Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde scarlett80 » 16 Feb 2012, 16:50

Buna ziua,am o intrebare pentru profesionisti e simpla dar pentru mine este mai grea. Am facut rost de 2 lazi de orizontali care au stat multi ani aruncati intr-o magazie. De atata timp in ele au intrat fluturii si trebuie dezinfectate si spalate dar nu stiu cum. Intr-o carte am citit ca ar trebui sa le flambez putin cu o parlitoare si dupa aceea sa le spal. Va intreb si pe voi ce sa fac?.Va multumesc.
scarlett80
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2012, 22:13

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde costinelblagniceanu » 16 Feb 2012, 17:06

Arde-le cu un pirlitor dupa aceea poti sa le speli cu vrecie(rezultata de la sapunul de casa),dar vezi sa nu te arzi.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde aurelt60 » 16 Feb 2012, 17:17

Cel mai simplu da o cautare pe ;Manual apicol,intretinerea famiilor de albine,sau orice tema despre albinarit , dar pentru ca ai intrebat iti spun cum fac eu; prima data repara cutiile,mai intarestele cu ceva cuie pe la colturi, curata interiorul cu dalta apicola o racleta sau cu un obiect taios,apoi se spala cu apa in care se pune putina soda de rufe ;o lingura la zece litrii de apa.Dupa aceea se clateste cu apa multa.Dupa ce s-a uscat f.f. bine poti sa flambezi cu un arzator.Eu am invatat aceste operatii citind carti cumparate sau scoase la inprimanta din net.Sper ca am raspuns la intrebare.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde stuparul2011 » 18 Feb 2012, 20:37

buna,
cu tot respectul,sper sa nu va suparati.
legat despre aceasta tema eu am deschis un topic pe jurnale personale/dezinfectie.acolo sa vorbit destul de mult derspre acest subiect sper sa va fie de folos.poate gasiti aici raspunsuri la ceea ce va intereseaza,deoarece si eu am avut o problemea asemanatoare si colegii m-au ajutat foarte mult.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde scarlett80 » 19 Feb 2012, 23:38

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. :D
scarlett80
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2012, 22:13

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde Addy » 08 Mar 2012, 15:57

aurelt60 scrie:Dupa aceea se clateste cu apa multa.

Dar nu se umfla lemnul de la atata apa? :? intreb pt ca si eu am exact aceeasi problema :D
Avatar utilizator
Addy
 
Mesaje: 41
Membru din: 02 Feb 2012, 17:28
Localitate: Giurgiu, Crevedia Mare

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde costinelblagniceanu » 08 Mar 2012, 16:11

Depinde de ce intelegi prin ,,a se clati cu apa multa",lemnul absoarbe apa multa atunci cind sta o perioada lunga de timp in apa.Dar daca speli cu apa nu se va umfla atit de mult incit sa-ti dauneze. :)
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: stupii folositi, cum se dezinfecteaza?

Mesajde Addy » 08 Mar 2012, 16:22

Multumesc pt. info :D
Avatar utilizator
Addy
 
Mesaje: 41
Membru din: 02 Feb 2012, 17:28
Localitate: Giurgiu, Crevedia Mare


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori