Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Shrek » 18 Dec 2018, 21:21

Ce are pututu' cu amplasarea stupilor? Crezi ca daca ai stupi, vei putea mai mult? Apilarnilul este doar un mit!
Bun venit în...stup!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Nicolay » 24 Iun 2019, 12:22

Salutare tuturor !
Ceva ma indeamna sa ma apuc de stuparit,adica stiu,hobby,pentru casa,gradina,am un solar marisor si mi-ar prinde bine un stup de albine,miere,etc,doar un stup,nu prea am vazut multe albine asta primavara ca in anii trecuti.
Ma tot uit la modelul asta nou de stup flow hive ,pare interesant,cam scumpisor dar cum am scris pentru casa,voi ce parere aveti?e bun de ceva ?are cineva asa ceva ?
Nu sunt nici macar incepator ,ca nu am stupi dar orice lucru are un inceput , citesc,ma documentez,net, etc.
Nicolay
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iun 2019, 11:36

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Closcutz » 24 Iun 2019, 18:05

Din start iti spun ca stupul ,,flow hive" este doar o petarda de marketing complet rupt de realitatea unei ieri calitative! Pentru hobyy te poti indrepta catre stupul orizontal clasic de 20 de rame sau dc aceasta dorinta de hobby se va extinde du-te spre stupii verticali pe 10 rame cu cat 1/2.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Nicolay » 25 Iun 2019, 06:54

Merci pentu indrumari,mai studiez problema,am multe de invatat dar asta cu flow hive m-a determinat sa-mi placa apicultura si binentales importanta albinei in ecosistem.
Nicolay
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iun 2019, 11:36

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde tiih » 28 Aug 2019, 10:46

Shrek scrie:Ce are pututu' cu amplasarea stupilor? Crezi ca daca ai stupi, vei putea mai mult? Apilarnilul este doar un mit!
Bun venit în...stup!


Dati-mi voie sa va contrazic un pic,apilarnilul nu e un mit..iar daca nu isi face efectul..puteti incerca cu sanse mai mari cu..laptisor de matca!Daca nici atunci nu puteti ,incercati combinatia:apilarnil+laptisor de matca+venin de albine(intepaturi!)
Sigur isi va face efectul dupa un timp...veti putea... vorba cantecului "ca la 20 de ani..fara griji si ..fara bani"!-VOLTAJ
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Radu16b » 31 Iul 2021, 13:35

tiih scrie:
Shrek scrie:Ce are pututu' cu amplasarea stupilor? Crezi ca daca ai stupi, vei putea mai mult? Apilarnilul este doar un mit!
Bun venit în...stup!


Dati-mi voie sa va contrazic un pic,apilarnilul nu e un mit..iar daca nu isi face efectul..puteti incerca cu sanse mai mari cu..laptisor de matca!Daca nici atunci nu puteti ,incercati combinatia:apilarnil+laptisor de matca+venin de albine(intepaturi!)
Sigur isi va face efectul dupa un timp...veti putea... vorba cantecului "ca la 20 de ani..fara griji si ..fara bani"!-VOLTAJ



Buna ziua! Intrebare: in luna august, se considera tarziu, sa mai cumpar doi roi si sa incep apicultura de familie?
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Balian » 31 Iul 2021, 15:21

Niciodată nu e târziu! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Donbazil » 01 Aug 2021, 00:24

Radu 16b

Dacă ai vreme și poți hai până la moșu la Mănăștiur.
Poți da un telefon la 0722226378 și discutăm....Că în apicultură, îs tare multe de discutat....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Radu16b » 01 Aug 2021, 11:19

Donbazil scrie:Radu 16b

Dacă ai vreme și poți hai până la moșu la Mănăștiur.
Poți da un telefon la 0722226378 și discutăm....Că în apicultură, îs tare multe de discutat....



Multumesc de indrumare. Chiar vreau sa cumpar luni sau marti, 2 stupi noi, de langa dumneavoastra, dau un telefon saptamana viitoare.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori