Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 11 Iul 2011, 07:59

sincer sa fiu nu stiu daca o sa am curajul in iarna asta sa incerc un stup cu fundul gol fiindca intru in iarna numai cu roi , fiindca am divizat tot ce am avut, si roii isi asigura mai greu regimul termic fiind albina mai putina . dar mai vedem , pana la iarna mai este. oricum pana in ianuarie cred ca putem sta cu tabla scoasa fara probleme, cel putin in zona mea , ca abia atunci vine iarna propriu zisa. eu am stupii pe malul unei balti iar vara e super insa iarna dupa ce se usuca vegetatia ramane zona deschisa vanturilor si e crima ce viscolul ce bate . mai mult ca sigur ca o sa-mi fac si eu un paravan ca altfel...
mai sunt insa unele lucruri legate de fundul cu sita , care cel putin mie nu imi sunt clare . unul din ele este distanta de 4cm care se lasa intre plasa si tabla. daca se lasa distanta asta pentru ca varrooa odata cazut sa nu mai poata urca , chiar e suficienta ca sa il impiedice sa urce inapoi ? ce mi-e 4 ce mi-e 2 cm . daca urca 2 de ce nu ar urca si 4 cm ? sau distanta asta are alt rol ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde cristi_vidican » 11 Iul 2011, 08:37

Daca ai fundul mobil la stupi atunci iti recomand sa pui iarna sub cuib un cat de 1/2 sau chiar 3/4 gol (depinde ce folosesti). Asta pt ca albina sa nu intre in contact cu vantul care bate tare. Asta daca iernezi fara tabla.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde akmm » 11 Iul 2011, 11:42

[quote="
mai sunt insa unele lucruri legate de fundul cu sita , care cel putin mie nu imi sunt clare . unul din ele este distanta de 4cm care se lasa intre plasa si tabla. daca se lasa distanta asta pentru ca varrooa odata cazut sa nu mai poata urca , chiar e suficienta ca sa il impiedice sa urce inapoi ? ce mi-e 4 ce mi-e 2 cm . daca urca 2 de ce nu ar urca si 4 cm ? sau distanta asta are alt rol ? :?: :P[/quote]
Nu are importanta distanta la care facem referire.Varoa destructor odata cazut prin plasa are aceeasi distanta de strabatut pana ajunge la rama de contur.Nu e puric sa sara in sus.Distanta asa cum am amintit este determinata prin incercari practice.Prin plasa cad resturi.Gaselnita se strecoara si ea si daca nu se face curatenie la timp dse creaza un munte tocmai bun de ascaladat.Si apoi mai e vorba si de volumul de aer suplimentar de care beneficiaza albina in timpul iernarii, stiut fiind ca emanatia CO2 se lasa la baza. Mai postez o varianta de fund antivaroa.Pare mai nimerita si dupa cum o lauda cei ce o promoveaza, net superioara plasei.
http://www.apiservices.com/happykeeper/index_us.htm
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde vicpo » 11 Iul 2011, 12:37

se creaza munte de resturi daca ai tabla dar daca nu o ai? in iarna am avut 40 fam iernate in cutii cu fund cu sita in care au fost si roiuri si nu am pus nici un fel de tabla s-au altceva, n-am avut probleme
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 11 Iul 2011, 21:08

da cristi ,este buna si varianta cu catul gol sub corp , protejeaza ceva . eu deocamdata nu am facut caturi , o sa le fac pt la primavara si cred ca o sa incerc pt ca am fundurile detasabile .
dl akm , fundul acela este interesant . cred ca o sa mai treaca ceva timp pana o sa vedem si la noi in practica modelul, asta daca este si fiabil .
dle vicpo , in ce fel de lazi a-ti iernat roiurile [ce capacitate] si cam cate rame au ocupat albinele iarna , ca poate incerc chiar din iarna asta . problema la mine este ca am lazile pe 12 rame si un roi slabut ocupa saracul 4 rame in ditamai lada si cu fundul gol ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde cypryx » 11 Iul 2011, 22:21

salutare
suntem in aceeași oala gabi,si eu am 3 roi 2 bunicei si unu slăbuț,tot in stupi de 12 rame cu fund av cu plasa dar sper ca experimentul meu cu stupi de polistiren sa de rezultate,sper.pana acu am observat ca albina are tendința sa îngroașe faguri in partea de sus si sa propolizeze excesiv podișorul(care e din diverse scandurele).la cei 2 bunicei seara se vede ca se umple stupul de albina dar la cel de al treilea e mai subțire.dar chestia cu îngroșatul si propolizarea e la toți la fel.am băgat și eu de curiozitate tabla câteva ore la toți stupi si întradevăr in câteva min au apărut albine la ventilat.asa ca am renunțat la ea deocamdată. sa zicem ca acu experimentez , dai bai ca e pe bani mei si cu fetele mele.
ținem aproape si o sa mai aflam ce se mai spune pe forum si mai furam ceva idei sau rețete.
sa fiți iubiți si la mai mare,salutare,
cypryx
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Iul 2011, 22:38

cristi_vidican scrie:Daca ai fundul mobil la stupi atunci iti recomand sa pui iarna sub cuib un cat de 1/2 sau chiar 3/4 gol (depinde ce folosesti). Asta pt ca albina sa nu intre in contact cu vantul care bate tare. Asta daca iernezi fara tabla.
Cristi Vidican


cristi , si eu m-am gandit la iernat cu catul sub cuib . problema mea este ca nu am unde sa depozitez ramele de cat ( la mine 1/2 ).
ce-ar fi sa ramana si ramele in catul de sub cuib ???????
s-ar mai imprastia vantul prin ramele de cat .
ma gandesc totusi ca sus in cuib ar fi 10 rame sau de obicei mai putine , iar in caturi eu am 9 sau 8 rame ( 42mm si 45 mm ) , iar pe verticala ramele nu ar fi aliniate , si rosaturile de ceara se vor aduna pe ramele din cat .
nu stiu daca cantitatea de ceara roasa pune probleme dar m-am gandit si la asta .
tin minte ca asta iarna vedeam pe zapada conturul ramelor din cuib !!!
astept pareri !!!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Adi Hodis » 12 Iul 2011, 06:58

Am iernat cu cat echipat cu rame fara miere SUB CUIB ... si totul a fost OK.
Am scos catul de sub cuib in aprilie, cand am facut inversarile. ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde cristi_vidican » 12 Iul 2011, 08:30

Cand m-am referit la cat gol, intentia mea a fost sa spun ca este echipat cu rame, dar fara miere. Scuze de greseala.
Deci, sub, cat cu rame goale, fara miere. Dar sus, stupul sa fie inchis bine.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde danielM » 12 Iul 2011, 09:26

Atentie mare la iernat in combinatia cat gol pe fund cu sita deschisa . pt. ca sa-r putea sa aveti probleme mari, si daca intra si folia sa faca clopot , e si mai mare jalea. Eu am iernat iarna trecuta, cred ca in jur la 1oo de stupi , pe principiul clopotelui (fund cu plasa, cat cu rame goale, cuib, folie si capac),si nu sunt multumit deloc. La mine in zona a fost o iarna rea cu putine ferestre de zbor, cu temperaturi la limita zborului de curatire, la care stupii de care discutam, nu au iesit deloc la zbor ,pe cand ceilalti au facut un zbor de curatire cam de 40%. Fara sa poata sa faca zboruri de curatire, sau ''curatit'' pe caturile de sub ei. Treaba cu folia poate o sa discutam la sectiunea potrivita.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde danielM » 12 Iul 2011, 10:16

Am intervenit si eu nu de dragu de a contra pe cineva, imi cer scuze daca am deranjat,dar am vrut sa evidentiez si acest aspect al iesirii la zborul de curatire mult mai tarziu fata de sistemul clasic cu fund plin sau chiar si fata de sistemul cu fund cu plasa dar fara cat cu rame goale pe fund.
Voi pe la Bihor ,din cate imi amintesc, ati avut o iarna cu multe ferestre de zbor. Salutare!
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde cristi_vidican » 12 Iul 2011, 14:02

danielM scrie:Am intervenit si eu nu de dragu de a contra pe cineva, imi cer scuze daca am deranjat,dar am vrut sa evidentiez si acest aspect al iesirii la zborul de curatire mult mai tarziu fata de sistemul clasic cu fund plin sau chiar si fata de sistemul cu fund cu plasa dar fara cat cu rame goale pe fund.
Voi pe la Bihor ,din cate imi amintesc, ati avut o iarna cu multe ferestre de zbor. Salutare!

Sincer sa fiu, nu am folosit catul dedesubtul cuibului. Am avut un stup care mi-a iernat (din greseala) iarna trecuta in etajul de 1/1, dar nu au fost probleme. Eu am sita cam 1/3 din fund. Probleme cu zborul de curatire iar nu a fost pt ca, asa cum ai mentionat, in Bihor avem multe ferestre pt zborul de curatire si regulate. Eu, personal, primavara am stupii prea dezvoltati si ma lupt cu roirea si asta destul de devreme.
Treaba cu etajul sub cuib am citit-o la domnul Gica, care din cate stiu, ierneaza in felul acesta, dar nu cred ca are plasa pe fund. Aici, dumnealui ne poate lamuri.
Dar, din cate inteleg, o metoda de iernare nu se poate generaliza la tot teritoriul. Fiecare face cum i se potriveste lui mai bine. Intai incearca, apoi multiplica.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Liviu Sarbu » 12 Iul 2011, 14:19

Eu am iernat in urmatoarea configuratie (de jos in sus): 1 -rama suport (rama suport are un canal in care culiseaza tabla obturatoare), 2 - cat gol fara rame de 1/2, 3/4 sau 1/1, de care am avut, 3 - rama cu sita antivaroua (urdinisul se afla pe rama cu sita), 4 - cuib, 5 - podisor, 6 - capac. In zilele cu soare, acesta incalzeste corpul de dedesupt, incalzind aerul din acesta. Aerul cald urca prin sita in cuib si mobilizeaza albinele sa iasa la zbor de curatire. Conteaza mai ales la familiile slabe, dar face bine tuturor.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde un OM » 12 Iul 2011, 19:25

Adica albinele au beneficiat si de aerisirea facuta printre ramele magaziei, dar si de iesirea la zborul de curatire, datorita punctului 3.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Liviu Sarbu » 13 Iul 2011, 13:18

Sub cadrul cu sita am pus un cat gol fara rame. Daca pastrati ramele in acest cat riscati ca in perioada de toamna, inainte de a se raci vremea sa fie atacate de gargarita pentru ca albinele nu au acces aici. In plus toata mizeria din stup s-ar scutura prin sita pe acestea. Catul gol de la punctul 2, are rolul de pivnita in perioadele reci si de calorifer, atunci cand bate soarele pe el, il incalzeste si aerul cald urca in cuib prin sita. Am observat ca a fost mai bine acolo unde am folosit un cat gol 1/1. Ar fi si un dezavantaj in toata treba asta si anume ca apare un element nou in configuratia stupului, acel cadru suport cu canal in care se pune tabla obturatoare.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde un OM » 14 Iul 2011, 12:07

Gargarita sau gaselnita ? Recte, molia de ceara!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori