Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde pngflorin » 22 Ian 2012, 18:57

AUREL scrie:Condoleante familiei lui Nea Gica. Legat de subiect, daca adaugam la sfirsit protofilul nu cumva placa de zahar nu se va mai intari?


Nici vb, pt ca la 1 kg pui cam 30 de grame, asa ca nu va afecta consistenta.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde AUREL » 22 Ian 2012, 22:21

Daca a-ti incercat este in regula.Personal am inlocuit oparte din apa cu protofil,considerind ca la 0,9 litri apa /10kg. zahar trebuia sa mai pun 0,3litri protofil la urma nu credeam ca va mai fi placa de zahar.
AUREL
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Mar 2011, 21:08
Localitate: Turceni -GORJ

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 23 Ian 2012, 10:22

Pai cum zicea dom Gica ?,, Tot patitu-i priceputu '' Din mai multe incercari tot reusesti . Care aveti la-ndemana tuci , acela e celmai bun, e gros si nu prinde. Atentie dupa ce-l dati jos de pe foc , dispare instantaneu spuma si trebuie sa se vada fundul tuciului siropul fiind limpede cristal daca e tulbure seamna ca nu este invertit si puneti napoi pe foc dar sa mestecati prin el.Dupa cum spunea si dl Gica dupa ce se raceste bine punem ce vrem in el.Spor la treaba ca a venit iarna .
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Gabysgg » 29 Ian 2012, 14:09

Am si eu o intrebare :am incercat(prima data) sa fac si eu retera de turte candi,fara sa imi dau seama am deviat de la reteta iar rezultatul este ceva de genul caramelului(undeva nea Gica Dumnezeu sa il Ierte,spunea ca daca sa caramelizat a avut apa insuficienta) ,Cum este ca si duritate ac placa ????deoarece ale mele au iesit cam casante,oare le mai pot folosi???? :(
Va rog mult daca cunoasteti
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 29 Ian 2012, 16:20

Daca le tii la o temperatura scazuta trebuie sa fie casante...daca le tii la temperatura camerei si le tii de un colt,ar trebui sa se lase usor de capatul celalalt

Culoarea e asa ori ca ai avut mai putina apa ,ori dupa ce s-a terminat invertirea le-ai tinut prea mult pe foc
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde EugenVoinea » 29 Ian 2012, 18:04

yrynel_clau scrie:Io am facut reteta lu dom' gica da dupa ce s-a racit asa cat sa pot tine degetul in zaharul invertit am pus protofil si 0,200 kg miere salcam.

Nu am inteles la cate kg. de zahar se pun cele 200gr.de miere si cat protofil ,si daca este indicat sa punem ceai inloc de apa ? multumesc!
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 29 Ian 2012, 19:57

Intr-un tuci de 20l am pus 1,8l apa si l-am pus pe foc in curte pe pirostri. Cand a inceput apa sa cante (pana a da in clocot) am pus 10g sare de lamaie dizolvata cu apa intr-o ceasca, am adaugat 5 kg de zahar mestecand icet pana s-a topit complect apoi am pus inca 5 kg zagar. De mentionat ca mestecand prin tuci.am avut grija sa nu ramana zahar ne topit pe peretii tuciului(am mestecat cu o lingura de lemn).N-am incetat mestacatul pana nu s-a topit tot.
Dupa racire(sa poti tine degetul in sirop) cum am mai scris ,am pus 0,4kg miere salcam si 0,3l protofil. ASA AM FACUT IO
De retinut;
1.dupa ce se topeste complect zaharu,nu se lasa pe foc prea mult ca se arde siropul si cand se raceste devine maroniu si casant.
2 dupa ce se da jos de pe foc in cateva secunde dispare spuma si trebuie sa se vada fundul vasului compozitia fiind limpede . Daca nu e limpede se pune imediat pe foc si se mai da in clocot 1-2 minute.
3 nu se adauga nimic in compozitie atata timp cat este fierbinte.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Gabysgg » 29 Ian 2012, 20:26

CORNEL V. scrie:Daca le tii la o temperatura scazuta trebuie sa fie casante...daca le tii la temperatura camerei si le tii de un colt,ar trebui sa se lase usor de capatul celalalt

Culoarea e asa ori ca ai avut mai putina apa ,ori dupa ce s-a terminat invertirea le-ai tinut prea mult pe foc


Merci mult dl Cornel ,dar oare pot sa mai dau aceste turte la albine???
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Gabysgg » 29 Ian 2012, 20:27

Dl yrynel_clau dv spuneti ca folositi retete lui Nea Gica dar totusi vad ca in reteta originala era :200 ml solutie concentratie 5 % sare de lamaie (~~10 g ), 0.9l apa si 10 hg zahar (daca gresesc corectati-ma) ,vad ca dv a-ti dublat cantitatea de apa,vreun motiv anume sau????
Va intreb deoarece am incercat si eu reteta si am compromis o sarja (vezi mai sus),a doua sarja sa zic ca am nimerit-o dar nu sunt sigur ca invertirea a ajuns la final. :?
Ultima oară modificat de Gabysgg pe 29 Ian 2012, 20:36, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde EugenVoinea » 29 Ian 2012, 20:35

Multumesc mult yrynel_clau pt. reteta. Doamne ajuta!
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 29 Ian 2012, 21:14

Gabysgg scrie:
CORNEL V. scrie:Daca le tii la o temperatura scazuta trebuie sa fie casante...daca le tii la temperatura camerei si le tii de un colt,ar trebui sa se lase usor de capatul celalalt

Culoarea e asa ori ca ai avut mai putina apa ,ori dupa ce s-a terminat invertirea le-ai tinut prea mult pe foc


Merci mult dl Cornel ,dar oare pot sa mai dau aceste turte la albine???

Daca sunt casante si la temperatura camerei,le poti sparge in bucatele mici si le introduci in urmatoarea transa pe care o faci si dupa aia le dai...nu le dai asa cum sunt acuma
Atentie marita la reteta,trebuie respectata cu strictete,daca iti iese prea moale si sunt gaurile prea mari in pungi iti vor curge peste albine
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde liviu1965 » 29 Ian 2012, 21:56

Scuze de postare.
Ma bucur ca la stresul la care l-am supus pe nea Gica are rezultate.
Nu mai ganditi alternative,nu stiu ce chimie, alea alea ....
Faceti cum este scris
E ok.

Cine spune altfel.... ascultam.

Cu respect,

Liviu

PS: Ce nu am reusit sa scot de la nea Gica a fost Hidromelul.Era inebunit de concentratii si nu mai stiu ....In principiu a fost asa: Liviule ,lasa-ma ca o scot la capat.Era vorba de nu stiu ce struguri...aciditate,.....

Chiar ne lipseste omul asta.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 29 Ian 2012, 22:50

care...alternative?
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Gabysgg » 30 Ian 2012, 10:05

liviu1965 scrie:Scuze de postare.
Ma bucur ca la stresul la care l-am supus pe nea Gica are rezultate.
Nu mai ganditi alternative,nu stiu ce chimie, alea alea ....
Faceti cum este scris
E ok.
Chiar ne lipseste omul asta.

Nu este vorba de nici o alternativa pur si simplu ma dat peste cap cantitatea de sare de lamaie si de aici am mai adaugat un sfert de concentratie (apa si zahar peste cantitatile originale) ,dar cand a ajuns la puntul de fierbere deja sa inrosit(partial se pare ca din acuza apei prea putina),in schimb vine colegul Yrynel_clau si spune ca a folosit dublu cantitatea de apa ,,deci :?
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Gabysgg » 30 Ian 2012, 10:07

CORNEL V. scrie:[
Daca sunt casante si la temperatura camerei,le poti sparge in bucatele mici si le introduci in urmatoarea transa pe care o faci si dupa aia le dai...nu le dai asa cum sunt acuma
Atentie marita la reteta,trebuie respectata cu strictete,daca iti iese prea moale si sunt gaurile prea mari in pungi iti vor curge peste albine

Merci Mult dl Cornel o sa le pastrez pt la primavara sa fac sirop din ele :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde peterneamt » 30 Ian 2012, 17:15

Ce este caramelizarea zaharului si in ce conditii are loc ?
Ce este invertirea chimica a zaharului si in ce conditii are loc ?
Ce este HMF-ul, cum este el tolerat de albine si in ce conditii are loc formarea lui ? :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori