Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde mircea » 19 Oct 2017, 09:15

Donbazil scrie:Salut!

Nu stiu de ce, dar am asa o presimtire.....Asta o iau ca pe o gluma....Cat farmec si cat talc o avea....mai vedem peste o vreme.... :lol: :lol: :lol:

Eu iti recomand sa te rezumi la ceea ce stii mai bine....adica la militia in actiune .
Ce are Ionita, chiar banat fiind....dumneata nu o sa ai niciodata.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 21 Oct 2017, 21:36

Salut!

Strima dom' sef!....Da' io in nimicnicia mea, nici nu-mi doresc - chiar si in cele mai nasoale clipe ale mizerei mele vietzi - sa ajung ca amicu' dvs....El are farmecu' lui.....Fiecare dintre cei de p'aici avem farmecu' nostru, da' unii e' mai peste.....Ultra! ....Extra!....Iar daca e' prieteni cu sefu'....E' tari.....Restu' ce mai conteaza.....Niste "maruntzis"....
Macar eu sunt constient ca nu-s important - si mi-o asum....Iaca un necajit p'aici, care mai da din gura ( pardon - taste).... :lol: :lol: :lol:
Sa fim cu totii sanatosi! :idea:

P.S. Am o rugaminte: nu cumva ma jignesti cand afirmi ca eu doar "militie" stiu mai bine?....Oare sutele de stupi pe care i-am pastorit in cei peste 35 de ani de apicultura chiar nu reprezinta nimic pentru marele sef al "Stuparitului"?.... :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde mellis » 24 Oct 2017, 01:31

sigur ati auzit de iarba fiarelor ce deschide lacate...
http://mesageruldecovasna.ro/iarba-fiarelor-leacul-oamenilor/
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 24 Oct 2017, 20:27

Dialoguri inedite. Asteptând masina cu pita.......
Pa socacu' mare, la coperativa, gis ge gimineata, sacenii asceapta masina cu pita. Un bage mucalit, un june pripasit, cantoru' si felceru', givanesc.
-Auzi uico, ai auzat de Pacepa?, întrebă junele.
- P-a cui s-aud? Zace bagea.
- Nu breee, Pacepa! Ala d-a fugit din țară pe vremea lu' cească. Seful securității! Cică l-au bunghit ăstia de la SRI si vor sa-l aducă -n țară. I-au publicat o carte," Orizonturi rosii" si l-au aburit ca trebuie sa-i dea niste bani. Fraieru' a pus botu' ca-i trimite prin curier si l-au prins. D-aia se spune sa nu te juri pe...rosu ca te bate...secu'!
-Auzi bah puta, unge ai cetit tu este ca io n-am auzat pan-acu'? Zace bagea .
-Auzi mosule, da' de octombrie rosu ai auzit? Cică pe la Bucale vor s-o pună de-o revolutie ca-n '915! Adică sa ia de la ai bogați si sa împartă la ai săraci , sa se aboleasca sclavia , sa nu mai mergem la lucru si o sa curgă lapte si miere!
-Bah prostane, asta o fo' anu trecut, nu in octombrie, in decembrie, can' românii s-or contaminat cu ciuma rosie! Cică nu egzista tratament pentru două boli: ciuma rosie si prostia roz. Ia scoate limba, daca-i roz, esci beceag tare.
-Auzi bage, se baga si felceru'! Se scii ca o spus la celivizor ca o sa vina cod rosu ge vreme rea . Sa pregacesti marvele si uiaga cu rachie sa le vaccinam si pa ele si pa noi!
-Bata-va cucu ge narozi! Tata gimineata numa de rosu povestiti, parc-ați fi muieri. Io am auzat ca este cod rosu peste tata România. Fugi clopotare si bace clopotu'n dunga! Urmează ză vina ....bezna rosie! Ia ' c-o sosat masina cu pita....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 24 Oct 2017, 20:31

- Monstrule, le ai! ;) :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 24 Oct 2017, 20:46

LUpe, t-as zace si tie una, da' esti supracios rău si sări la...bătaie. Da' mi-asum riscu'!
Il stii p-ala micu' de respira greu si umbla cu...lanterna?! Ie....vanatoru' bre! O venit sa ti-o bage pa scufita rosie in..cap!
Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Oct 2017, 20:51

Ma formulez dincolo, in doo scrieri, nu cumva sa va ducetz la Suleiman!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 24 Oct 2017, 20:51

- Shrekule, nu e Revelion in fiecare zi a anului... ;)

Ai vazut ca pe Scufi daca stii cum sa o tii ocupata nu mai posteaza acelasi text pe trei topicuri,
crezand ca in modul asta o sa o citeasca lumea in 3D ?... :lol:
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 24 Oct 2017, 21:01

Eh, o schimbat rulmentii la centrifuga si vrea sa probeze cocaia! Hai ca viu acu'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 27 Oct 2017, 20:29

Dialoguri inedite. Asteptând pe hol la APIA.....
Clădirea APIA, dintr-un orăsel din sudul țării. Pe holul strâmt si întunecos, cativa bătrâni veniti cu rata dis de dimineata ori adusi de nepotele, asteapta cuminți la rand, conform " programării ". Oraganizati in mici bisericuțe discuta aprins despre ultimele noutăți in materie de....înmormântări ori despre cat o crescut pensia. Din cand in cand, întâi sa aude apoi se simte cum , cate-unuia, i se desumfla...bicicleta. La intrare, doua fetiscane, însoțitoare "voluntare" ale unor chiaburite, sorb din cafea de la bancomat si discuta intelectual.
-Auzi fata, tu ce mai citesti cand mergi la spa?
-Eu? Vai , nici nu iti vine sa crezi ce greu am putut sa fac rost de o carte de Jung. Este cool, fata. Are tipu' asta niste intrebari pe care si le pune dar apoi se incuie singur. Am citit pana de curând tot ce-a scris Cohellio, dar nu mai îmi place. Brazilianul asta este cam dificil si acum tot prostu' citeste brazilieni ! Dar tu?
- Eu citesc ceva de Marx . M-i l-a împrumutat prietenul meu care este student la filosofie. A zis ca este cartea de căpătâi a filosofiei marxist-leniniste. Da' mie nu m-i se pare interesantă. Ăsta nici nu stie ca masculinul de la capitala este capitalist si nu capitalul. Au si scriitorii ăstia prostii lor.
Doua batranele, aduse de cele doua intelectuale barfesc si ele.
-Ce zace fa aia mică? Intreba una din ele.
-Ei, zace ca are un prieten chel da' cică ie cam bătrân ca-l tane un junghi in spate.
-Fetili astea nici nu stiu ca bărbații cu par pe cap si piept sunt ai mai buni. Acu' vezi numa bărbați chei in cap si cu par pa fata ca călugării. Da' carlig ciuciu.
Brusc, usa unui birou se deschide si un zdrahon de ...fermier se repede afara urlând :
'Rati ai dreacu de nenorociți ! Pan' acu' a fost bine ca va dete-am ...cate ceva, acu' nu mai merge ' ai? Da' ce, intra pamantu' la apa, s-a imputanat? Bah, luati-l voi tot ,bah! Sa faceti caramizi din el. Si cu cărămizile alea sa mai ridicati o catedrală de mântuire a neamului de prosti! ' Tu-va casa-n c*r de hoți!

PS. Îmi cer scuze pentru limbajul licențios. Îmi cer scuze pentru greselile de ortografie. Cu exceptia ultimului dialog, aceasta este o poveste imaginară. Orice asemănare cu personaje din viața reală este pur întâmplătoare.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 30 Oct 2017, 23:56

Salut!..

De la Dom'Profesor Radu Stefanescu cetire:! :idea: :idea: :idea: :shock: :o


Tare aș vrea să regăsesc lucrarea de doctorat in filosofie a bunului meu unchi Victor-Costin, chirurgul de front din WW2. Cred că și-a susținut doctoratul în anul 1947. Lucrarea a avut 7 (șapte) pagini. Dar a revoluționat o lume. Se numea dacă țin bine minte din copilărie, se făcea multă zarvă pe această lucrare, considerată capitală, ei bine, numele ei era ”Imposibilitatea vindecării”. Unchiul meu, care a salvat mii, poate zeci de mii de vieți, pe front, demonstra clar, doftoricește, că, după perioada creșterii, orice boală, orice accident, marchează mai puțin, sau grav organismul, care nu mai recuperază niciodată 100%. ”Toate rănesc, ultima ucide” a fost leitmotivul lucrării. De atunci, biletele de ieșire din spital, nu mai poartă mențiunea ”vindecat” ci ”ameliorat”. Peste tot pe glob, lucrarea unchiului a fost tradusă în 67 de limbi, inclusiv chineza și japoneza. Nici nu era greu, erau doar șapte pagini.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde gica.mosu » 31 Oct 2017, 14:50

BAAAAAAI,da aicisa e o pane di halit=mancat...(sa traiesti D'onbazil=tanar si nelinistit ca di obicei,ta'ne-o ta't ase)...Pai sa va za'ca G.M una acusica(reala100%) petrecuta cu cativa zile'nexcursie pi la Sighiiii cu grupul di nevazatori din BC.Si da,cat grupul de nevazatori "jucau"sah cu Sibienii,io i-mi iau soata si ma plimb prin zona garii SB-Tranzitmixt...... dupa ci vad una alta,ma opresc la o gogosarie sa cumpar o chirosca cu branza(ala Moldovaaa)....iar cand sa plec,ca drept multa'mire pt tratatie,le zic la cele 2 vanzatoare(2 ursoaice faine breee,una de 200 de luni,ailalta de 400 de luni-aprox)SA'RAMA'NASA ca la noi in Moldova cu intales de multumire s-au de la reverdere,s-au de pastrati restul,dupa caz)...Daaar, nu apuc sa plec,ca ma intreaba una:pai,la voi in Moldova,cum se zice,n-ai ce ...s-au nu ai ce faceee ;) Mamaaa ,au intrat pi teren "minat"...io za'c: Tot UNA.....,ia spune:ACELASI LUCRU...DOAR NU DUREAZA MUUUULT(nu-i un vitel,completez eu...) :shock:...Radem siii,dau sa plec,cand vad ca una i-m- face cu ochiul(semn ca ma asteapta sotiea)....paaaai,nuuuu, caaa,la noi in Moldova nu se mai zice SOTIE,ci s-o tie cine vrea,sta singura si mai vrea odata ,colega de cameraaa=apartament :P ....Si cand sa ma despartez de ele,le za'c(fiind doar noi trei=aglomeratie mare la...gogoserie :shock: )Da, la voi prin zona nu aveti A.B.Peuri in S...u si nici pe .....varianta...aia tanara s-a prins.... :lol: si PA,ma=ne astepta grupul......sa fiti iumbiti cu ta'tiii-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 06 Noi 2017, 22:19

Salut!

Seara, după cină, o profesoară începe să corecteze temele făcute de elevii ei. Soțul ei e în aceeași cameră, are telefonul în față și joacă ,,Candy Crush Saga”. După ce a terminat de citit ultima temă femeia a început să plângă.

Soțul ei a întrebat-o ce s-a întâmplat, ea a explicat: Ieri am dat o temă elevilor mei de clasa I, tema era ca ei să scrie ceva pe acest subiect: Dorința mea. Ultima m-a făcut să plâng. Ascultă ce a scris:

„Dorința mea este să devin un smartphone. Părinții mei își iubesc telefoanele mobile foarte mult. Le pasă atât de mult de ele încât uneori uită să mă mai iubească pe mine.

Când tata vine obosit de la serviciu are timp pentru a sta pe mobil, dar nu mai are timp și pentru mine.

Dacă părinților le sună mobilul, aceștia aud imediat și fug să răspundă. Dacă eu plâng se joacă în continuare pe telefon, pe mine nu mă aude nimeni.

Se joacă tot felul de jocuri pe telefon, dar cu mine nu vor să se joace niciodată, nu mă ascultă niciodată, nici măcar atunci când le spun ceva important. Așa că, da, dorința mea este să devin un smartphone.”

După ce a citit cu voce tare tema, soțul a întrebat: Cine a scris asta?

Profesoara s-a uitat la el și i-a răspuns: Fiul nostru. :cry: :idea: :idea: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Donbazil » 15 Noi 2017, 21:30

Salut!

SCRISOAREA A 3-A DE LA BELINA

La un semn, deschisă-i calea și, zâmbind pe sub mustață,
Liviu Dragnea bate-n ușa lui Călin, de dimineață.
- Tu ești, Liviu? - Da, Căline. Am venit să te mai văd
Și să stăm la sfat, în taină, că în țară e prăpăd.
- Orice gând ai, camarade, și oricum vei fi sosit,
Stai să-ți fac o cafeluță, că te văd cam obosit!
Ți-aș fi dat și o gustare, însă, Liviu, să mă ierți,
Dar mai am, rămași de-aseară, doar doi cremvurști cam nefierți.

Însă văd că nu mai este pic de zahăr în cămară...
- Nu te necăji, Căline! Beau cafeaua și amară.
Și eu stau cam prost cu banii, fiindcă diurna de ședință
N-am primit-o toată vara și-aveam mare trebuință.
Mă încearcă azi o mie de regrete, dar tardive,

Că am fost cam mână spartă în vacanța din Maldive.
De agoniseala strânsă de pe când aveam Tel Drum-ul
Am văzut cum se alege, dragă prietene, doar scrumul.
Altul însă e necazul, căci de bani mai fac eu rost,

De va fi, cumva, nevoie, vând umilu-mi adăpost,
O căsuță ce ocupă o jumate de cvartal,
Construită, cu sudoare, pe meleagul meu natal.
Cum spuneam, dragă Căline, altul e acum necazul,

Că s-a sictirit Codruța și-a schimbat din nou macazul,
Nu-i destul c-a speriat-o și pe fosta, Bombonica,
Acum bagă, cu Binomul, și în ăla micu' frica.
În turbarea-i furtunoasă, calcă totul în picioare

Și îmi scoate, ca pe bandă, alte noi și noi dosare,
Ba, mai mult, acum Codruța o acuză și pe fina
Că i-a dat plocon lui naș-su chiar o insulă - Belina,
Ca și cum acea bucată de pământ de la Șaideh

Ar fi fost, Căline, dragă, insula Ada Kaleh.
N-am acum la mine poza, ca să-ți faci și tu idee
Că-n pustietatea aia cresc doar plante erbacee.
Printre ele, ici și colo, se înalță mici arbuști,

Iar de știucă nu-i nici vorbă, una nu găsești, să guști.
Ca să-mi fie mai adâncă și mai dureroasă rana,
DNA vrea să o salte, negreșit, și pe Rovana.
Vor urma, poate, și alții, de aceea eu mă tem

Că vom fi cu toții pradă odiosului Sistem.
Toată mascarada asta, îți spun, prietene, pe bune,
Cred că este doar o simplă și murdară ficțiune.
- Liviule, îmi cer iertare că, fiind încă buimac,
N-am prea nimerit cafeaua și-a ieșit fără caimac.
Bea-ți în liniște cafeaua, cât e caldă, și-abia după
Poți să-mi zici, pe îndelete, dragă, ce te preocupă!

- Dar ți-am povestit, Căline, totul, chiar de-a fir a păr,
Doar nu vrei și tu, ca alții, să-mi iei vorbele-n răspăr!
- Eram la bucătărie și n-am auzit o iotă
Din ce-ai spus, fiind de vină zgomotul produs de hotă.

(Destăinuire - după Mihai Eminescu - de Ilie Bâtcă)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde irina » 14 Dec 2017, 16:12

De la colega noastra Api Felix:


COLINDUL SUFERINȚEI

Felicia Stamatin

Colindă pe uliți copiii săraci,
E alb peste tot și e iarnă,
Cât ei or să cânte, solemn tu să taci,
Ei vor, precum brazii-ntre mii de copaci,
Durerea prin cetini să-și cearnă.

Mai râd, deși n-au pentru asta temei,
Au flori de zăpadă în plete,
(Îmi vine să plâng și să cânt lângă ei),
Doar ceaiul acesta cu-aromă de tei
Le ține de foame și sete.

Au trupul plăpând de un post îndelung,
Iar îngerii lor sunt de vină
C-adesea-s închiși într-un somn mult prea lung,
Că doar uneori au și ei (Unii plâng!)
Puțin cozonac și lumină.

Uitați sunt de lume, de-al vieții tumult,
N-au brad, nici cadouri, nici pernă,
Dar au în priviri primăveri, ba mai mult,
Cu ei cântă cerul și-mi pare c-ascult
Colindul de Pace eternă!
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Shrek » 21 Dec 2017, 14:56

Dialoguri inedite: multiculturalismul!
La birtu' lu' Licsandru, da pa socacu' mare, bagea Ion, cazanaru' si Petrica postaru' sed la givan. Odat' intra-n birt doi cineri , pereche , cu ceva irtii su' braț.
-Salut, tataie! Noi suntem de la un institut de sondare a opiniei publice si vrem sa facem un sondaj.Ce zici, tă bagi? Întrebă tânărul uitandu-se la Ion.
-Tata ie mort da zece ani. Io mi-s Ion, cazanaru'! Iar sonda n-am mai avut da cand m-am operat da pietre Da' dacă crezi ca am nevoie, 'ai ge cata .
-Nu sonda, sondaj bre nea Ioane, adică io te-ntreb, matale răspunzi, trecem datele in chestionar, si totul ramane secret.
-Iauz' Petre, o fi bine?! Ia za ma' tacă!
- La voi in sat sunt si alte naționalități in afara de români?
-Da' cum nu! Ia , avem un oltean, doi moldoveni, un bucurestean si fo doi tagani. Erau mai mulți , da' s-or mutat la oras.
-Nu bre, d-ăstia! Nemti, unguri, pemi, d-ăstia spuneam.
-N-avem!
-Si cei de spui matale, s-au integrat in comunitate?
-Da' cum nu! Uice, ge cand o vinit olteanu' in sat , am aflat si noi ca primaru' ie hoț.
-Adică aveti primar oltean?
-Nu mă taca! Olteanu ii capraru' satului. Da-ntr-o gimineata, o vinit la birt si o zas ca primaru', secretaru', contabilu' , tată primaria fura, la el la strunga. Si jandaru' care bea cafa- n birt, s-o dus întins la primar si l-o luat la " intrebari" de-o spus si ce no furat.
-Si moldoveanul, s-a jntegrat, cu ce se ocupa.
- Da cum nu! La noi toata lumea are loc. Moldoveanu' ie circar. Cand nu face el circ, mere cu capra pan sat.. Daca nu venea iel, noi nu stiam că capra poace givani. Cică la el acasa de sărbători, capra se îmbrace frumos, se rujeaza apoi mere din casa in casa, sa facă un ban de sărbători. Apăi vine la birt si se urca pa masa.
.........
Continuarea sondajului.... după sărbători. Se fiti iubiti si veseli cu toții!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori