Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2012, 14:46

Dorel,
Nu e vorba de greii si usorii apiculturii intrati in dialog pe un subiect.
Nu e vorba ca cineva contesta sau este sceptic la o parere.Oricat de ....experimentata ar fi aceea parere.Da...pe explicatelea si pe doveditelea.

Aici este vorba de un priincipiu simlu.Vine unu (de data asta Pupe sa zicem) si sustine (cu experienta lui...buna-rea) o parere ,un stil de lucru ce a dat rezultate bune-rele.Daca o parte din colegi intra in "dialog " cu pareri, idei,teorii de genul: Taci ba ca esti prost, si infect la mecla.Sau ca esti retard ori inconstient la stilul de lucru ...informatia se rupe.Subiectul intra in zona ..."LA OHA" ca...fiecare are pasarica lui.Eu nu am pasarici si nici un stol.Doar un amarat de ...Strutz.

Despre desinfectie.Un apicultor mare sau mic, are nevoie pt desinfectie de un minim de inventar in plus.Are nevoie de 10% lazi in plus.De un spatiu de depozitare.De un mijloc de transport ca sa aduca lazile goale si materialul propus pt dezinfectie acasa .Cazul cand vetrele sunt imprastiate.In sfarsit.Nu contesta nimeni ideea ca materialele trebuiesc....dezinfectate.Eu nu fac nimic in aceasta directie.Treaba trebuie pusa in balanta, cumpanit si vazut ce da ca... si rezultat VS efort-cheltuiala.
Cine face desinfetia trebuie s afie constient ca nu ajunge astfel la albina sanatoasa sau la o stupina ...sterila.Nici pe departe.

UN apicultor ce are stupi putini, nu aloca investitie pe hala (sopru-magazie) inventar in plus,etc etc ca ...nu se merita.Sau ...eu nu as investii.
Un apicultor ce are 200 sau 5000, nu are treaba cu desinfectia.

Repet (ceea ce cred eu) Desinfectia ca ...in cartile de apicultura, este compromiterea inventarului apicol.Orice mic rabat de la tehnica si reteta data in carte , transforma desinfectia intr-o frectie cu ...ceai de ghocei .
Desinfetia cu becuri speciale, nu o cunosc decat ...teoretic.Si aici este nevoie de inventar in plus si de minim de constructie dedicata acesti operatii.Pus in balanta si...cumpanit.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 20 Ian 2012, 20:12

buna,
da aveti dreptate,tocmai de aceea este tot timpul precizat.....a se respecta in tocmai reteta,sau alte modalitati de a ne atrage atentia ca trebuie sa fim foarte atenti la gramaje.cred ca toti ne-am da cu capul de pereti daca am vrea sa dezinfectam si sa ne trezim ca datorita faptului ca nu am folosit cu exactitate cantitatile,ne distrugem inventarul apicol. :D
eu sincer as incerca prin toate metodele sa,salvez lazile,deoarece nu cred ca la fiecare dintre noi ne este la indemana automat schimbarea stupilor......
legat de ce spune domnul peterneamt cred ca are si dansul dreptate,dar incepatorii pana ne gasim metoda noastra proprie,pe care sa o urmam si bineinteles si care sa dea rezultatele scontate........mai avem :idea:
va rog din suflet pe toti sa nu ne certam intre noi,haideti s ne acceptam cu tot cu metodele noastre si doar sa ne exprimam opiniile legate de metoda fiecaruia.dar sa facem acest lucru in mod civilizat.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 20 Ian 2012, 21:41

Colegule,
Pai eu ce vorbesc? Nu citesti atent?
Cand faci desinfectie ca la carte, nu mai ai lazi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 21 Ian 2012, 00:41

buna,
aveti dreptate....eram grabit.imi cer scuze.cu respect.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde alinutz198 » 19 Apr 2012, 15:13

am vazut la un coleg un produs bulgasesc de PIMAVET Bulgaria.
ii zice fungisan
se pun 20ml/l de apa si se stropesc lazile vechi, ramele, fagurii etc.
uite prspectul

INDICATII: in tratamentul bolilor de puiet: racit, varos, pietrificat, aspergiloza, ascosferoza, micoze si mucegaiuri, ale ramelor/fagurilor si ale stupilor
SUBSTANTA ACTIVA: ammonium quaternary (didecyl dimethil ammonium bromide)
ACTIUNE: efect pronuntat fungicid si antiseptic. Nu este toxic pentru albine.
PREZENTARE: flacon brun-inchis, 100 ml solutie de adaugat in apa sau sirop
ADMINISTRARE: 2 ml FUNGISAN la 1 litru de sirop 1/1
Pentru pulverizare: 20 ml FUNGISAN la 1 litru de apa fiarta si racita

Recomandam pulverizarea fagurilor de la rezerva inainte de introducerea lor in stupi, precum si pulverizarea peretilor si a fundurilor stupilor inainte de popularea lazilor cu albine. S-a observat ca bolile puietului sunt produse de ciupercile microscopice din mediul umed si intunecos al stupului.
Folosirea FUNGISAN inhiba dezvoltarea acestora.
cu stima,
alinutz.
alinutz198
 
Mesaje: 36
Membru din: 22 Feb 2012, 15:24
Localitate: maldaeni, teleorman

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 26 Apr 2012, 00:54

raspund cam tarziu........si imi cer scuze.
acest produs este folosit pe scara larga in Romania?
care sunt rezultatele?
daca mai foloseste cineva acest produs,cand au probleme.astept raspuns.
era pentru lazi cumparate de la cineva necunoscut,de aceea...problema cu dezinfectia.
domnul ioan guist spunea ca dansul nu dezinfecteaza,toata stima pentru ceea ce face si unde a ajuns.
dar eu totusi as dori sa stiu si ceva metode.
multumesc alinutz pentru raspuns
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde iMarian » 02 Oct 2020, 01:03

Crisan Dorel scrie:Salut
Respectă măsurile minime de intreținere in stupina și selecție și ai cele mai multe șanse de a nu ajunge la boală.
In caz de boală, tratează, ia masuri.
Cineva parca, a mai sugerat undeva pe forum, expunerea la lampa cu ultraviolete si ozon (lampa cu mercur)
Am confectionat si eu o astfel de lampa mai demult (sunt folosite la iluminatul public), e foarte simplu si e o soluție eficienta.


Da am aflat si eu ulterior ca lampa UV e foarte buna, inclusiv in vremurile noastre de zi cu zi, fara legatura cu stupurile...totusi, nu poti duce cu tine roiunde lampa UV si ai nevoie de servetele dezinfectante...in fine am deviat de la subiect, ce mai voiam sa zic e ca in caz de boala care numai poate fi tratata, tot asa am auzit, ca, din pacate ar trebui ars stupul, ca sa nu se raspandeasca boala, e mai mult sau mai putin ca la plante...
iMarian
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2020, 01:00

Anterior

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori