Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde popageorgian » 26 Ian 2012, 22:32

LUCIAN AVRAM scrie:Ar fi fost prea greu pentru mine sa ma aplec de la inaltimea mea ... 1,90 m !!!


cat ai ma ? 1,90 ?
las' ca fac rost de o scara :lol: sau mai bine montez o schela ca de astea am mai multe :lol:

sa traiesti !
spuneti domnu Lucian ceva povesti vanatoresti cunoasteti? Sunt descendent de vanatori !
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde valter » 30 Ian 2012, 17:05

Daca nu s-o supara ''modi'' ma las si eu cu o duma de cartier...
Pierre Corneille:
''Felul cum dai pretuieste mai mult decat ceea ce dai''.
Puskin:
''Durerea este soarta celor vii''.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 30 Ian 2012, 17:12

valter scrie:Daca nu s-o supara ''modi''
''Felul cum dai pretuieste mai mult decat ceea ce dai''.

Mersi Valter ...... Pretuiesc mult ce-ai dat ! ;)
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 31 Ian 2012, 15:14

BALADA CORBULUI





Un cer albastru infinit ,
O stâncă și-un copac trăznit.
Pe o cracă, un corb rătăcit de mamă,
Răscolit de vânt ,
În rest, doar cerul nesfârșit.

Stă-nfipt acol’ de-o vreme bună ,
Sclipind în noapte de la lună ,
Nu vrea să zboare nicidecum
La vale, peste culmi ,
Stă cocoțat, la deal de stână.

Pe creanga putredă de pin,
În stoluri rândunici revin,
Dar nu se apără de ciocuri
Ce-i umplu pieptul de spărturi,
Ci el stă sus, în vârf de pin.

N-am văzut corb așa sucit,
Cred că-nălțimea l-a tâmpit,
De nu se mișcă mai deloc,
Nu croncăne din cioc.
Ce soi de corb afurisit!

De aș fi fost în locul lui,
Aș fi avut un cuib cu pui,
Nu aș fi stat pe o cracă,
Singur împlântat ,
Făr’ să port grija nimănui...

Mai de cu seară am aflat
Un lucru ce m-a întristat.
Nu stătea el de bunăvoie
Nemiscat .
Corbul, de fapt, era-mpăiat.

LUPU' ALBINELOR
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 09 Feb 2012, 13:47

akmm scrie:Avea dreptate Eminescu: ,,nu credeam sa-nvat a muri vrodata''



... Si vei muri ,
Ca orisice traieste pe Pamant ....
Dar nu uita de-acela ce va dainui !
E sufletul ! Cand vei muri ,
El te va continua arzand ....

Si curata-l . Hraneste-l , pune-i apa ,
..... Si va-ncolti ....
Si mai tarziu , in timp ,
Va scoate rod si dupa ,
Deci nu mai crede frate ..... ca vei putea muri ....

Caci vei ramane vesnic .
Si te vei continua ,
Chiar neafland de tine
Acei urmasi in lume
Ce se vor bucura .........

................. de ceea ce-ai crescut candva la poalele sufletului tau


... Pictoru'


modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 11 Feb 2012, 09:16

“Cind detestati pe cineva este exact ca si cum l-ati iubi: deja aveti, o legatura cu el. Ura este la fel de puternica precum dragostea.
Daca doriti sa va eliberati de cineva, sa nu-l mai vedeti niciodata, nu-l detestati, fiti indiferenti. Daca-l uriti,va legati de el cu lanturi pe
care nimic nu le va putea desface; veti fi tot timpul cu el si veti avea de-a face cu el timp de ani si ani. Ura este o forta care va leaga
de persoana pe care-o uriti. Este la fel ca in dragoste, dar bineinteles, legatura este diferita. Dragostea va va aduce unele lucruri si
ura altele, dar la fel de sigur si puternica ca si dragostea.


IUBIREA CA MIJLOC DE APARARE

Ca sa va puteti apara de inamicii vostri, iubiti-i. Daca-i detestati, ii dispretuiti sau ii dusmaniti, aura voastra s-a rupt si prin aceste
sparturi se stabileste o comunicare cu tot ce este negativ, daunator in ei si astfel primiti rautatile lor, ura lor, care odata intrata in voi,
incepe sa va distruga.

Din aceasta cauza Iisus a spus “Iubiti-va dusmanii”. Iisus cunostea aceste legi, stia ca atunci cind urim pe cineva, devenim vulnerabil.
Pentru a ne apara trebuie sa intram in inatacabila fortareata a iubirii. Sa ne iubim dusmanii este unul din lucrurile cel mai greu de realizat,
dar este singura cale de a ne apara de ei.

UTILIZAREA JIGNIRILOR CA PE UN PRILEJ DE EVOLUTIE SPIRITUALA

La cea mai mica jignire, cea mai mica ofensa, natura voastra inferioara va spune: “Da-i o lectie, musca-l, sparge-i gura!” iar voi alergati
repede sa-i executati sfaturile. In timp ce natura voastra superioara va spune “Nu te preta la asta, batrine, asa e, dar tu trebuie acum
sa profiti de ocazie pentru a o transforma, a sublima acest afront; tu esti alchimist, vei scoate aur! Si asa si este voi primiti o ofensa, o
critica nedreapta, natura voastra superioara va mai spune: ” De ce sa plingi ore intregi cind ai ocazia sa te pui pe lucru? chiar ar trebui
sa multumesti Cerului, pentru ca aceasta persoana a fost trimisa sa-ti dea posibilitatea sa cresti, iar tu stai aici si bocesti ?”


Discipolul nu urmeaza sfaturile naturii sale inferioare, el nu vrea sa ramina mereu ofensat, nervos, slab, sentimental, capricios,
dezechilibrat, degradat , dezordonat, haotic, de aceea el cauta in tot ce i se intimpla un element pozitiv pentru a se pune pe treaba.

O METODA DE A IERTA

Cel care este slab si sarac spiritual nu poate ierta, el cauta sa se razbune. Pentru a-l ierta pe cel care v-a facut rau, trebuie sa deveniti
mare, bogat, puternic, luminos; sa va spuneti : “Trebuie sa-l iert pentru ca bietul nu stia in ce situatie se afla facind raul, legile justitiei
divine sunt implacabile si va suferi pentru a repara raul facut. In timp ce eu, chiar daca sunt victima, sunt privilegiat pentru ca lucrez pentru
bine, pentru Imparatia lui Dumnezeu, pentru lumina“.Si gindind astfel, comparind intreaga splendoare in care traiti alegind drumul binelui
cu mizeria si intunericul celor care sunt nedrepti si rai, emanind sentimente de mila, intelegere si dragoste, prin stapinire de sine. Aceasta
generozitate la care nu ati putea ajunge pe nici o cale, o puteti dobindi usor astfel.


Unii vor spune: ” Dar aceasta atitudine seamana mult cu cea a fariseului din Evanghelie care se ruga in templu multumind Domnului ca nu
este ca restul oamenilor si mai ales ca plebeul care sta ingenunchiat mai incolo ; acesta este orgoliu !” Niciodata! Fariseul se lauda ca postea
de doua ori pe saptamina, ca dadea zeciuiala din toate bunurile sale si il dispretuia fara motiv pe plebeu care era mai bun, poate, ca el.
Atitudinea de care va vorbesc este diferita. Va spun ca daca sunteti o victima a unor calomnii sau nedreptatiti, recunoscind toate splendorile
pe care Dumnezeu vi le-a dat in timp ce dusmanul vostru a fost privat de ele, trebuie sa intelegeti ca in realitate voi sunteti privilegiati. Pentru
moment inamicul vostru triumfa, se subintelege, a reusit sa va faca rau, dar totusi el este de plins asa cum sunt toti cei care fac rau fiindca
intr-o zi justitia divina ii va pedepsi intr-un fel sau altul.

Vedeti, este cu totul altceva, si in acest sens trebuie sa intelegem cuvintele lui Iisus : “Tata , Iarta-i ca nu stiu ce fac”.

A INVINGE DUSMANII RIDICINDU-VA DEASUPRA LOR

Gindim ca ne putem debarasa de un dusman, ca l-am putea invinge, vorbind fara incetare impotriva lui. Ei, nu! nu ne putem invinge dusmanii
purtind peste tot imaginea lor; mai devreme sau mai tirziu, ei vor fi invingatorii. Nu-i putem invinge pe cei rai prin rautate, calomniatorii prin
calomnie, gelosii prin gelozie sau pe cei furiosi prin furie pentru ca prin acestea ne identificam cu ei, devenim egali cu ei intram in aceeasi categorie.

Pentru a ne proteja, pentru a fi invulnerabili, trebuie schimbat nivelul, frecventa, deci nu ramineti in aceleasi vibratii, aceleasi slabiciuni,
aceleasi emanatii ale inamicului vostru pentru ca, daca este mai puternic, va va atinge. Trebuie sa urcati, adica sa atingeti regiunile cele mai
nobile, mai pure, mai luminoase. Odata ce ati urcat prin vointa, meditatie, rugaciune, dusmanul vostru nu va mai poate atinge pentru ca vibratiile
voastre sunt diferite de ale sale. Din moment ce sunteti protejati, baricadati cu Lumina, Iubire, putere cereasca, nu numai ca gindurile rele nu va
vor putea atinge, dar se vor intoarce impotriva lor si-I va ataca, ii va strivi.


Iata cum Initiatii, inteleptii, Marii Maestri si-au invins dusmanii. Ei traiesc o viata atit de pura, de nobila, de cinstita, stralucitoare, ca toti cei care
se-ndirjesc impotriva lor isi vor sparge capul mai mai devreme sau mai tirziu, pentru ca exista un soc prin ricosare. Aceasta ricosare nu se poate
produce daca sunteti exact ca dusmanii vostri, adica slab, rau, senzual, in acel moment primiti toate murdariile pe care ei vi le trimit. Dar daca va
aflati mult mai sus, viata pe care o duceti devine pentru voi o protectie : trimite inapoi tot ce este rau, negativ, celui care a trimis.

Deci, daca vreti sa fiti protejat, aparat, in siguranta fata de tot ceea ce se spune sau se face impotriva voastra, trebuie sa va schimbati viata, sa
va situati la un alt diapazon, intr-o alta regiune unde veti fi invulnerabil.”

~ Aivanhov ~
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 13 Feb 2012, 18:55

O LECTIE DUREROASA PENTRU UN PARINTE!

Un barbat a venit de la munca tarziu, obosit si nervos, gasindu-si baietelul de 5 ani asteptand la usa nerabdator.

- Tati, pot sa te intreb ceva?

- Da sigur, despre ce e vorba? a raspuns tatal

- Tati, cati bani castigi pe ora?

- Hei, dar asta nu e treaba ta. De ce ma intrebi astfel de lucruri? spuse omul nervos.

- Doar vreau sa stiu...Te rog spune-mi, cat castigi pe ora?

- Daca trebuie sa stii ...castig 20 de lei pe ora.

- Ah, a raspuns micutul trist, cu capul plecat. Tati, imi imprumuti te rog 5 lei?

Tatal s-a infuriat:
- Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa imi ceri niste bani sa iti cumperi o jucarie prosteasca sau alte tampenii, atunci du-te direct in camera ta la culcare. Gandeste-te de ce esti asa egoist. Nu lucrez din greu in fiecare zi pentru asa copilarii.

Micutul a mers in liniste in camera si a inchis usa .
Omul s-a enervat si mai tare pe intrebarile baiatului.
Cum a putut sa puna asa intrebari doar pentru a cere niste bani ?

Dupa o ora, tatal s-a calmat si a inceput sa gandeasca: "Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 5 lei si chiar nu mi-a cerut bani des".
S-a dus la usa baiatului si a deschis-o.

- Dormi? Dormi? a intrebat....

- Nu tati, sunt treaz, a raspuns baiatul.

- M-am gandit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine.
Uite aici ai 5 lei.

- Micutul a sarit, zambind. Multumesc tati, a strigat.

Dupa aceea a scos un pumn de bani. Omul a vazut ca baiatul avea deja bani si s-a enervat din nou.
Micutul si-a numarat incet banii si s-a uitat catre tatal sau.

- De ce vrei mai multi bani, daca deja ai? a spus tatal.

- Pentru ca nu am avut destul, dar acum am, a replicat baiatul. Tati, aveam 15 lei. Acum am 20. Pot sa cumpar o ora cu tine ???? Te rog sa vii mai repede acasa maine . Vreau sa mananc cu tine.

Tatal a fost distrus de durere. Si-a luat baiatul in brate si l-a implorat sa il ierte. "
Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu in viata pentru familia lor.
Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi, aceia apropiati de inimile noastre.

Sa ne straduim sa daruim din timpul nostru celor pe care ii iubim.
Daca azi murim, compania pentru care lucram ne va inlocui foarte usor, in cateva ore.
Dar familia si prietenii pe care ii lasam in urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietii lor!
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde paul » 13 Feb 2012, 19:00

Frate ... acel tata ... SUNT EU !!! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde mac72ro » 13 Feb 2012, 19:45

Si eu duc o viata de cuc.
Dar tot pentru fiul meu muncesc.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde nae » 13 Feb 2012, 19:57

Singura avere e copilul tau , am descoperit-o la 32 de ani -el 10 .
Rau este cand imbatranesti si lasi in urma ta pereti/masini /firma ...si niste straini numiti copii ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 13 Feb 2012, 20:02

nae scrie:...si niste straini numiti copii ...


Nae , ........ RESPECT !!!!! Frate , ..... tu ai terminat "povestea" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde paul » 13 Feb 2012, 20:03

nae scrie:Singura avere e copilul tau , am descoperit-o la 32 de ani -el 10 .
Rau este cand imbatranesti si lasi in urma ta pereti/masini /firma ...si niste straini numiti copii ...

Naica ... SA FII IUBIT PRIETENE !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde bostina constantin » 14 Feb 2012, 01:39

[
nae scrie:]Singura avere e copilul tau , am descoperit-o la 32 de ani -el 10 .
Rau este cand imbatranesti si lasi in urma ta pereti/masini /firma ...si niste straini numiti copii ...[
]
Sa traiesti Nae!!! :) Nu stiu cati ani ai, eu am zis; sa traiasca frumos copii si nepotii mei, iar eu sa imbatranesc frumos, redati-le copiilor copilaria. Ce-l mai mare criminal [tata, mama sau bunicii ], este ce-l care doreste cu orice pret ca fiii [nepotii] sa ia premul intai, sa fie primul etc. DESCHIDETI-LE VOI UNIVERSUL!! si ei sa aleaga!!Te apreciez nae pt constatarea realizata. Mergi mai departe, daca ai bani mai multi deschide o mica firma pt meserii [lacatusi,electricieni,sudori, instalatori -tehnico -sanitari etc]. Te salut!!C.B.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 16 Feb 2012, 09:03

Ma iertati domnilor ca va aduc ceva atat de deprimant , insa TALCUL acestui filmulet este acea secunda care face diferenta . Diferenta dintre linistea si confortul nostru de zi cu zi si momentul la care ni se iau toate astea si ni se ilustreaza limpede cat de mici suntem de fapt pe acest Pamant .

p.s. Nici nu aveam alt topic in care sa-l postez .

modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 19 Feb 2012, 22:50

Primita prin e-mail de la DonBazil - faget :

............................................................

DOR DE TATA


Cind sunt copii nostri mici
Noi pentru ei suntem TATICI
Ce gingas e, si suna bine
TATICULE, mi-e dor de tine


Dar anii trec si deodata
Nu mai esti TATIC, esti TATA
Dar si asa tot suna bine
TATA, ...imi este dor de tine


Dar cresc, nu le mai esti pe plac
Din TATA, tu devii BABAC
Si vorba suna trist si gol
BABACULE, ...mai da-mi un pol


Dar viata e un foc de paie
Si vrei nu vrei, ajungi TATAIE
Iar vorba ta, in ras e luata
TATAIE,... ia mai las-o balta...


Si-n anii care-ti mai raman
Te vor numi doar AL BATRAN
Si vorba lor te nauceste
BATRANE,... ce-ti mai trebuieste ?


Copile, tu sa ai stiinta
Am fost un tata cu credinta
Si din putin, de-a fost sa fie
Eu am rabdat, si ti-am dat tie

Dar fa-mi, te rog, o bucurie
La cimitir, de vii la mine
Sa-mi zici ca in copilarie
TATICULE, mi-e dor de tine....
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde paul » 19 Feb 2012, 23:10

Jos palaria ... Donbazil !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 67 vizitatori