Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 03 Noi 2019, 11:48

dan pescarul scrie:Evidențele pe linie de ascendență vor duce la o explozie de,, apicultori" dotați,doar formal,cu aparatură de inseminare artificială,deși ei habar nu au care-i matca și care-i albina lucrătoare.
Cum vor demonstra frauda,vor testa la INML ADN-ul părintilor si al urmașilor?
Acum să vezi învîrteli.
Nu mai rezist.Mă bag și eu la plimbatul hîrtiilor pe bani! Ferea PNA că vin!

La noi pe meleagurile astea calde, totul se evapora. Sa fie vorba de legi sau orice altceva,înclusiv banii.
La uniii si nu si la altii sunt reguli stricte pentru cresterea si reproducerea materialului biologic. Crescatorii au un statut aparte. Se controleaza între ei, au obligatia sa demonstreze ca intradevar produc din cea ce a fost selectat..
Sunt obligatorii determinarile,test laborator pentru fiicele matcilor de reproductie.
Cine nu respecta regurile automat este eliminat de pe listele reproducatorilor.
Noi suntem altii, mai destepti, mai smecheri, mai si mai. Cum sa te adaptezi la o munca cinstita , la sa fii corect , când poti baga bani în buzunar, fara munca , fara consecinte, fara raspundere.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 03 Dec 2019, 23:55

Ședința comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice a Camerei Deputaților României din 3 decembrie 2019
https://www.facebook.com/stiripesurse.ro/videos/1221292311387667/UzpfSTEwMDAwNDU2NDg2NTkyMzpWSzoxMjY1NTYzNTg2OTYwMzA1/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 03 Ian 2020, 00:43

Este un articol care m-a lasat masca:,,HIBRIZII DE ALBINĂ, UN PERICOL pentru FAMILIILE DE ALBINE!" Eu folosesc albina locala dar ca pericole care ma apasa sunt: neonicotinoidele, varroa, hotia si lipsa fortei de munca, faptul ca nu ma mai incadrez la accesarea de masuri...preturile materialelor apicole, al carburantului, pretul mierii. Deaia nu mai produc eu miere multa ca ma secatuiesc hibriizii din ,,diaspora"!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mausica » 03 Ian 2020, 01:47

Iti dai seama unde am ajuns. Sa dam vina pe.hibrizii aia ca de aa nu facem treaba. Vedem doar ce are vecinu nu ce ne baga statu pe gat. Nu e bai ca mancam stropiri pe paine,nu e bai ca venim din fs cu familii decimate.......nu e bai ca avem un institut care nu are nimic veritabil,ca statul nu sustine apicultorii.
Dar e bai ca avem hibrizi !!!
Poate se tem ca faci mai multa miere cu aia ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 03 Ian 2020, 02:36

Diversiune românească. I-a găsit grija de albine.Deputatul nu are grijă de câți bani mănâncă din impozitele noastre,dar îl freacă poveștile SF.
https://www.agroinfo.ro/economic/hibrizii-de-albina-un-pericol-pentru-familiile-de-albine
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 14:25

mausica scrie:Iti dai seama unde am ajuns. Sa dam vina pe.hibrizii aia ca de aa nu facem treaba. Vedem doar ce are vecinu nu ce ne baga statu pe gat. Nu e bai ca mancam stropiri pe paine,nu e bai ca venim din fs cu familii decimate.......nu e bai ca avem un institut care nu are nimic veritabil,ca statul nu sustine apicultorii.
Dar e bai ca avem hibrizi !!!
Poate se tem ca faci mai multa miere cu aia ??


Se incearca atragerea atentiei de la neonicotinoide + se obtin niste comenzi de regine in plus. ... nu aveti incredere in "popi" de pe facebook, o sa vedeti de ce cat de curand! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 18:41

jonny_it scrie: ...o sa vedeti de ce cat de curand!


Acum 1 ora a aparut si anuntul magic pe facebook, vinde.
In cateva luni o sa vedeti cum majoritatea din cei care vand albina locala nu vor mai avea drept sa vanda regine, catre astra ne indreptam. Ai pedigree vinzi, nu ai nu vinzi.
Cateva indicii in plus si tac:

pasul 1: carpatina o sa fie egal cu carnica "neselectionata"(daca tot zic unii ca nu se poate diferentia, eu spun ca se poate)
pasul 2: cine are acte pe carnica + pedigree o sa poata vinde regine, sau cine poate dovedi ca albina corespunde ca parametri(scanare sau analiza ADN - prima varianta este mai ieftina si mai simpla). Cine si-a luat scaner?
Intre timp o sa se interzica folosirea a tot ceea ce se considera hibrid.
Am vazut deja ca cel mai probabil o sa fie ilegal sa inseminezi fara acordul ANZ + etc.

Daca noi nu zicem nimic nici UE nu o sa spuna nimic, in special pentru ca este dovedit ca daca nu suntem uniti degeaba ne agitam individual.

"Salvarea" poate veni doar de la baietii care fac bani din PNA, aia care vand mai mult in acte, pentru ca au cel mai mult de pierdut din disparitia "carpatinei" ca albina locala. Asta daca nu cumva sunt cooptati si ei in toata schema intr-un mod sau altul.

Urmariti ce se intampla, este interesant. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Closcutz » 03 Ian 2020, 18:53

Jhonny nu te supara, dar nu am priceput mai nimic din ce ai scris! Ce ai vrut sa spui prin ,,popi de pe facebook"? Astia o dau in boscheti cu hibrizii ca sa nu recunoasca efectele dezastroase asupra apiculturii pe care le are faptul ca suntem singura tara din UE care da derogari pt neonicotinoide si tu spui sa vedem...? Ce? Ai impresia ca vor da legi mai bune? In forma actuala a legii cu achizitie obligatorie de la ICDA mi se pare hotie la drumul mare! Oricum eu nu vand material biologic prea des pt ca apicultura se duce in cap! Nu mai este interesat nimeni sa acceseze proiecte sau sa se ia de apicultura cand afla ce pret este la poliflora! Dl Marian Stupar Oltean era foarte vocal la adresa ICDA, care si dupa parerea mea nu au facut mai nimic in domeniul apicol in ultimii 30 de ani, cel putin pt marea masa de ,,palmasi"...Culmea ar fi sa vina ANZ-ul cu ,,laserul de la Magurele" aka scanner si sa imi dea verdictul:,,coane ai albina hibrida asa ca zbang amenda si lasa-te de apicultura!" Pai si asa pun mai toti daltile in cui...cu inca unul n-o fi niciun bai!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cristi_vidican » 03 Ian 2020, 19:18

eu am fost mai naiv la faza asta. :|

Grup de discuții pe facebook dedicat, reclamă la linii, cooptare echipă, dat peste cap legea apiculturii, om în Minister, anunț de vânzare.
Oricum, mi se pare o treabă profesionistă.
Bănuiam, dar acum nu am decât a spune: bravo lor, că pot.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 19:29

Closcutz scrie:Jhonny nu te supara, dar nu am priceput mai nimic din ce ai scris! Ce ai vrut sa spui prin ,,popi de pe facebook"? Astia o dau in boscheti cu hibrizii ca sa nu recunoasca efectele dezastroase asupra apiculturii pe care le are faptul ca suntem singura tara din UE care da derogari pt neonicotinoide si tu spui sa vedem...? Ce? Ai impresia ca vor da legi mai bune? In forma actuala a legii cu achizitie obligatorie de la ICDA mi se pare hotie la drumul mare! Oricum eu nu vand material biologic prea des pt ca apicultura se duce in cap! Nu mai este interesat nimeni sa acceseze proiecte sau sa se ia de apicultura cand afla ce pret este la poliflora! Dl Marian Stupar Oltean era foarte vocal la adresa ICDA, care si dupa parerea mea nu au facut mai nimic in domeniul apicol in ultimii 30 de ani, cel putin pt marea masa de ,,palmasi"...Culmea ar fi sa vina ANZ-ul cu ,,laserul de la Magurele" aka scanner si sa imi dea verdictul:,,coane ai albina hibrida asa ca zbang amenda si lasa-te de apicultura!" Pai si asa pun mai toti daltile in cui...cu inca unul n-o fi niciun bai!


Nu eliminarea hibrizilor este scopul. Carnica rasa locala, si bani cu dedicatie pentru astfel de crescatori, in special pentru aia care pot da pedigree si acte.
Crescatorii de carpatina o sa fie in aceeasi oala cu cei care cresc BK. Urmariti ce se intampla in zilele, saptamanile urmatoare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 19:41

cristi_vidican scrie:eu am fost mai naiv la faza asta. :|

Grup de discuții pe facebook dedicat, reclamă la linii, cooptare echipă, dat peste cap legea apiculturii, om în Minister, anunț de vânzare.
Oricum, mi se pare o treabă profesionistă.
Bănuiam, dar acum nu am decât a spune: bravo lor, că pot.


Este abia inceputul ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 03 Ian 2020, 20:05

Jonny. Ce părere îți faci despre o asemenea reclamă? Cumpăr o botcă în care nu știu ce este,dar știu că 80% din caracteristicile albinelor vor fi date de trântorii din stupina mea(nu de aceia din parlament).
Atunci,ce rasă am cumpărat?
https://www.facebook.com/543091886189846/photos/a.543097646189270/544160862749615/?type=3&theater
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 20:18

Neafiliatul scrie:Jonny. Ce părere îți faci despre o asemenea reclamă? Cumpăr o botcă în care nu știu ce este,dar știu că 80% din caracteristicile albinelor vor fi date de trântorii din stupina mea(nu de aceia din parlament).
Atunci,ce rasă am cumpărat?
https://www.facebook.com/543091886189846/photos/a.543097646189270/544160862749615/?type=3&theater


Cand auzi ca un crescator de regine vinde botci sau regine neimperecheate deja iti cam dai seama de cat de serios este.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mausica » 03 Ian 2020, 20:32

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:eu am fost mai naiv la faza asta. :|

Grup de discuții pe facebook dedicat, reclamă la linii, cooptare echipă, dat peste cap legea apiculturii, om în Minister, anunț de vânzare.
Oricum, mi se pare o treabă profesionistă.
Bănuiam, dar acum nu am decât a spune: bravo lor, că pot.


Este abia inceputul ...

Sa te apuci sa dai pedigree ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cristi_vidican » 03 Ian 2020, 20:44

jonny_it scrie:Cand auzi ca un crescator de regine vinde botci sau regine neimperecheate deja iti cam dai seama de cat de serios este.

Nu e chiar așa.
Cunosc un crescător de carnica din Ungaria care vinde mult botci și neîmperecheate, pt că asta se cere pe piață
Are nuclee foarte multe, vinde și împerecheate. Am fost și am văzut.
Asta e piața
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Legea APICULTURII

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 21:12

mausica scrie:Sa te apuci sa dai pedigree ;)


Dau si pedigree, dar nu pt carnica. Nici nu stiu ce sa mai zic ... :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori