Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde Adi Hodis » 02 Ian 2012, 22:02

Dap`crezi ca stiu care-i durata medie ? ... inca nu s-a stricat, asa ca raspunsul e ... "ascuns". :?
Daca merita reparat ? ... eu sint de parere ca, daca am nevoie de o piesa, nu cumpar un pistol nou.Caut sa cumpar piesa ... dar cum am mai zis, trebuie sa am de unde, sa existe.


O alta varianta pt. cineva care isi face un nr. de rame mic, 1 000 - 2 000 de buc, cel mai ieftin e ciocanul si cuiele clasice.In cazul sau, pistolul e asa, de fitze ... pt. ca la pistol mai trebuie si compresor si furtun si curent electric.
In schimb, la celebrul ciocan si cui, trebuie doar rabdare si ceva timp ... si tot atitea rame va avea + niste bani economisiti. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde CORNEL V. » 02 Ian 2012, 22:28

Si ca o completare la ce ai spus ,Adi...mai trebuie si degete rezistente la socuri :lol:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 02 Ian 2012, 22:30

fanella scrie:Salut Lucian. Asa cum am promis iata ciocanul pneumatic pe care l-am cumparat de la LIDL, cu 130 lei si culmea are si trei ani garantie.

Care este latimea la capsele pentru acest aparat ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde ANITEI » 02 Ian 2012, 23:51

Cred ca bate cuie si capse cu latimea de 5 mm , eu am unul de la Einhell similar.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde mihai florin » 03 Ian 2012, 00:40

[quote="Adi Hodis"]Dap`crezi ca stiu care-i durata medie ? ... inca nu s-a stricat, asa ca raspunsul e ... "ascuns". :?
Daca merita reparat ? ... eu sint de parere ca, daca am nevoie de o piesa, nu cumpar un pistol nou.Caut sa cumpar piesa ... dar cum am mai zis, trebuie sa am de unde, sa existe.


Multumesc Adi, ai dreptate dar trebe sa-mi mai ramina timp sa ma joc si cu copii ca altfel o sa intrebe intr-o buna zi: mama cine-i nenea asta care vine seara si pleaca dimineata devreme...
Avatar utilizator
mihai florin
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iun 2011, 11:21
Localitate: Tg Mures

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde fanella » 03 Ian 2012, 18:03

alt stupar scrie:
fanella scrie:Salut Lucian. Asa cum am promis iata ciocanul pneumatic pe care l-am cumparat de la LIDL, cu 130 lei si culmea are si trei ani garantie.

Care este latimea la capsele pentru acest aparat ?


Latimea capselor este de 5,7 mm.
Fişiere ataşate
capse 3.JPG
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde fanella » 03 Ian 2012, 18:08

A fost una singura;shtutzul de imbinare dar a cumparat unul cu 8 RON si s-a rezolvat
salve :D[/quote]

Puteti sa-mi spuneti si mie de unde a cumparat stiutul de imbinare, pentru ca nu-l gasesc iar compresorul pe care i-l am eu are stiuturile diferite.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 03 Ian 2012, 21:52

multumesc !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2012, 22:03

fanella scrie:Puteti sa-mi spuneti si mie de unde a cumparat stiutul de imbinare, pentru ca nu-l gasesc iar compresorul pe care i-l am eu are stiuturile diferite.

La orice magazin cu scule pneumatice gen Bricostore
Mergi cu aparatul acolo si intrebi;s-ar putea sa gasesti
shtutz cu furtun cu tot la un pretz rezonabil
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde fanella » 07 Ian 2012, 11:50

Salut Lucian. La multi ani.
Azi te-ai trezit foarte de vreme.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 07 Ian 2012, 19:47

sa fiu sincer , ca de obicei !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde lefter » 21 Ian 2012, 17:37

va salut dragi colegi vreau sa intreb pe cei care folosesc capsatoare pmeumatice pt.capse cu deschiderea de5.7si bataie de pina la 40 daca merg si capse putin mai mari cum am gasit la sea b. adica 5.8 si cu bataie de pina la40 ori am dat comanda de geaba.rentru incheiat ramema gindesc ca cele mai bune sunt cele de 5.8/30 voi de care folositi
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde lefter » 21 Ian 2012, 17:42

[quote="lefter"]va salut dragi colegi vreau sa intreb pe cei care folosesc capsatoare pmeumatice pt.capse cu deschiderea de5.7si bataie de pina la 40 daca merg si capse putin mai mari cum am gasit la sea b. adica 5.8 si cu bataie de pina la40 ori am dat comanda gresit.pentru incheiat rame ma gindesc ca cele mai bune sunt cele de 5.8/30 voi de care folositi ?
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde proapis13 » 21 Ian 2012, 19:07

lefter scrie:
lefter scrie:va salut dragi colegi vreau sa intreb pe cei care folosesc capsatoare pmeumatice pt.capse cu deschiderea de5.7si bataie de pina la 40 daca merg si capse putin mai mari cum am gasit la sea b. adica 5.8 si cu bataie de pina la40 ori am dat comanda gresit.pentru incheiat rame ma gindesc ca cele mai bune sunt cele de 5.8/30 voi de care folositi ?

Pai capsa aia are 5,8 masurata de tine sau asa scrie pe cutie??
Eu folosesc un einhell ce bate max 40mmcu 5,7 insa cred ca bata si 5,8mm
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 21 Ian 2012, 23:23

fanella scrie:Salut Lucian. Asa cum am promis iata ciocanul pneumatic pe care l-am cumparat de la LIDL, cu 130 lei si culmea are si trei ani garantie.

L-am luat si eu, mai bine topeam in birt banii aia de i-am dat pe el :oops:
Obisnuit find cu stilul de lucru al unui NU AIR, prima capsa din asta nou, Mc Alister sau cum naiba l-o fi chemand ca-i mai slab arcul de la declansator si are altfel sistemul de protectie, am batut-o... direct in degetul aratator de la mana dreapta!
A intrat prin buricul degetului si a iesit prin unghie. de fapt, a iesit cand am tras cu patentul de ea, zzzzuh !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Ian 2012, 23:30

sa nu ma injuri , dar daca eram acolo ma lasai sa-ti fac o poza ??? nu vezi in fiecare zi asa ceva !!!
poate nu ai observat , la poze este un topic cu pozele apicultorilor !!! stiu ca eu mai am mult pana acolo , dar am pus o poza in care ma vad cat de cat , dar nu cu stupii mei !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori