Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 17 Sep 2018, 08:18

cristi_vidican scrie:Măi Shrek, știi cel este cel mai dureros când plângi? Să plângi singur!..........

Si băieții plâng, câteodată.....
Am citit predica dumitale și tot încercam să-mi dau seama cine-i baiatu' cu mingea. Am presupus că te referi la Mircea. Și, totuși, ce se întâmpla dacă se " jucau" și băieții mari ?!
Eu nu am vocație "misionară" și nici nu mă pricep la predici! Dar te rog să citești cu ochii sufletului poezia de mai jos, cu " legenda" că, cutu șchiop, este bezna!
O săptămână liniștită, tuturor !
Poezii
Romanian Voice

Elena Farago
Cătelusul schiop

Eu am numai trei picioare,
Si de-abia mă misc: top, top,
Râd când mă-ntalnesc copiii,
Si mă cheama "cuciu schiop".

Fratii mei ceilalti se joaca
Cu copiii toti, dar eu
Nu pot alerga ca dansii,
Ca sunt schiop si cad mereu!

Si stau singur toata ziua
Si plâng mult când mă gandesc
Ca tot schiop voi fi de-acuma
Si tot trist am să traiesc.

Si când mă gandesc ce bine
M-as juca si eu acum,
Si-as latra si eu din poarta
La copiii de pe drum!...

Cat sunt de frumosi copiii
Cei cuminti, si cat de mult
Mi-ar placea să stau cu dansii,
Să mă joc si să-i ascult!

Dar copiii rai la suflet
Sunt urâti, precum e-acel
Care m-a schiopat pe mine,
Si nu-i pot iubi de fel...

M-a lovit din rautate
Cu o piatra în picior,
Si-am zacut, si-am plans atata,
De credeam ca am să mor...

Acum vine si-mi da zahar
Si ar vrea să-mi fie bun,
Si-as putea să-l musc odata
De picior, să mă razbun,

Dar il las asa, să vada
Raul, că un biet catel
Are inima mai buna
Decât a avut-o el.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde cristi_vidican » 17 Sep 2018, 08:37

Shrek scrie:Dar te rog să citești cu ochii sufletului poezia de mai jos, cu " legenda" că, cutu șchiop, este bezna!

Lucrând mult cu oamenii mi-am dat repede seama că fiecare vede ce vrea din ce se vede și crede ce vrea din realitate.
Problema e că eu m-am chinuit să interpretez ca tine și mi-a dat cu virgulă. :?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 17 Sep 2018, 12:04

A fost o zi şi a trecut o noapte, apoi s-a făcut iarăşi ziuă şi ... tot aşa.
Puţin interes pe subiectul ăsta, şi o cosmetizez când zic puţin, ca să nu zic chiar deloc. Un interes real vreu să spun, nu ce s-a văzut, un alt loc pentru etalat muşchii.

Dacă e pledoarie pentru forum trebuie să fie în favoarea lui şi nu despre membri, nu pentru rezolvat dispute mai vechi sau mai noi între atît de cunoscutele "perechi", altfel, o iniţiativă pozitivă se va duce după altele în colecţia de eşecuri.

Forumul este în declin, în opinia mea.
Şi este aşa de multă vreme, pe o pantă descendentă în ciuda faptului că numărul de membri înregistraţi a crescut constant.
Acum se vede clar cât de păguboasă a fost abordarea ... "Nu ţinem pe nimeni cu forţa, uşa e deschisă". Nimic altceva decât tot o etalare de muşchi.
S-a mers pe ideea, "Lac să fie că broaşte sunt destule".
Da, sunt înca destule broscuţe dar ... marii broscoi, ăia de prăsilă au migrat către ape mai prietenoase.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde peterneamt » 17 Sep 2018, 17:22

Nu toți apicultorii au timp de butonat în timpul sezonului, dar , (" iarna nu-i ca vara" ) mai e un pic ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 17 Sep 2018, 21:11

ioanpuiu scrie:....
Da, sunt înca destule broscuţe dar ... marii broscoi, ăia de prăsilă au migrat către ape mai prietenoase.

Eh, " broscoii de rasa" , n-au migrat niciunde, doar s-au dat oleacă la..fund. Nu in sensul bisericesc! Adevărul este că " uni' broscoi" s-au cam speriat când bezna s-o apropiat să-i tzuce, sperand ca se vor metamorfoza in printi. Or crezut c-au orbit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 18 Sep 2018, 14:01

Toţi greşim.
Am greşit şi eu, şi voi mai greşi probabil în viitor.
Dar una e greşeala nevinovata, neintenţionată, şi cu totul alta cea în spatele căreia se ascunde o intenţie urîtă.
Peste cele simple trecem uşor tocmai pentru că le facem şi noi, altele necesită scuze sincere dar sunt unele peste care nu se poate trece.
În acea ultimă situaţie te-ai aflat tu cu comentariile pe care le-ai făcut, aici cînd argumentele au ieşit din sfera raţionalului.

Ţi-am scris după episodul ăla că poţi să comentezi orice dar să nu mai aştepţi răspuns de la mine.
Şi eu am intrat aici pe topicul deschis de tine, am comentat, am expus opinii dar fără să te citez ori văd că tu o faci şi asta lasă impresia falsă de dialog.
Nu mai există dialog între mine şi tine, nici în prezent şi nici în viitor.
Eu nu am măsurile de fineţe pe care le au moderatorii sau mircea adminul. Cele de genul "o zi pînă te răcoreşti, o săptămînă sau o lună".

La mine e una singură iar în cazul tău, şi scriu cît pot de mare ca să fie cît se poate de clar, este pe viaţă, Shrek
Nu încerc să te pedepsesc sau să mă răzbun. Consideră ce este o pledoarie pentru responsabilitate care arată că într-o comunitate, fie ea şi virtuală, nu se poate face orice. Nu fără urmări.

... sper să-ţi aminteşti de la ce ţi se trage de cîte ori mă vezi pe forum:

protest.jpg
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Shrek » 18 Sep 2018, 15:00

Nu mi-am schimbat părerea despre ceea pe care tu și alții o numesc o "luptătoare" # rezist. Cum nu mi-am schimbat părerea nici despre dăscălița denaturata care punea o fetiță sa stea in cap s-o remarce tanti prima ministra.
Sa fii convins că tot timpul voi lua apărarea celor nu pot face asta singuri : copii, bătrâni, femei, persoane cu dizabilități ...... Poate într-o zi te vei afla și tu într-o astfel de categorie socială .....
Nu am de gând să port un dialog cu cineva care nu dorește. Altfel s-ar putea sa devină monolog . Ori monoton?! Dar este o părere personală și cred încă în dreptul a libera exprimare. In orice caz, țin să îți aduc aminte că tu ai mâncat deja shaorma cu de toate spunand despre mine că sunt " otravă"! Ca și atunci, îți spun și acum că nu este nici o problemă dacă nu mă înghiți. Dar, așa cum spun bănățenii, te iert da' nu te uit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristian IONITA » 18 Sep 2018, 20:04

aham ... deci dintracestia esti Shreckul ... chiar ma gandeam cine a fost cel care a ajutat o baba sa treaca strada ... desi baba nu voia sa traverseze :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ignatov andrei » 18 Sep 2018, 21:22

Cristian IONITA scrie:aham ... deci dintracestia esti Shreckul ... chiar ma gandeam cine a fost cel care a ajutat o baba sa treaca strada ... desi baba nu voia sa traverseze :D


Si vrei sa spui matalutza, ca nu au e xistat (si au cam ramas), pe acest forum, mushterii din cauza carora nu se putea manifesta saracul om...?!?
Am trecut prin asa ceva... si uite ca "mushteriii" au ajuns la subsolul forumului.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Cristian IONITA » 19 Sep 2018, 10:47

ignatov andrei scrie:
Cristian IONITA scrie:aham ... deci dintracestia esti Shreckul ... chiar ma gandeam cine a fost cel care a ajutat o baba sa treaca strada ... desi baba nu voia sa traverseze :D


Si vrei sa spui matalutza, ca nu au e xistat (si au cam ramas), pe acest forum, mushterii din cauza carora nu se putea manifesta saracul om...?!?
Am trecut prin asa ceva... si uite ca "mushteriii" au ajuns la subsolul forumului.



Ca pe acest forum au fost si mai sunt in continuare colegi ceva mai mult certati cu bunul simt nu exista tagada .... dar ca "din cauza" lor nu se poate manifesta cineva asta nu e adevarat.
Atat timp cat ai bunavointa de a te "manifesta" consider ca e "copilarie" sa motivezi ca nu o faci "din cauza" lui x sau a lui y.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 19 Sep 2018, 23:34

După o uşoară voltă care ar putea părea la prima vedere în afara subiectului dar nu este (indiferent de formă, o intervenţie despre responsabilitate este în favoarea unui climat normal pe forum) revin la subiect cu opinii pesonale, bune sau rele.

Lipsa de timp de care spunea peterneamt nu e justificativă.
Dacă cifrele din subsolul paginii principale sunt reale, şi eu cred că da, cele care arată "cine este conectat", totalul utilizatorilor conectaţi, vă spun că în plin sezon de cules erau în jur de 300 la orele de maximă prezenţă. Acum sunt mai puţini.
Şi dacă aveau timp de citit ... de cît timp este nevoie ca să scrii un mesaj?

Declinul a început cu multă vreme în urmă.
Comunitetea a pierdut cu prea multă uşurinţă oameni de valore, apicultori care au intrat aici nu ca să ceară sau să ia ceva pentru că aveau mult de oferit. Nu fac acum o lista dar amintesc unul singur, nu cred că se va supăra pe mine pentru asta că nu e genul supărăcios, mă refer la Janese. Pe lîngă ajutorul în materie de apicultură pe care l-a oferit oricui avea nevoie, Janese avea şi cred că are în continuare o naturaleţe pe care nici unul dintre noi nu a egalat-o vreodată şi nici nu cred că o va face cineva.
Forumul şi-a pierdut Moderatorul, singurul moderator adevărat pe care l-a avut - Gică Romanescu.
Numărul celor care s-au retras nu e mare dar ei sunt cei care au construit şi au susţinut activitatea în forum.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 19 Sep 2018, 23:35

Cristian IONITA scrie:Atat timp cat ai bunavointa de a te "manifesta" consider ca e "copilarie" sa motivezi ca nu o faci "din cauza" lui x sau a lui y.

Cristi Ioniţă ... am un vecin gospodar, om de trebă cum s-ar spune dar care are o meteahnă urâtă.
Zilele trecute îl văd în oraş mergînd îngindurat pe trotuarul celălalt al străzii şi, din obişnuinţă, dau să zic ceva aşa cum fac de obicei cînd văd un cunoscut. Apoi îmi amintesc de obiceiul lui şi-mi spun în gînd: "dă-l dracu' ... că de cîte ori îl salut, el bese "(se băşeşte cu zgomot)

;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2018, 09:16

ioanpuiu scrie:
Declinul a început cu multă vreme în urmă.
Comunitetea a pierdut cu prea multă uşurinţă oameni de valore, apicultori care au intrat aici nu ca să ceară sau să ia ceva pentru că aveau mult de oferit. Nu fac acum o lista dar amintesc unul singur, nu cred că se va supăra pe mine pentru asta că nu e genul supărăcios, mă refer la Janese. Pe lîngă ajutorul în materie de apicultură pe care l-a oferit oricui avea nevoie, Janese avea şi cred că are în continuare o naturaleţe pe care nici unul dintre noi nu a egalat-o vreodată şi nici nu cred că o va face cineva.
Forumul şi-a pierdut Moderatorul, singurul moderator adevărat pe care l-a avut - Gică Romanescu.
Numărul celor care s-au retras nu e mare dar ei sunt cei care au construit şi au susţinut activitatea în forum.


Gica Romanescu stia apicultura si mai erau si altii...
Gica n-a plecat ca a vrut (fie-i tarana usoara), dar ceilalti s-au retras din cauza vedetelor...
Asa este, nimeni nu-i va egala lui janese naturaletea cu care spunea prostii si minciuni, ca tot veni vorba de vedete (sa afirmi ca obtii matci din botci crescute la 24 grade, adica cu 11 grade mai putin decat e normalul termic pentru metamorfoza...).
L5S cu matca imperecheata dupa 40 de zile... si altii... si altii...(ca n-am chef sa scot la iveala toate dumele apicole debitate de "nucleul dur", "prietenii Stuparitului", sau "mohaele apicole", cum i-am "alintat" eu...)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ioanpuiu » 20 Sep 2018, 09:51

Nu aşa Andrei!
Discuţia asta nu este despre apicultură şi mai important decât asta, Stupăritul nu este un club al campionilor apicoli.
Indiferent ce spunea Janese, în preajma lui te simţeai întotdeauna bine. Concesiv, cu umor, cu tot ce-i trebuie cuiva ca să-l numeşti om. Nu i-aş spune vedetă, e prea puţin. Figură emblematică a forumului mi se pare potrivit.

În ce priveşte apicultura, o contribuţie foarte importantă dar care a trecut cumva neapreciată, a avut Proapis 13 care a promovat literatura apicolă, întoarcerea la cărţi. Datorită lui, eu am acum cîteva cărţi apicole şi valoroase şi greu de procurat. Am avut un sentiment de vinovăţie faţă de el când am reuşit să procur o carte pe care ştiu că şi-o dorea, pe care el a prezentat-o dar care stă acum la mine pe raft : CEARA de Volcinschi.

Topicul ăsta Andrei, este despre altceva.
Despre ce a fost bine şi păstrăm, despre ce a fost mai pţin bine şi corectăm, dar mai ales despre un loc care să fie ospitalier, un loc care să ofere condiţiile potrivite pentru oricine. Atunci ... s-ar putea deşi nimic nu e sigur, să-i vedem revenind pe cei care s-au retras.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2018, 11:01

ioanpuiu scrie:
Topicul ăsta Andrei, este despre altceva.
Despre ce a fost bine şi păstrăm, despre ce a fost mai pţin bine şi corectăm, dar mai ales despre un loc care să fie ospitalier, un loc care să ofere condiţiile potrivite pentru oricine. Atunci ... s-ar putea deşi nimic nu e sigur, să-i vedem revenind pe cei care s-au retras.


De asta am ramas, numai si numai de asta...!!!
Se mai supara omul, la fel si eu!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pledoarie pentru forum.stuparitul

Mesajde Lukyan » 30 Sep 2018, 21:18

Acum trei ani un prieten mi-a zis daca nu vreau sa am cativa stupi si sa ma apuc de apicultura , am zis sa incerc desi aveam cate informatii de la el si de la alti cativa stupari , am acceptat si am facut cateva sacrificii si am ajuns dupa 3 ani sa am cateva familii si roiuri si chiar i-mi place desi nu prea am timp si nu traiesc din asa ceva decamdata .
Nu poti face nimic fara pasiuni si informatie cine uita ca si de aici a luat informatii este f rau , eu nu prea intru , cum spuneam din cauza de lipsa de timp dar am mai facuto din cand in cand .
Daca acest forum se va reface este doar daca "sufletele" sau " parintii" acestui forum vor dori sa faca sa fie un forum pt. apicultori sau doar o pierdere de timp.
Si aici sunt multi profesionosti ai domeniului asa ca eu cred ca trebuie sai ascultam si sai respectam pt. experienta lor asa ca eu propun sa vb despre apicultura si atunci forumul nu va fi un dezastru , cred ca am vazut multe lucruri care nu au de aface cu apicultura si cateva lupte intre membri si asa unii prefera sa stea in umbra sau sa nu intervina in discutii fara rost.
Si hai sa va spun ceva asa cum trantorii sunt dati afara din stup cand nu vor sa iasa asa pot fi si cei care nu vor sa duca forumul mai departe , din diferite interese care nu ma intereseaza, sunt mai multe moduri in care familia de albine sa o duca mai departe.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori