iti zic intr'un sens bun, pentru ca este unul.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 18 Oct 2017, 22:59

Salut!

Nu stiu de ce, dar am asa o presimtire.....Asta o iau ca pe o gluma....Cat farmec si cat talc o avea....mai vedem peste o vreme.... :lol: :lol: :lol:

Re: BANARI
Mesaj necititde mircea » Astăzi, , 18:33

Cristian Ionita
Banare : un an

Motiv : injurii repetate
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Avatar utilizator
mircea
Site Admin

Mesaje: 1153
Membru din: 17 Feb 2011, 16:33
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori