Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 09 Mai 2011, 22:15

eu am fundurile stupilor cu sita si sertar de tabla . de cand am luat albinele [acum o luna] tin tabla trasa cca 15 cm . daca se indreapta vremea in cateva zile , pot scoate tabla de tot sau trebuia scoasa mai demult ? cum trebuie procedat ? :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde victor s » 10 Mai 2011, 15:13

ai pus o intrebare destul de dificila...eu , de exemplu, nu tin sibarul tras(tabla), decat atunci cand le fac tratamentul.
deci vara/iarna, eu nu tin tabla (asta e o lectie ce am primit-o de la un maestru apicultor)
dar si apicultura ca si politica...fiecare o face cum considera ca e mai bine ! ;)
Ultima oară modificat de victor s pe 05 Iun 2011, 17:33, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 10 Mai 2011, 16:02

victor , stai ca nu am inteles ... tu tii tabla scoasa de tot , vara- iarna , si o introduci doar cand faci fumigatii cu varachet ? :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde victor s » 10 Mai 2011, 16:06

da gabi, asa este...tabla nu o folosesc decat la tratamente ! ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 10 Mai 2011, 17:32

hai ca acum nu mai e nici o problema ca sa incalzit [ chiar daca noaptea coboara si la 4-5 grade ] dar in februarie-martie cand incepuse regina ponta si aparuse puietul , nu a fost nici o problema ? te intreb pt ca nu mi-e clara treaba , fiindca unii spun ca atunci cand apare puietul introduc tabla 50% , 75% nu stiu exact cat . altii spun ca creste consumul de hrana in primavara daca descoperim fundul de tot . cum o fi mai bine , nu stiu . poti sa-mi spui cine este profesorul despre care ai pomenit ? poate mai dezvaluie si altcineva cum procedeaza ca sa nu mai am dubii in privinta asta ! :roll: :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde IGI » 29 Iun 2011, 09:33

victor s scrie:da gabi, asa este...tabla nu o folosesc decat la tratamente ! ;)



Si peste vara nu se aduna albine pe partea exterioara a sitei ?
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 29 Iun 2011, 09:44

la stupii care au albina multa se mai aduna si sub sita . nu stiu daca e bine sau e rau ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde janese » 29 Iun 2011, 10:15

eu sunt nemultumit total de ,,fundul antivaroa!
cred ca in catziva ani va fi abandonat!
am vreo saizeci de familii cu acest tip de fund...si avantajele intarzie sa apara!!!
sunt in exploatare de trei ani!
mai multe dezavantaje...batai de cap...
in afara de avantajul inchiderii familiei in timpul unei eventuale stropiri....numai dezavantaje...dar, deh...moda!!!!

1. fundul varoa...nu ,,deranjeaza" asha rau , familia tare,puternica.......pe cea slaba sau roii..o intarzie in dezvoltare...puietul la roi se distribuie catre latul de sus...adica evita zona latului de jos...semn ca e rece
2. consumul de hrana iarna este marit la cutiile cu f av
3. stimularea prin descapacirea ramelor este periculoasa la roii cu fav
4. fav cu sita obturata(tabla,osb)...este un loc propice de dezvoltarepentru gaselnita si alte ganganii( oare nu se perturba functia de sanitare a familiei?...ai tocatura pe tabla...si ce mai rezulta din igienizarea cuibului de catre familie...albinele sanitare le simte ...ca deseurile astea emana miros si sta pe plasa cautand sa ajunga l;a materiale care trebui eliminate din familie!..albina duce departe aceste reziduuri...pe cand la fav...ele stau pe tabla si viciaza microclimatul din cutie!!!
5. alteganganii intra noaptea prin sita si-si fac de cap pe fundu stupului
6. noaptea albina sta ciucure pe latul de jos al ramelor,sa obtureze curentii de aer care urca printre rame
7. daca ii tzii fara tabla...sigur intra vreun stheap si-tzi sparge sita. pe camp trebui neaparat pusi pe suport.....si astfel in permanenta este albina care cauta pe sub stupi...chiar daca e cules...sa nu mai vorbim ce se intampla daca nu e cules!
8. igienizarea prin flambarea cutiei(ardere)...distruge plasa
9. tratarea cu varachet,este o problema
10. la transport,familiile tari coboara spre sita...dar caldura se urca in cat,ramele se topesc...se rup...mierea curge peste albina si de aici sufocarea...treaba care nu se intampla la sita deasupra
11. la familiile cu cat -rama 1/1... si pe timp racoros vara( mai ales la munte la ultimul salcam, matca urca sus sa oua...absolut la toate familiile...semn ca nu le face placere sa traiasca in corpul de jos cu racoarea-n coaste!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Adi Hodis » 29 Iun 2011, 10:20

gabi bee scrie:la stupii care au albina multa se mai aduna si sub sita . nu stiu daca e bine sau e rau ! :P

Pai nu e bine Gabi, albina trebuie sa intre in stup, nu sa piarda vremea sub el s-au mai rau, sa cladeasca fagurei acolo ... ca iti imaginezi ce se intampla la manevrare in pastoral ... ( am vazut poze cu fagurei claditi sub fund ).

Ca sa elimin aceasta problema, sub urdinish am inchis accesul sub fund iar pe postamentul stupilor, partea din fatza a fundului, este ashezata pe leatz si nu am probleme, nu sta albine sub funduri.
Fatza stup, urdinish:
Fişiere ataşate
06052011012.jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde IGI » 29 Iun 2011, 11:00

Si eu din aceasta cauza am trecut la alte idei.
Am obturat fundul cu tabla complet. Si am facut deasupara un podisor care are 30 % sita si 70 % placa de poliuretan transparenta. Aceasta placa are un obturator cu mai multe pozitii, inclusiv pentru hranitor. Nu am poza momentan, insa urmeaza.
Deci, peste vara tabla de pe fund, inchisa complet, aerisire prin sita podisorului. La tratamentul antivarooa plasa de sus se obtureaza.
Iarna, tabla de pe fund deschisa 10 %, podisorul se acopera cu materiale termoizolante.

Ce am scris aici e experimental.Am un singur stup facut asa, sa vad cum se comporta.
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde proapis13 » 29 Iun 2011, 14:42

Eu unul pun tabla sub sita antivaroa undeva la jumatatea lunii ianuarie
cand incepe matca ponta shi o scot cu 2-3 zile inainte de inflorirea salcamului
La tratamente nu o folosesc cu o singura exceptzie;numai daca fac un V.F.
dar in anul acesta nu a fost inca cazul shi cred ca nu-l voi folosi
Fotografia de mai jos este facuta anul trecut in iulie pe la ora 17 dupa
amiaza cand la noi in zona temperaturile urca frecvent peste 35 grade
Nu mi-au construit sub sita shi nu umbla brambura pe sub ea.
Se poate observa in schimb la stupul cu balconash fara sita antivaroa
aglomeratzia la urdinish cand se ventileaza la greu
salve :D
Fişiere ataşate
DSC03659.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde topy » 01 Iul 2011, 21:46

din practica se stie ca albinele propolizeaza sau umplu cu ceara spatiile care nu le convin...crapaturi care lasa curentul sa treaca crapaturi din podisor.la stupii care ii am cu sita la fund nu am gasit nici un ochi de sita propolizat sau umplut cu ceara.daca nu le placea ca e gol si ca se vede afara tot timpul anului cred ca ar fi luat masuri .mi-ar fi aratat prin propolizare ca eu gresesc.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde akmm » 08 Iul 2011, 12:44

janese scrie:eu sunt nemultumit total de ,,fundul antivaroa!
cred ca in catziva ani va fi abandonat!

Conform literaturii care circula, in Danemarca este o normalitate stupul cu sita.
Tot conform literaturii, un studiu american, (am mai facut referire la el) spune ca fundul varoa prost conceput nu numai ca nu reduce riscul varoa ci il amplifica.Dupa acest studiu folosirea ramei claditoare si eliminarea trantorilor capaciti este mai eficienta!
La aceasta pagina gasiti foto pentru cum trebuie sa arate fundul varoa eficient.
http://www.countryrubes.com/feature/features.html
In josul paginii comparatie intre ce se practica si ce propune autorul.Ideea este ca fundul trebuie sa ramana perfect etans fata de exterior.Intre plasa si sertar cam 4cm.Fundul anti varroa este antivarroa si nu antialbina.La transport se poate scoate de tot, bineinteles.
Sa nu desfiintam o idee.la inceput se considera ca penicilina nu e buna pentru ca efectul e de cateva ore, timp insuficient pentru omorarea microbilor.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 10 Iul 2011, 23:12

eu pana la urma nu stiu ce sa mai cred .deci, logic tabla ar trebui introdusa la tratamente si in perioadele cu temperaturi scazute si timp nefavorabil iar in rest , cand vremea se incalzeste nu ar mai fi nevoie de ea , fundul descoperit aducand de acum numai avantaje . acum, sunt multi stupari care nu o introduc decat la tratamente si se declara f multumiti de evolutia familiilor de albine . un dezavantaj al iernarii cu fundul gol ar fi consumul marit de hrana si startul ceva mai greu in primavara dar are ca avantaj o percepere prompta a temperaturilor exterioare si de aici posibilitatea de a efectua zboruri de curatire in ferestrele scurte de timp favorabil de la sfarsitul iernii si din primavara .eu ca incepator nu stiu deocamdata care varianta sa o adopt mai ales ca o sa fie prima mea iernare . cred ca cel mai bine este sa alegem o cale de mijloc si sa jonglam cu tabla in functie de starea familiei si conditiile meteorologice . parerea mea ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Adi Hodis » 10 Iul 2011, 23:25

Gabi, fa un test, o fam. cu tabla si una fara tabla ( nu pui tabla deloc ) si o sa vezi mai bine ce sa alegi ... ca asa cu jonglatul, trage tabla- baga tabla ( obturatorul ) nu stiu ce vei vedea ca diferentza ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde IGI » 11 Iul 2011, 01:14

Adi Hodis scrie:Gabi, fa un test, o fam. cu tabla si una fara tabla ( nu pui tabla deloc ) si o sa vezi mai bine ce sa alegi ... ca asa cu jonglatul, trage tabla- baga tabla ( obturatorul ) nu stiu ce vei vedea ca diferentza ...


Cum zice baciu-tau Adi Hodis. Incearca sa faci mici experimente. Oricum fiecare are alte conditii in propria stupina. Eu zic ca tine de multe aspecte.
Spre exemplu: uni au ingradit cu folie din plastic toata stupina, sau cu scandura etc, alti au doar gard din sarma, alti nu au nimic, uni sunt asezati in varful dealului alti la ses...samd.
Conteaza mult daca e zona cu vant permanent, sau dinpotriva. Fiecare face in propria stupina cum crede ca e mai bine pentru albinutele sale, in functie de conditiile pe care le are.

Eu spre exemlu, in momentul de fata fac un mic experiment cu podisor cu plasa 30% si poliuretan transparent 70%. Am fund cu plasa antivarooa pe care l-am obturat cu tabla.
Intr-o zi cu soare, (32 grade Celsius) am vazut ca la 25 de stupi cu plasa antivarooa, si folie de plastic transparenta, cu tabla inchisa 50%, zborul este normal, pe scandura de zbor doar gardieni. La stupul experimental, albine ventilatoare (vreo 20). Am tras tabla care obtura plasa de fund si in 10 minute au disparut toate ventilatoarele de pe scandura de zbor.
Concluzie: In capac am cate o gaura de o parte si alta de vreo 5 cm2. Aceste gauri la acest sistem sunt putine. In consecinta voi face mai multe gauri. Pana atunci ramane tabla de fund scoasa.
Citeste bine tot ce ai de citit despre problema care tocmai te framanta, apoi fa cum crezi ca e mai bine pentru situatia ta.
Numai bine
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori