Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 09 Sep 2018, 23:22

De la o vreme, observ ca tot mai mulți, din " fondatorii" grupului , tabarati de atât munca de " convingere" si lupta cu morile de vânt, asemeni unui personaj literar, incep sa-si pună traista-n bat si sa stea pe " bara sub " protectia " anonimatului, adică simplu " vizitator". Este greu de inteles , cel putin pentru mine, cum oameni care chiar au ceva de spus despre apicultura, " inima, minte si literatura", au facut atât de usor pasul inapoi, uitând ca ei de fapt au înființat aceasta stare de spirit ,pe care acum o numim simplu, lipsit de conținut, asemeni unei cochiliii găsite toamna tarziu pe plaja, "forum.stuparitul". Sa fie de vina " bezna" rutinei? Sa fie vina epuizării subiectelor apicole si nu numai? Se fie de vina " expansiunea" fb-ului? Sa fim de vina noi, consumatorii de " informatie " care ne-am supra-saturat de " teorie"?
Nu stiu, dar vreau sa profit de ocazie si sa-i intind" laba" LUpului, provocandu-l sa revina i " arena". In fond, meciul dintre noi s-a sfarsit cu o " remiza"! De asemenea, vreau sa-i " dau" una după ceafa lui Ioan Guist, atrăgând -i atentia ca in viata, nu poți susține ca faci parte din " haită " daca nu încerci sa " gauresti " pielea " vulpitei" care se da " demon". Sau cel putin asa cred unii. Nu pot sa cred ca M-63, renunta la lupta , desi din punctul meu de vedere, poate fi pus in " balanta "cu Federman, fara ca aceasta sa miste acu'. Din ce am citit pă vremea cand " personajul" meu nu exista, au mai fost astfel de momente. Dar totul s-a reglat de la sine. Si nu numai pentru " trafic cu benzină ". Ci pentru ca, undeva, in rarunchii forumului, exista un nu " nucleu" de apicultori sau prieteni cu apicultorii care au mentinut forumul viu. Deci nu va sfiiti sa ma acuzati de legături cu " patronu'", ori mai stiu io ce acuzații de" plagiat"! Important este ca cei care au nevoie de informatie apicola, palme moca, suturi in dos si " ascultați" la tabla, de dom' profesor Andrei sa poata accesa forumul si peste un an si peste 10,
In speranta ca v-am plictisit suficient si patronu' nu îmi sterge postarea, va tzuc pa toti.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ignatov andrei » 10 Sep 2018, 07:48

Oare sunt rau cand spun ca multi au uitat de unde au plecat (dupa ce au invatat unele "chestii despre mushte") si au asteptat doar aparitia unui motiv, venit din "bezna"...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde cristi_vidican » 10 Sep 2018, 11:40

Shrek scrie:De la o vreme, observ ca tot mai mulți ...

Măi Shrek, știi cel este cel mai dureros când plângi? Să plângi singur!

De ce suntem puțini aici:
1. Facebook-ul. Cred că e principala cauză. Acolo se poartă și acum discuții, poate mai aprinse decât erau pe forum. Nu-mi place facebookul, dar acestea sunt vremurile și nu avem noi puterea să le schimbăm după cum vrem, ci ne schimbă ele după cum vor.
2. Saturația. Deja toată lumea știe tot. Mai e nea Andrei care mai știe 20% în plus, dar îl tragem noi de limbă într-o seară și spune el tot :lol: (atunci putem cânta prohodul) Iar când vine un necunoscător, nu mai avem răbdare să-i explicăm.
3. Anumite clinciuri în care s-a intrat și s-a ales cu răni. Bezna? Nu ar fi trebuit. Când eram copil jucam mult fotbal. În zona mea eram singurul care aveam loptă (minge!). Așa eram cel mai iubit dintre copii. Într-o zi, pe când ne jucam mai bine au venit 2 băieți mai mari, care nu erau din gașca noastră. Ne-au cerut să-i lăsăm să se joace cu noi. Gașca a spus nu. Băieții au confiscat mingea și mi-au spus că pe mine, dacă vreau, mă lasă mă joc cu ei. Așa că, din lașitate am acceptat să fiu cu cei 2 băieți mari. Ceilalți au plecat acasă. S-au supărat pe mine și mi-au interzis vreo 2 săptămâni să mai merg pe șes. Nici ei n-au mai jucat fotbal că nu aveau cu ce. Cam asta s-a întâmplat în ultima vreme, băiatul cu mingea fiind ..., iar cei doi băieți fiind ... Băieții care au plecat sunt .... Exact! Ați ghicit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde yuonyuon » 10 Sep 2018, 13:25

cristi_vidican scrie:
Shrek scrie:De la o vreme, observ ca tot mai mulți ...

Măi Shrek, știi cel este cel mai dureros când plângi? Să plângi singur!

De ce suntem puțini aici:
1. Facebook-ul. Cred că e principala cauză. Acolo se poartă și acum discuții, poate mai aprinse decât erau pe forum. Nu-mi place facebookul, dar acestea sunt vremurile și nu avem noi puterea să le schimbăm după cum vrem, ci ne schimbă ele după cum vor.
2. Saturația. Deja toată lumea știe tot. Mai e nea Andrei care mai știe 20% în plus, dar îl tragem noi de limbă într-o seară și spune el tot :lol: (atunci putem cânta prohodul) Iar când vine un necunoscător, nu mai avem răbdare să-i explicăm.
3. Anumite clinciuri în care s-a intrat și s-a ales cu răni. Bezna? Nu ar fi trebuit. Când eram copil jucam mult fotbal. În zona mea eram singurul care aveam loptă (minge!). Așa eram cel mai iubit dintre copii. Într-o zi, pe când ne jucam mai bine au venit 2 băieți mai mari, care nu erau din gașca noastră. Ne-au cerut să-i lăsăm să se joace cu noi. Gașca a spus nu. Băieții au confiscat mingea și mi-au spus că pe mine, dacă vreau, mă lasă mă joc cu ei. Așa că, din lașitate am acceptat să fiu cu cei 2 băieți mari. Ceilalți au plecat acasă. S-au supărat pe mine și mi-au interzis vreo 2 săptămâni să mai merg pe șes. Nici ei n-au mai jucat fotbal că nu aveau cu ce. Cam asta s-a întâmplat în ultima vreme, băiatul cu mingea fiind ..., iar cei doi băieți fiind ... Băieții care au plecat sunt .... Exact! Ați ghicit.


:lol: :lol: mai degraba sa lovit de bariera IQ-ului si a ricosat in bezna...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde cristi_vidican » 10 Sep 2018, 13:39

yuonyuon scrie: :lol: :lol: mai degraba sa lovit de bariera IQ-ului si a ricosat in bezna...

:idea:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde paul » 10 Sep 2018, 20:19

Shrek scrie: In fond, meciul dintre noi s-a sfarsit cu o " remiza"!

Din teren, meciul se vede intr-un fel. Din tribuna se vede ... alfel !
Strict din pozitia microbistului, scorul a fost 3-0 pt. LU, din cauza de ... neprezentare ! :lol: Cum s-o dat putin LU la tine, cum ai scos batista alba . :lol: Din punctul meu de vedere ai procedat corect !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristi Ciocoiu » 10 Sep 2018, 21:05

ignatov andrei scrie:Oare sunt rau cand spun ca multi au uitat de unde au plecat (dupa ce au invatat unele "chestii despre mushte") si au asteptat doar aparitia unui motiv, venit din "bezna"...?!?


cristi_vidican scrie: :lol: :lol: mai degraba sa lovit de bariera IQ-ului si a ricosat in bezna...


yuonyuon scrie:
:lol: :lol: mai degraba sa lovit de bariera IQ-ului si a ricosat in bezna...



TOUCHE :D
Cristi Ciocoiu
 

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristian IONITA » 10 Sep 2018, 21:48

paul scrie:
Shrek scrie: In fond, meciul dintre noi s-a sfarsit cu o " remiza"!

Din teren, meciul se vede intr-un fel. Din tribuna se vede ... alfel !
Strict din pozitia microbistului, scorul a fost 3-0 pt. LU, din cauza de ... neprezentare ! :lol: Cum s-o dat putin LU la tine, cum ai scos batista alba . :lol: Din punctul meu de vedere ai procedat corect !


O da .... corect .... pentru un papa lapte :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ignatov andrei » 14 Sep 2018, 11:24

cristi_vidican scrie:De ce suntem puțini aici:

2. Saturația. Deja toată lumea știe tot.


Un intelept invata cate ceva in fiecare zi, prostul crede ca le stie pe toate! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 14 Sep 2018, 14:17

"Câinele nu pleacă de la măcelărie"

... decât dacă e-n insolvenţă. ;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 15 Sep 2018, 23:56

Cristian IONITA scrie:O da .... corect .... pentru un papa lapte :D

Asa cum spunea si iliustru'...filozof roman, Gambeta, " cand am plecat te-am lăsat sărac ( cu duhu') si pr.orst ( crescut)! Acu' te-am regăsit mai sărac ( cu duhu') si mai pr.ost( de felu ' tau)! Te tzuca Shrek!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 16 Sep 2018, 00:00

Din motive subiective, am lipsit o vreme dar ma bucur nespus ca..." chitucul" din poiana m-a asteptat.
Deci...unde rămăsesem......?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristian IONITA » 16 Sep 2018, 08:33

Bine ai revenit draga Shrek ... tot insipid (lipsit de originalitate) dar eu te apreciez oricum :).


Ps: ce bine ca ai precizat ca "ai lipsit" ... altfel trecea neobservat evenimentul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristi Ciocoiu » 16 Sep 2018, 08:59

cristi_vidican scrie:1. Facebook-ul. Cred că e principala cauză.

Lumea sa mutat acolo deoarece este usor de combatut ,,bezna" ( BLOCK ). Aici nimeni nu vrea.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde cristian bh » 16 Sep 2018, 10:17

Cristi Ciocoiu scrie:Lumea sa mutat acolo deoarece este usor de combatut ,,bezna" ( BLOCK ). Aici nimeni nu vrea.

Corect!Acolo cu doar doi neuroni,dai blok precum mitraliera,....aicie e mai dificila treaba,vorba aia ,....ai carte (neuron,putina minte),ai parte, :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Donbazil » 16 Sep 2018, 22:46

Salut!

Pai nu va simtiti bine "intre voi", cei cu I.Q. - ul ridicat si cu mai mult de doi neuroni?...Fiti fericiti!.... :cry: :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori