Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde MyBees » 24 Ian 2012, 11:40

Vine primavara. La inceputul acesteia am restrans cuibul corespunzator apoi populatia de albine incepe sa creasca. Pentru a asigura reginei spatiul de ouat este necesara introducerea fagurilor, marind cuibul.
Teoretic, momentul este cel in care toate ramele sunt pline de puiet si avem albine tinere pe interiorul diafragmei(Ce semne mai avem pentru a evita deranjul inutil al cuibului?)

Vremea nefiind inca stabila, aparand perioade cu scaderi de temperatura, incepem cu largirea cuibului prin adaugarea, intre ultima rama cu puiet si rama marginase, unei rame goale cu celule din care au mai eclozionat albine. Pentru a fi luata mai repde in lucru si curatata/pregatita de ouat, rama o stropim cu sirop de zahar diluat si incalzit.

Cand temperatura creste si apare un cules abundent(la pomi sau la papadie la mine in zona) trecem la spargerea cuibului prin introducerea fagurelui in mijlocul cuibului(intre ramele de puiet)
Daca avem cules bogat la pomii fructiferi putem introduce la crescut faguri artificiali, introdusi in mijlocul cuibului intre fagurii cu puiet necapacit. Verificam la o zi daca am ales corect momentul. Daca au fost luati in crestere raman, altfel ii scoatem si ii inlocuim cu faguri crescuti, reincercand data viitoare.

Ce chichite specifice acestei operatiuni ne mai puteti dezvalui? E vreo greseala in cele de mai sus? Este vreo scapare semnificativa?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde proapis13 » 24 Ian 2012, 12:07

Prima lucrare de primavara practicata de mine este stramtorarea cuibului la sange
Asta o fac dupa 2-3 zile cand temperatura suie peste 15 grade iar albinele s-au rasfirat pe rame
Tinind cont ca zilele cu ploi si noptile friguroase alterneaza pana la jumatatea lunii aprilie
incerc sa ma limitez la introducerea a cate o rama la ouat iar spargerea cuibului nu o practic
prin metoda expusa de tine deoarece sunt unele riscuri printre care si unul expus mai sus
Introducerea ramei cu f.a. o fac NUMAI intre 2 rame cu puiet capacit gata de eclozionare si
atunci stropita din abundenta cu sirop amestecat cu miere si protofil sau putina tinctura de propolis
In cazul cand culesul la prun este compromis de ploi pt a satisface dorinta de construire a
proaspetelor albine eclozionate si care shomeaza introduc facuri construiti incomplet in
anul precedent - ma refer strict la fagurii introdusi special cand trebuie la construit si retrasi
cand sunt construiti decat 50%.
La introducerea fagurilor trebuie neaparat stimulat cu sirop de zahar sau cu alti inlocuitori
EXCLUS introducerea fagurilor cu defecte de construire sau numai cu celule de trantori
Metoda este valabila doar la familii de albine ce au iernat pe minim 6-7 intervale
de albine nu si la roi sau tentative de roi
Daca am omis ceva va rog sa ma completati
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 24 Ian 2012, 18:51

In mod paradoxal se vorbeste foarte mult despre dezprimavarare, cand aceasta este intim legata de pregatirea iernarii.
Cred ca ar fi foarte util sa se deschida un subiect despre pregatirea iernarii: ce sa facem de la 1 august.
Despre extinderea cuibului prin diferite metode, cred ca e util indiferent de metoda sa vorbim despre : in ce conditii matca va fi indusa sa oua pe rama/ramele pe care le folosim pentru extinderea cuibului(cand spun cuib nu ma refer neaparat la numarul de rame, ci la zona de puiet). Adica cum facem ca aceasta arie sa fie extinsa.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 24 Ian 2012, 19:42

Eu stiu doua conditii: temperatura in acea arie a cuibului sa fie cat mai calda si in jurul acesteia sa fie hrana lichida. Cele doua sunt legate, caci consumul acestei hrane lichide, dezvolta caldura.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde MyBees » 24 Ian 2012, 20:58

Si eu va salut cu drag, Domnule ghitacusman!

Am scris de largire prin adaugarea ramei(dupa ultima rama de puiet) Asta in prima faza, cand temperaturile inca nu sunt stabilizate. Apoi, cand vremea s-a stabilizat si mai ales in conditii de cules abundent la papadie si fructiferi, se spareg cuibul. Unul din motive fiind acela de a evita riscul ca rama fiind la margine(in cazul largirii), in loc sa fie ouata de regina sa fie umpluta cu polen/miere. Asta am inteles eu si de asta scriu, incercand sa inteleg cat este corect si cat nu in manual.
In particular, in cazul meu, voi fi nevoit sa fortez cresterea fagurilor, neavand suficiente rame crescute.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde MyBees » 24 Ian 2012, 21:03

andrei_calinescu scrie:Cred ca ar fi foarte util sa se deschida un subiect despre pregatirea iernarii: ce sa facem de la 1 august


Andrei, forumul e un loc liber, si daca nu e punem mana pe o pancarda si mergem in Piata Universitatii sa cerem demisia adminului :)
Asa ca... esti invitatul meu. Deschide subiectul si eu nu voi scapa nimic din el.

Am deschis subiectul asta pe principiul ca "e mai aproape camasa de piele decat haina". Ma intereseaza in primul rand cum o scot la capat cand da firul ierbii, ca pana se usuca...

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 24 Ian 2012, 22:28

zic si eu :D
strans la blana si papa cu ocaua (mare, ca uite ce zi este azi :D )
ramane strans pana se observa liber "albirea fagurilor" - ceara proaspata depusa in treimea superioara.
din ziua cand sub hranitorul uluc apar crescaturile (sa nu-mi spuneti ca toata lumea are numai hranitoare rotunde de podisor :lol: ) fagure bun de ouat intre rama de acoperire si prima cu puiet
daca am intarziat momentul si matca si-a facut damblaua pe oarecare suprafata din rama de acoperire (dinspre diafragma, pentru cine o foloseste), cu aceasta rama se sparge cuibul, in locul ei se pune alta de la rezerva.
NICIODATA nu se adauga o rama in stup fara a fi descapacite urmele de miere care le contine sau a fi stropita abundent cu dulce.
De la sase rame in sus (minim 4 blind complet de puiet), si vremea faina, intra FA-urile.
Si iarasi papa...si iarasi papa...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 24 Ian 2012, 22:35

alta varianta ce se pliaza la stupii de la mediu in sus:
-hranitorul de doi litri pus la primul control pe post de prima rama de la urdinis.
-in lada de 10 rame, pe langa hranitor si eventual claditoare in partea opusa, din start 7-8 rame bune.
-turnat papa min. 2 litri pe saptamana intr-o singura administrare.
-lasate sa largeasca cuibul cum stiu ele. Si stiu bine !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde badguy_goodguy » 25 Ian 2012, 14:28

alt stupar, nu stiu daca am inteles bine, tu le sugerezi sa puna hranitorul intre ramele din cuib? asa m-am ars eu ... am zis sa pun hranitorul dupa 5 rame... si sa le dau de mancare sa aiba pentru puiet, si ia ghici ce? matca a privit acel hranitor pe post de diafragma si unde am lasat hranitorul (hranitor tip fagure de 500 ml) familia s-a limitat cu puietul la cele 5 rame, chiar daca mai colindau si pe restul de 3 rame din cand in cand.

Eu nu vad de ce nu este ok sa introduci mai multi faguri artificial la cladit la pomii fructiferi? Se stie ca atunci ele cladesc cel mai bine. Bine, acuma probabil ca si din cauza ca eu sunt din zona de deal, deci nu duc lipsa de pomi fructiferi. Banuiesc ca cei de la campanie au unele probleme. Insa daca nu le pui faguri artificial ce te faci la salcam si dupa salcam? Sau le lasi sa cladeasca faguri cu mierea de la salcam? (ma refer la cei 5-10-15 cm de miere care care ramane pe fagurii din cuib , nu la mierea din cat, si care e bine sa o ai peste iarna)

Matca oricum va oua in fagurii artificial (chiar mai repede decat in cei gata claditi, care vor trebui curatati) , celula trebuia doar putin crescut ca matca sa oua. Albinele vor creste ulteior celulele pana cand vor ajunge sa fie capaciti. Din faguri noi vor rezulta albine mari, frumoase, cu o gusa mult mai mare pentru salcam. Deci ? ce are lumea de pe aici cu F.A? Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde proapis13 » 25 Ian 2012, 18:40

badguy_goodguy scrie: Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?

Vesnica intrebare a apicultorului incepator si grabit :!:
In primul si al doilea an de practica f.a. trebuie introdus la construit
sub atenta indrumare a unui mentor cu ceva experienta
Introducerea a doi sau mai multi faguri la construit deodata poate duce la
racirea puietului si de aici urmeaza lantul slabiciunilor si o panta descendenta
in dezvoltarea familiei de albine culminind cu disparitia ei ca entitate biologica
In cel mai fericit caz recuperarea ei la faneatza
O livada de cateva sute de pruni D'agen,combinat cu tuleul gras sau numai tuleul dulce
specia acesta din urma necesitand polenizare si dand la randul lui nectar face minuni
in primaverile calduroase cand vremea tine cu noi apicultorii
Asa ca daca tinem cont ca si zonele geografice propice apiculturii intensive difera
trebuie sa ne adaptam cerintele dupa oferta si lucrarile facute la timpul lor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 25 Ian 2012, 18:50

Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?

MAi Raule_Bun,

La albine totul e glandular. Trebuie pus FA cand li se activeaza secretia glandelor cerifere. Ceara construiesc cand au aport de nectar sau cand le stimulezi tu cu dulce lichid. Nectar se secreta cand temp e pe la 20 grade. Ajungem tot la fructiferi.
Daca esti nesigur fa asa: dupa rama de acoperire introdu un fagure artificial. Cand vezi ca apar primele semne de crestere ale acestuia, atunci da-i bice.
Daca nu pui acel fagure, barometrul va fi ceara "albita" de pe fagurii din cuib, odata ce incepe aportul de nectar.
Ca regula generala ele nu construiesc decat cand "inoata" in abundenta: nectar si polen.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde GICOS2002 » 25 Ian 2012, 20:42

Buna seara .in primavara inainte de introducerea de rame eu procedez in cadrul extinderii cuibului la rotirea ramelor centrale .......una da ,una ba ;)
TEL 0723008287
Avatar utilizator
GICOS2002
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Mar 2011, 22:31
Localitate: SERBANESTI/ARGES

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde badguy_goodguy » 25 Ian 2012, 21:07

gicos, dezvolta si motiveaza


Ok baieti , primavara asta am sa fac cum ziceti voi ca faceti tot cate un fagure. Pana acuma am largit cuibul cum am vazut la un anumit apicultor pe youtube (nu ii dau numele) , intercala rame noi intre cele din cuib.
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 25 Ian 2012, 21:31

Badguy,

Nu trebuie sa asculti de nimeni dintre oameni. Asculta de albine baiete. Ele iti spun singure ce vor , cand vor, cum vor.
Faguri o sa iti construiasca cand apare dulcele lichid - sirop sau nectar. Acestea nu apar decat pe fondul unor temperaturi de 20 grade. Esti de acord? Atunci vei vedea cum albinele iti arata semnel: crescaturi albe pe bagurii din cuib.
Adica aceleasi semne ca intr-un cules in plin sezon.

O sa incerc sa incarc un film in seara asta de acum 2 ani, in Franta, la sfarsitul lui martie. In zona Mediteraneeana , sfarsitul lui martie inseamna sfarsitul lui aprilie la noi - decalajul e de o luna.
La 15 feb inflorise amandierul si la acea vreme(martie) papadia era in floare. Similar cu perioada infloririi prunului la noi.
Albinele se "scaldau" in abundenta - imi place al dracu' formula asta.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 25 Ian 2012, 21:59

badguy_goodguy scrie:alt stupar, nu stiu daca am inteles bine, tu le sugerezi sa puna hranitorul intre ramele din cuib?

Nu ai inteles bine !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde paul » 25 Ian 2012, 22:02

Acu ... ce am inteles eu ... Hranitorul se pune pe pozitia ... prima rama ! Am inteles bine dom profesor ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 88 vizitatori