Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cresterea fagurilor

Mesajde Mircea_63 » 20 Apr 2012, 11:59

Incepatorii se afla in situatia ca nu au faguri crescuti. Am retinut ca e recomandat ca FA sa fie stropit cu sirop inainte de a fi introdus.
Ce alte detalii ar trebui luate in considerare incat sa decurga totul bine? Cand , unde,cati, cum sa introduc faguri la crescut?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde pupazan adrian » 20 Apr 2012, 21:52

salut!si eu sunt incepator,dar pot sa-ti spun cum am facut eu acum o saptamana.In 2stupi care am crezut ca sunt mai piternici am luat fagurele si l-am bagat intre primele2rame cu puiet(l-am stropit cu zahar dizolvat in apa)pana acum mi-au cladit fiecare cate3-4faguri de caciula pe care ia umplut matca cu oua.
salutare si vreme buna
pupazan adrian
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2012, 10:33
Localitate: ROVINARI/GORJ

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde MIHAI BALS » 20 Apr 2012, 22:31

Mircea_63 scrie:Incepatorii se afla in situatia ca nu au faguri crescuti. Am retinut ca e recomandat ca FA sa fie stropit cu sirop inainte de a fi introdus.
Ce alte detalii ar trebui luate in considerare incat sa decurga totul bine? Cand , unde,cati, cum sa introduc faguri la crescut?

cel mai bine ar fi daca ai introduce F.A. dupa ultima rama cu puiet.
dupa ce sunt construiti pe jumatate se poate sparge cuibul cu ei sau lasati acolo.
ar fi bine daca ai pune si ceva sirop in hranitor.
daca vrei sa faci rezerve de faguri construiti,dupa ce sunt claditi pe jumatate ii poti scoate si pastra si bagi iar la construit.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde cristi_vidican » 21 Apr 2012, 09:54

Cel mai bine, fara emotii, cladesc stupii cand au cules de nectar. Atunci in 2-3 zile construiesc un fagure de sus pana jos.
Daca familia e slaba, risti sa nu cladeasca fagurele.
Se pot face stimulari in lipsa de cules, le ajuta in construire.
Atentie unde bagam fagurele la crescut. Depinde foarte mult de perioada anului, de momentul respectiv (nr de rame in stup, populatie, cules, starea familiei, perioada din an)
Eu, primavara, bag la cladit dupa ultima rama cu puiet. Dupa ce o cladeste, daca nu e ouata, fie o inlocuiesc si bag alta in schimb, fie sparg cu ea cuibul. Dar sparg cuibul atunci cand sunt sigur ca va fi ouata. Sunt cazuri in care vine o vreme rea si matca nu oua in fagurele nou, chiar daca e bagat in mijloc. In felul acesta se produce un dezechilibru.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde augustin » 22 Apr 2012, 17:42

Si daca in cules bagi in magazin jumatate rame crecute, jumatate FA (la unul pe 10 rame bagi 5-6 FA si 4-5 rame crescute), nu cladesc din plin?
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde proapis13 » 22 Apr 2012, 17:59

augustin scrie:Si daca in cules bagi in magazin jumatate rame crecute, jumatate FA (la unul pe 10 rame bagi 5-6 FA si 4-5 rame crescute), nu cladesc din plin?

Ba o sa cladeasca,dar miere mananci de la altii,sau numai poliflora :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde augustin » 22 Apr 2012, 18:06

Pai doar nu-s nebun sa-i pun pe toti sa cladeasca. Un sfert sau o treime la cladit, restul la cules, si-am impacat si capra si varza. :P
Salve si matale :D
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Cresterea fagurilor

Mesajde cristi_vidican » 22 Apr 2012, 19:58

Anul trecut am avut de cladit faguri (de magazin) la cativa stupi ai unui prieten. Nu-mi dadeam seama in prima faza de ce la acei stupi, mierea a fost mai putina. Motivul a fost pt ca a trebuit sa cladeasca multi faguri. Dar, in cules masiv (rapita, salcam) albinele cladesc supert fagurii de mazin, mai ales daca ii intercalezi cu cei claditi si ceva miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 9 vizitatori