Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde mausica » 14 Feb 2021, 17:42

La treaba cu iulisca asa e kiloz. Optim e sa scoti iulisca si sa inlocuiesti cu sirop, insa fiind culesu f tarziu nu iese intodeauna planu.
Turta(energetica) e bine sa fie in cap pt ca nu se incarca la inceput de iarna cu iulisca.
Testat, in zona mea unde e iulisca din abundenta
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 14 Feb 2021, 18:01

mausica scrie:La treaba cu iulisca asa e kiloz. Optim e sa scoti iulisca si sa inlocuiesti cu sirop, insa fiind culesu f tarziu nu iese intodeauna planu.
Turta(energetica) e bine sa fie in cap pt ca nu se incarca la inceput de iarna cu iulisca.
Testat, in zona mea unde e iulisca din abundenta


Precis în ce perioadă dă iulișca? Nu este un gol în august între fs și iulișca să bagi masiv
sirop și să iei corpul înainte de iulișca și să dai înapoi după ce ai stors iulișca.
(Scuze. Asta nu merge numai la MER la 1/1 nu e funcțional.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde mausica » 14 Feb 2021, 19:19

Nu prea merge la 1/1 sau e complicat. Ideal e sa ai rame puse deoparte
Perioada de cules depinde de ani. Cel mai repede a inceput in august sfarsit, cel mai tarziu in octombrie inceput. Tine aprox 3-4sapt cu totul pana la ultima picatura.
Am observat ca atunci cand incepe mai repede tine 1 luna asa cu taraieli. Cand incepe mai tarziu slabia 2 sapt
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 14 Feb 2021, 20:56

Asta e un motiv de trecut pe mer.

Și la mine. In loc de iulisca e mana, adevărat nu în fiecare an.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2021, 16:00

Balian scrie:Da. Așa este și la mine. În jurul meu sunt vii de unde adună zeamă de struguri. Este cât se poate
de dăunător. Iulișca încă nu am. Pentru iernare și eu am două variante:
- storc cam 50-70% din mierea de fs și completez masiv cu F40
- las multă miere de fs 50-70% (ca în acest an) și completez restul
Când am albină multă toamna pot completa nu e problemă. Când e mai puțină dau turtă proteică
și sirop mai puțin. Le scutesc de lucrul mult. Las să se ocupe cu puietul de iarnare, siropul dau mai
mult pentru stimulare puiet. :)


Eu iernez pe miere de mana, uneori probabil depaseste la sfarsitul verii si 90% din intreaga cantitate. Le dau la toti 2-4 litri de sirop + am grija si de alte detalii si trec iarna cu bine. O sa povestesc despre ce trebuie facut la momentul potrivit. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Feb 2021, 16:55

Asa cum am spus si in alte postari, hranesc cu sirop de zahar incepand cu 15 septembrie si familiile ierneaza foarte bine. De foarte multi ani nu am pierdut nici o familie in timpul iernarii.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2021, 17:42

Vasile_Bucovineanu scrie:Asa cum am spus si in alte postari, hranesc cu sirop de zahar incepand cu 15 septembrie si familiile ierneaza foarte bine. De foarte multi ani nu am pierdut nici o familie in timpul iernarii.


Probabil in zona este aceeasi problema cu mierea de mana ca si la mine...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde marco68 » 15 Feb 2021, 18:07

Deci cind e miere de mana pe iernare, amestecati rezerva cu sirop de zahar...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 199
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2021, 18:37

marco68 scrie:Deci cind e miere de mana pe iernare, amestecati rezerva cu sirop de zahar...


Este una din solutii, eu am alta metoda, mai ieftina putin. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 15 Feb 2021, 18:52

Ramele rămase cu miere după terminarea pregătirii pentru iernare în anii
trecuți am pus la rezervă să am pentru primăvară. Nu am folosit niciodată că
am avut destulă miere în stupi. În acest sezon am stors aceste rame ca să văd
ce este în ele în felul următor:
- am stors mierea necăpăcită fără să descăpăcresc cel căpăcit (a ieșit o miere
închisă la culoare)
- am descăpăcit ce rămânea și am mai stors odată tot ce era în rame
Deci am două sortimente de miere pe care vreu să duc la analiză să văd ce este.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 12 Mar 2021, 17:05

In orice caz, la cum a fost martie până acum și ce prognoza e pe următoarele 10 zile, cei care sunt cu stupii fără miere vor ieși șifonați.

Vad la unii filmulețe cu un întreg arsenal de dieta montate pe rame: turta alba, turta galbena, sirop la punga, (chiar și apa).

Oare cum e mai bine acum?
Loc mult pt puiet, miere mai deloc, și meniul complet peste rame, sau miere capacită și familia lăsată în pace???
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mar 2021, 18:34

Eu as zice ca ultima varianta e cea mai buna, dar ma tem ca iar se va supara cineva. Dar pe youtube vad ca e la moda varianta cu meniu cat mai diversificat, inclusiv cu apa data la punga sau la borcan si interventii cat mai dese in stupi. :) Daca am inteles eu bine aceasta moda e venita de la fratii nostri de peste Prut.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 12 Mar 2021, 20:11

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu as zice ca ultima varianta e cea mai buna, dar ma tem ca iar se va supara cineva. Dar pe youtube vad ca e la moda varianta cu meniu cat mai diversificat, inclusiv cu apa data la punga sau la borcan si interventii cat mai dese in stupi. :) Daca am inteles eu bine aceasta moda e venita de la fratii nostri de peste Prut.


Fratii nostri de peste Prut probabil pun uneori pe youtube filme in timp ce fermenteaza mustul si de aceea vin uneori cu astfel de sfaturi. Valabil si pe la noi :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 17 Mar 2021, 20:23

La mine consumul cum am mai scris fără puiet era cam 700g/lună.
Cu puiet cca. 3-3.5kg/lună. Am cântărit ani la rând tot așa a fost.
În zona mea nu trebuie mâncare f multă până în primăvară.
Accidente se mai întâmplă. Am avut câteva cu probleme în această iarna.
Am remediat.
Cu puiet.jpeg
Cu puiet

Fără puiet.jpeg
Fără puiet
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde peterneamt » 21 Dec 2021, 15:56

Apicultorul comercial Greg Rogers demonstrează cum face ( turte ) chiftele înlocuitoare de polen și, de asemenea, discută despre hrănitori, excluderi de matcă, super și multe altele.



https://www.youtube.com/watch?v=EIRg_5bhQ5s
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2022, 13:58

Ca si orice produs bun, chiar si cel mai bun produs din lume poate fi daunator in anumite conditii.
Asa ca va voi cita exemplul ideal…

Fiule, mănâncă miere, căci este bună, și fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale!
Tot așa și înţelepciunea este bună pentru sufletul tău. Dacă o vei găsi, ai un viitor iar speranta nu-ti va fi spulberata.
Nu este bine să mănânci prea multă miere, și nici să‑ți cauți propria slavă (glorie)

Pare o lectie de religie … dar nu este. Nu am libertate de cuvant pentru a da lectii spirituale, la fel cum stuparul care are anumite deprinderi in tehnologie si care de cativa ani a inceput sa faca “experimente” incercand sa redescopere “apa calda” sau sa contrazica ca exista … nu ar avea voie sa isi prezinte incercarile pe You Tube

Sunt Radu Pandrea si azi la Sfatul Zilei va vorbesc din pozitia de promotor al celui mai bun supliment proteic pentru uz apicol din lume … si anume Ultra Bee. Nu eu am spun ca este cel mai bun supliment proteic ci o spun apicultorii mari, aceia pe care majoritatea apicultorilor de facebook, de week-end sau de hobby, nici macer nu stiu ca exista … si unii nici nu cred ca exista.

Am observat ca de doi ani incoace, sunt foarte multi apicultori atat incepatori cat si mai vechi, care administreaza turte proteice in ianuarie si asta la indemnul acelor influenceri pe care i-am criticat inca de la bun inceput si care nu ne-au vorbit de bine. Din contra … ne-au vorbit de rau, denaturand total adevarul si determinand apicultorii sa faca actiuni care au dus la lucruri rele … cum este administrarea turtei proteice inainte de 20 februarie.

Tot din observatii, va spun ca aceasta actiune de administrare a turtelor proteice inainte de 20 februarie, a dus la epidemia de puiet varos din 2021 care se va transforma in pandemie in 2022 daca lucrurile merg in aceeasi directie.

Pentru ca toata lumea sa faca diferenta intre un experiment si joaca de-a experimentele, va precizez ca am facut o scoala doctorala unde am invatat sa cercetez. Iar cei pe care ii vedeti constant de doi ani incoace ca “experimenteaza” … nu au nici macar notiuni elementare de tehnica experimentala, statistica, corelari sau factori de influenta.


Sfatul zilei de azi se invarte in jurul ideii consacrate de adevaratii cercetatori in Apicultura inca de acum 30-40-50 de ani si anume faptul ca in Romania turta proteica se administreaza dupa 20 februarie, indiferent de conditiile meteo pe care le avem in luna ianuarie.
In acest sens, in toamna anului 2021 magazinul apicultorului Viitor Sanatos a decis ca in calitate de producatori ai turtei cu Ultra Bee reteta originala Mann Lake sa ne pastram verticalitate si in ciuda pierderilor de vanzari pe care le inregistram deja, sa NU producem aceasta turta decat dupa 15 ianuarie si sa nu o punem pe piata inainte de 1 februarie. Insa dupa cum vad ca se dau sfaturi vom prelungi acest termen cu inca doua saptamani.

Cine vrea sa-si distruga albinele, sa o faca cu alte tipuri de turte. proteice nu cu Turta cu Ultra Bee, deoarece aceea se va administra doar atunci cand va fi cazul, indiferent de pierderile pe care le vom inregistra.
Succes tuturor
TURTA PROTEICA. Cand este permisa administrarea?


https://www.youtube.com/watch?v=WsH3La6x7XM
ps.
Sfat personal :
Administrați turta proteică cu 21 zile înainte de un cules abundent de polen ( salcie, pomi fructiferi, etc.) coroborat cu mărirea temperaturii diurne și nocturne !

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori