Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupul ideal

Mesajde gabi bee » 25 Iun 2011, 21:53

stiu ca este un topic similar si pe vechiul forum dar cred ca si aici pe noul forum e binevenit un astfel de subiect. multi dintre noi au fost si sunt in dilema vizavi de constructia unor stupi care sa fie cat mai fiabili . cei mai utilizati sunt stupii dadant cu 2 magazine si stupii multietajati sau multietajati cu corpuri reduse . eu am stupi verticali [si 2 orizontali] la care vreau sa le fac si caturi si am varianta cu cat stas , rama de 162mm si cu cat redus , rama de 145 [ sau 150], in ideea ca se poate pune cand ai 2 caturi si rame de 1/1. se justifica construirea de caturi reduse sau rama de 1/1 se introduce ocazional in caturi si atunci merge si asa , cu distanta care ramane sub ea ? pe de alta parte a-si vrea pt la anul sa incerc sa fac 2 sau 3 stupi in sistem ME insa la prima vedere m-i s-ar parea mai practic MER cu rame de 145-150 mm . poate veniti cu unele amanunte despre avantajele si dezavantajele variantelor de mai sus [sau altele] ca sa putem sa alegem fiecare ce n-i se pare mai potrivit ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Iun 2011, 06:46

incepatorul din mine crede in momentul de fata ca cel mai bun stup ar fi pentru mine stupul pe 12 rame cu 2 sau 3 caturi de 1/2 dus in pastoral si incarcat si descarcat PALETIZAT , SA NU NE RUPEM OASELE !!!!
ce fac eu acum este VISARE CU OCHII DESCHISI !!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: stupul ideal

Mesajde gica » 26 Iun 2011, 09:26

Gabi bee,stupul ideal inca nu exista cum nu exista masina ideala sau femeia ideala.
Fiecare model de stup are avantaje si dezavantaje.
Da-i viteza,cine stie poate il reusesti tu.
Pe de alta parte,la capitolul inventii in materie de stupi nu a mai aparut ceva semnificativ de 150 de ani.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 26 Iun 2011, 15:38

nu ma gandesc sa inventam alt fel de stup [ nu ca nu ar fi bine ] ci sa expunem unele avantaje si dezavantaje la toate modelele folosite de fiecare din noi si de aici fiecare poate sa traga niste concluzii si sa faca o alegere fara sa mai fie nevoit sa incerce pe fiecare . de exemplu in cazul meu vreau o varianta in care sa ridic cat mai putina greutate odata fiindca am ceva probleme la greutati mai mari. cea mai buna e orizontalul dar pica pt ca ma gandesc sa fac si pastoral pe viitor. ramane catul de 1/2 sau mai bine redus si MER [10 rame] dar ma gandesc ca la multietajat fiind nevoit sa tot invarti la corpuri ajungi tot la efort mare . conteaza mult si in care model de stup o familie se poate dezvolta armonios fara sa fie tentata sa intre in friguri . si mai sunt o gramada de particularitati la fiecare varianta de lada si sigur fiecare le stie in cazul sau ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde teinegru64 » 26 Iun 2011, 18:22

Am aprox 40 tipuri de stupi...99% ideali.Și totuși stupul ideal arata așa...
http://teinegru64.sunphoto.ro/Stupul_ideal
P.S.
Dimensiunile sunt secrete. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 26 Iun 2011, 20:59

nu cred ca ajuta cu ceva trimiterea . spune ceva despre el , de ce este mai bun ,ca sa dezbatem ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 26 Iun 2011, 22:58

Ba ajuta trimiterea shi inca cum....
Daca vei fi mai atent o sa observi ca in lipsa de altceva
ala-i cel mai bun stup shi da shi cea mai multa miere ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 26 Iun 2011, 23:30

ceva detalii ar ajuta mai mult . am gasit totusi pe vechiul forum cateva amanunte date de dl teinegru si anume din experienta sa personala noteaza cu nota 9 stupul layens 12 rame cu cat de 8 rame , cu nota 8 dadant 12 rame cu cat 1/2 redus si ME 10 rame tot cu nota 8 . e ceva , nu ? dar amanunte mai sunt si fiecare poate sa le spuna din experienta sa ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde gica » 27 Iun 2011, 07:52

gabi bee scrie:...........dar ma gandesc ca la multietajat fiind nevoit sa tot invarti la corpuri ajungi tot la efort mare . conteaza mult si in care model de stup o familie se poate dezvolta armonios fara sa fie tentata sa intre in friguri ..... :P

Hopaaaaaaaaaa,iar ai calcat becu,cum vine asta cu''' la multietajat fiind nevoit sa tot invarti la corpuri '''' ?
Mai gabi bee,lasa dracului presupunerile astea ca ajungi in postura personajului unui mare savant evreu (referitor la alegere).
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 27 Iun 2011, 22:37

cand am zis ca invarti la corpuri in cazul stupului ME , am fost cu gandul la MER unde probabil [ iar imi dau cu presupusul ] se invart mai des corpurile ,fiind mai mici . daca am gresit asta e , din greseli mai invatam cate ceva ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde gica » 28 Iun 2011, 09:23

Aici m-ai prins,nu am lucrat cu modelul acesta si nu stiu daca, de cate ori si cand se face inversare de corpuri.Asta este,nu le stie omul pe toate.
Iar cu presupusul nu dau.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 28 Iun 2011, 13:10

[quote="gabi bee"....noteaza cu nota 9 stupul layens 12 rame cu cat de 8 rame ..... :shock: :shock: :P[/quote]
Prin peregrinarile mele pe toate forumurile despre apicultura nu am intalnit stupul Layens 12 rame cu cat de 8 rame
Ori eu nu am fost atent ori cineva a greshit....intentzionat.Ashtept o lamurire sau o trimitere la sursa
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 28 Iun 2011, 13:31

despre stupul layens pe 12 rame cu cat de 8 rame gasiti pe forumul vechi la topicul - stupul mer modificat pt cei ce au experienta cu acesta-[planuri, planuri] , postare a d-lui teinegru ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde teinegru64 » 28 Iun 2011, 21:52

proapis13 scrie:[quote="gabi bee"....noteaza cu nota 9 stupul layens 12 rame cu cat de 8 rame ..... :shock: :shock: :P

Prin peregrinarile mele pe toate forumurile despre apicultura nu am intalnit stupul Layens 12 rame cu cat de 8 rame
Ori eu nu am fost atent ori cineva a greshit....intentzionat.Ashtept o lamurire sau o trimitere la sursa
salve :D[/quote]
Aia a fost anul trecut.Anul asta nota 9 e obținuta de Layens 12 rame cuib +cat 8 rame 1/1 +3 rame 1/1 in camera de vizita.
http://teinegru64.sunphoto.ro/stup_came ... a/39954488
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 11 Iul 2011, 21:39

va salut
ce parere aveti despre tipul meu de stup
http://anunturiapicole.3xforum.ro/post/ ... _1_2_mer_/
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 11 Iul 2011, 22:31

teinegru64 scrie:Aia a fost anul trecut.Anul asta nota 9 e obținuta de Layens 12 rame cuib +cat 8 rame 1/1 +3 rame 1/1 in camera de vizita.
http://teinegru64.sunphoto.ro/stup_came ... a/39954488

In acest caz primeshte scuzele mele cu mentziunea ca am vazut fotografiile
dar nu am shtiut ca este vb de stupul Layens plus ca nu am vazut pe viu
la cineva de la noi din zona shi nu shtiu modul de lucru
Mi-a placut ce am vazut
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori