Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

fam de albine inzepezite

Mesajde mihha » 28 Ian 2012, 16:37

O intrebare pt cei care au trecut prin asa ceva:cite zile pot rezista familiiile de albine izolate complet de zapada,viscolul a izolat in totalitate stupul de albine,efectiv nu se mai vede,zapada are 2 metri inaltime?
mihha
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Dec 2011, 08:09

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde bucursorinelionel » 28 Ian 2012, 18:21

Daca zapada este si ramane afanata nu prea ai de ce sa iti faci griji 2..3..4 zile...poate si o saptamana...Pericolul apare cand face pojghita de gheata la suprafata si nu mai permite schimbul de gaze...Acelasi risc, major, la urdinis...daca se face gheata si obtureaza deschiderea...Daca nu poti ajunge, suna pe cineva care locuieste prin apropiere..un vecin...chiar daca te costa ceva... Asta daca ai doar fund de stup plin...Daca ai cu sita sau "fund mixt' ..nu-i niciun bai...rezista pana ajungi tu..
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde mibu » 28 Ian 2012, 18:40

personal nu am trecut prin asa o experienta ,dar cred ca si in cazul acesta pregatirea temeinica pentru iernare ,hrana ,impachetare,
isi vor spune cuvintul !
as putea sa-ti dau un exemplu : acum vreo citiva ani la un tratament cu varachet ,am uitat sa deschid un stup dupa cele 15-20 minute !
peste vreo trei zile cind am ajuns in zona si am vazut ce gafa facusem ,m-am apropiat de stup cu stringere de inima si l-am deschis !
totul era in ordine . dar era vorba de un stup puternic !
consider ca acoperit cu zapada citeva zile ,nu e o nenorocire !
sa ne ti la curent cu evolutia !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde balu » 28 Ian 2012, 19:03

mibu scrie:personal nu am trecut prin asa o experienta ,dar cred ca si in cazul acesta pregatirea temeinica pentru iernare ,hrana ,impachetare,
isi vor spune cuvintul !
as putea sa-ti dau un exemplu : acum vreo citiva ani la un tratament cu varachet ,am uitat sa deschid un stup dupa cele 15-20 minute !
peste vreo trei zile cind am ajuns in zona si am vazut ce gafa facusem ,m-am apropiat de stup cu stringere de inima si l-am deschis !
totul era in ordine . dar era vorba de un stup puternic !
consider ca acoperit cu zapada citeva zile ,nu e o nenorocire !
sa ne ti la curent cu evolutia !

colega daca era etans, cu cit era mai puternic cu atit deceda mai repede.
Acelasi lucru am patit si eu anul trecut, desi avea urdinisul infundat cu hirtie igienica, si-au facut o gaurica la capac intr-un colt. Daca ar fi fost un stup nou si cit de cit etans n-ar fi vut nici-o sansa (fiind vara).
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde Mishu05 » 28 Ian 2012, 19:04

Daca as avea de ales as alege ca stupii sa stea acoperiti integral de zapada 2-3 luni/an pana in martie. Acum 2 ani am dezgropat din zapada de 1.5m stupi intr-o stare excelenta care au fost recordisti in acel an la rapita si salcam. Aveau fund antivarroa si erau asezati pe europaleti ( nu erau stupii mei) iar stratul de zapada le-a facut foarte bine izolandu-i termic si mai ales fonic. Nu degeaba in toate cartile se spune ca albinele au nevoie de liniste cat mai multa la iernat. Asa ca nu-ti face griji, zapada este permeabila la aer si bioxid de carbon, acele familii sunt foarte fericite in acest moment.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde gabimihai » 28 Ian 2012, 21:28

Aici se vede ce se intampla cu zapada cazuta pe urdinis, caldura isi face loc si familia respira.
Fişiere ataşate
Imagine1133.jpg
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde ichim costel » 29 Ian 2012, 09:01

Nu i-ti fa probleme,daca familia de albine are mincare stai linistit pina la primavara. Nu se intimpla nimic,albinele respira prin zapada.Zapada nu se lipeste de doaga stupului,de jur imprejurul stupului va fi gol,de grosimea egala cu 5cm..Prin acest gol se va face ,,respiratia stupului".Iernare usoara.
ichim costel
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iul 2011, 19:11
Localitate: Iasi

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde akmm » 29 Ian 2012, 21:10

mihha scrie:O intrebare pt cei care au trecut prin asa ceva:cite zile pot rezista familiiile de albine izolate complet de zapada,viscolul a izolat in totalitate stupul de albine,efectiv nu se mai vede,zapada are 2 metri inaltime?

Stupii trebuiesc curatati sa aibe acces la aer.Co2 nu se ridica.Ramane jos si produce axfixierea.
Eu recomand dezapezirea.E posibil sa se fi declansat ponta in perioada calda.
Iata cum procede4aza altii.
Fişiere ataşate
bees+004.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde Gabysgg » 30 Ian 2012, 09:57

akmm scrie:
mihha scrie:O .............E posibil sa se fi declansat ponta in perioada calda.
Iata cum procede4aza altii.

La cum arata in poze si cat de legati sunt stupi aia se asteptau la intemperii puternice,iar acele resturi de vegetatie din stanga sa nu fie vre-o avalansa ceva :?
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde ADITZU » 30 Ian 2012, 17:48

de cand a inceput zapada astazi am ajuns si eu la stupi si intradevar era zapada si la mine foarte multa la vreo doi si pe urdinis dar am funduri cu sita la aia au fost prezenti toti la apel oricum cu motoarele turate la maxim sunt bine zic eu intrucat acum doua saptamani le pusesem cate o turta la toti si acum asteptam zile mai calduroase
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde apivasmob » 30 Ian 2012, 19:19

akmm scrie:
mihha scrie:O intrebare pt cei care au trecut prin asa ceva:cite zile pot rezista familiiile de albine izolate complet de zapada,viscolul a izolat in totalitate stupul de albine,efectiv nu se mai vede,zapada are 2 metri inaltime?

Stupii trebuiesc curatati sa aibe acces la aer.Co2 nu se ridica.Ramane jos si produce axfixierea.
Eu recomand dezapezirea.E posibil sa se fi declansat ponta in perioada calda.
Iata cum procede4aza altii.

Stupii pozati sunt din Japonia acest model l-am mai vazut si albina zboara chiar daca afara sunt 5-10 grade.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde topy » 30 Ian 2012, 22:01

stupii unui prieten de langa bucuresti.sub dambul de zamada e un rand de stupi.(in dreapta jos se vad stupii care au scapat). a reusit sa faca un sant prin fata lor sa ajunga la urdinise.in fata acestui damb de zapada la vreo 6 metri e un damb si mai mare.aproximativ 3 metri inaltime.
Fişiere ataşate
Z11.jpg
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde gabimihai » 30 Ian 2012, 22:44

Cred ca trebuie schimbata locatia (anul viitor), poate la alta ninsoare nu va mai scapa neacoperiti de zapada.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde cipry74 » 31 Ian 2012, 09:58

am fost patit si eu iar cateva zile (3-4) nu au fost probleme...atentie la cei care ierneaza cu folie ..din cauza pontei care probabil ca a inceput condesul excesiv poate sa inghete la urdinis(functie de inclinarea stupilor) si il poate astupa
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde pin » 31 Ian 2012, 11:01

cipry74 scrie:...atentie la cei care ierneaza cu folie ..din cauza pontei care probabil ca a inceput condesul excesiv poate sa inghete la urdinis(functie de inclinarea stupilor) si il poate astupa


E inghetat deja urdinisul de la apa scursa de pe capac. Dar nu cred ca intentioneaza sa zboare albinele pe frigul asta iar aer au prin sita de jos.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: fam de albine inzepezite

Mesajde cipry74 » 31 Ian 2012, 14:18

problema este sa poata respira familia nu sa iasa afara ...asta in cazul ca ai fund plin
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori