Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 24 Iun 2012, 12:44

Salutare tuturor.
Chiar daca numai azi m-am inregistrat pe acest forum, il studiez de ceva vreme. Deocamdata nu sunt posesor de albine, dar sper sa fiu cat mai repede. M-a fascinat stupul warre, drept urmare ieri am reusit sa confectionez unul. E drept ca e facut la repezeala si are deocamdata doar doua caturi dar urmeaza si al treilea, si pe urma sa dea dumnezeu sa urmeze si altii....si altii. Nu stiu daca nu e prea tarziu pentru a-l popula cu un roi natural si nici nu am gasit unul inca...
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 24 Iun 2012, 16:09

Stupul pare in regula, insa are nevoie si de un suport care sa-l ridice un pic mai sus de la sol. Apoi un reducator de urdinis, o placuta metalica cu o deschidere mai mica si... lemnul trebuie tratat cu ulei de in sau vopsit. Preferabil ar fi sa fie tratat intai cu ulei de in si, dupa uscarea completa, o vopsea doar la exterior.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 24 Iun 2012, 22:04

Livius scrie:Stupul pare in regula, insa are nevoie si de un suport care sa-l ridice un pic mai sus de la sol. Apoi un reducator de urdinis, o placuta metalica cu o deschidere mai mica si... lemnul trebuie tratat cu ulei de in sau vopsit. Preferabil ar fi sa fie tratat intai cu ulei de in si, dupa uscarea completa, o vopsea doar la exterior.

nu este inca finalizat, va fi si suportul facut. O intrebare - ulei de in se poate da si pe interior, sau numai pe exterior? Al doilea cat nu culca perfect pe primul, are o mica fanta de vreo 0,5 nn, este o problema? Poate sa ramana asa sau trebuie sa il rectific sa culce perfect?
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde marco68 » 25 Iun 2012, 09:36

Salut , corpurile trebuie sa culce perfect intre ele chiar si daca le pui invers, sau oricare peste celalalt, cind vor fi pline cu albine nu mai poti sa le indrepti.....grija mare la roire, cind va veni vremea.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 25 Iun 2012, 13:24

damovis scrie:nu este inca finalizat, va fi si suportul facut. O intrebare - ulei de in se poate da si pe interior, sau numai pe exterior? Al doilea cat nu culca perfect pe primul, are o mica fanta de vreo 0,5 nn, este o problema? Poate sa ramana asa sau trebuie sa il rectific sa culce perfect?

Salut si fiti binevenit!
Cred ca scorburile din vechime erau perfect etanse...Sa nu ne scumpim la tarate si sa ne ieftinim la faina.Nu are relevanta crapatura atata timp cat nu trece albina prin ea.Asa cum nici un sudor nu-si face probleme de ,,luft'' atata timp cat nu trece masca.Stupul ca stupul, unitatea de masura pentru crapatura ma da pe spate.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 25 Iun 2012, 14:15

akmm scrie:
damovis scrie:nu este inca finalizat, va fi si suportul facut. O intrebare - ulei de in se poate da si pe interior, sau numai pe exterior? Al doilea cat nu culca perfect pe primul, are o mica fanta de vreo 0,5 nn, este o problema? Poate sa ramana asa sau trebuie sa il rectific sa culce perfect?

Salut si fiti binevenit!
Cred ca scorburile din vechime erau perfect etanse...Sa nu ne scumpim la tarate si sa ne ieftinim la faina.Nu are relevanta crapatura atata timp cat nu trece albina prin ea.Asa cum nici un sudor nu-si face probleme de ,,luft'' atata timp cat nu trece masca.Stupul ca stupul, unitatea de masura pentru crapatura ma da pe spate.....

Multumesc de sfat. Cat priveste cei 0.5 "nilinetri" ma gandesc la perioada de iarna...
Si inca ceva, pot sa dau cu ulei de in si interiorul stupului?
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 25 Iun 2012, 14:56

Crapaturile mici se umplu cu propolis.Cat e cald.Asta inseamna ca daca stuparului ii trece prin cap sa deplaseze corpurile in miez de iarna sa nu se astepte ca albina sa refaca bariera.Pe interior se lasa materialul asa cum e.Eventual il puteti flamba spre maroniu cu un arzator cu butelie. Ca acela de parlit porci.De regula dupa cativa ani de utilizare, la prima revizie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 25 Iun 2012, 16:21

Inca nu am gasit un roi sa populez stupul. Cat timp mai am la dispozitie sa nu fie prea tarziu si sa nu se poata pregati pentru iernat?
Zona in care se afla stupul fiind o zona de deal unde se afla mult teren cu iarba plina de flori pana toamna tarziu. Arbori meliferi nu prea am in zona cu toate ca la o distanta de 400-500 metri este padure dar e de pin, brad, stejar si fag
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 25 Iun 2012, 20:00

Am vorbit la telefon cu cineva pentru un roi natural pentru a popula stupul ware. I-am explicat ca sunt incepator si ce vreau sa fac. Mi-a zis ca are roi naturali de circa o saptamana, care deja au cladit rame. Mi-a explicat ca albina cand roieste isi ia cu ea (roiul) pana la 8 kg de miere pentru a-si construi faguri si cum roiurile lui au construit deja faguri, daca mi le da la pachet nu mai au puterea sa mai construiasca altele nemaiavand resursa de miere. A zis sa ma duc la el la stupina ca imi vinde totusi un roi, da sa am o lada cu o rama macar pe care sa stea albina ?????? Ce sa fac, e adevarat ce imi spune?
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde aliuta2000 » 25 Iun 2012, 20:06

are si dreptate . roiurile naturale eu o mare putere de construirea a fagurilor , dar daca au construit asa nu inseamna ca nu mai construiesc . de ce nu ii cumperi si cei 2-3 faguri pe care i-a construit ca sa pleci de la o baza ???

Daca baza te melifera nu ofera suficient nectar pentru iernare , poti sa ii ajuti cu sirop ca sa treci iarna cu bine , dar /// daca zona ta melifera in 3 luni nu ofera suficient nectar pentru iarna , si nu te deplasezi cu ei de acolo in pastoral , o sa tii stupii de frumosi , pentru ca mai e Iulie August Septembrie timp in care sa isi stranga resurse pentru iarna si daca nu le ajung 3 luni fi tu sigur ca in celelalte 3 nu aduni mare lucru
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 26 Iun 2012, 08:00

damovis scrie:Inca nu am gasit un roi sa populez stupul. Cat timp mai am la dispozitie sa nu fie prea tarziu si sa nu se poata pregati pentru iernat?
Zona in care se afla stupul fiind o zona de deal unde se afla mult teren cu iarba plina de flori pana toamna tarziu. Arbori meliferi nu prea am in zona cu toate ca la o distanta de 400-500 metri este padure dar e de pin, brad, stejar si fag

Indiferent de zona, deja este tarziu.Perioada optima este inainte de salcam.Cum nimeni nu va da un roi atunci, ramane imediat dupa salcam, mai corect in jura de 1 iunie.
Sa explic un pic fenomenul de roire.In genral este acceptata teoria conform careia o familie intrata in friguri nu munceste.Acest lucru este in parte adevarat , in parte fals.Familia nu munceste pentru stupar, pentru ea insa da.Adica sta si se ingrasa.Atata timp cat se ingrasa, pe abdomen ii apar solzisori de ceara.Odata ceara aparuta si alte conditii create are loc roirea.
Uite ce tare imi plac pevestile cu albine.
Un roi STAS se vinde la 1,5-2 Kg masa de albine.Cum Doamne iarta-ma sa aiba in el cantiatea de 8kg de miere pe care apoi sa o expandeze ca spuma poliuretanica in stup, este mare intrebare.
Ca pana nu mananca 8 kg de miere nu pleaca, asta da, poate fi crezut.Lipsesc insa probele.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 26 Iun 2012, 08:10

Sa extind un pic discutia despre cladirea corpului 3.
De regula doua corpuri sunt suficiente pentru cuibul unei familii.Daca aportul de nectar este aproximativ egal cu cel necesar dezvoltarii iar constructia unor noi celule nu se justifica, atunci familia sta pe loc.In momentul in care un cules explodeaza iar nectarul este abundent, familia se trezeste ca guvernantii nostri, luata prin surprindere.Ar culege nectarul, si chiar o face dar spatiu de depozitate ioc!Puietul de albina nu eclozeaza suficient de repede pe cat nectar vine.
Bine-bine, de ce nu se apuca repede de cladit ?
Poate o face, instinctual ar duce mierea insa deasupra puietului.Iata o dilema.
Prefera sa roiasca.
Am adaugat magazine de 10cm deasupra cuibului si am asteptat reactia.Familiile aratate mai sus care stateau ca babele, la urdinis, s-au retras.Nu am verificat daca s-au apucat de cladit.Insa de asta sunt bune serialele-sa ne tina cu sufletul la gura....Pe data viitoare.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde damovis » 26 Iun 2012, 17:35

M-am gandit la urmatoarea varianta pentru a popula stupul warre. Confectionez o roinita lata de 34 cm (cat exteriorul catului) cu o parte de fund detasabila, cumpar roiul pe 4-5 rame STAS pe care il voi pune in roinita, iar roinita sa o montez pe catul de la warre, detasand partea de fund a roinitei pentru ca albina sa coboare prin cat. Asa o sa aibe si resurse de hrana si puiet. Roinita putand sa stea inclusiv peste iarna pe stup daca albina nu reuseste sa cladeasca doua caturi din ware. Astept parerile voastre daca e viabila ideea mea sau e o aiureala?
damovis
 
Mesaje: 16
Membru din: 24 Iun 2012, 11:56
Localitate: Cluj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde marco68 » 28 Iun 2012, 11:51

Buna,
pentru noi si intre noi , iubitorii de albine, am inceput cu 4 ware,o vara intreaga le-am dat cu paharelul sirop sa creasca un corp si cu greu al doilea corp, anul urmator doi mi-au roit pina la epuizare, altul a murit de foame dupa 2 saptamini de ploaie si celalalt l-am scuturat.
Ca esenta, pina acum proasta afacere.Motive??-lipsa unui cules bun in zona plus consumul mare de mancare pentru construirea de faguri -prostul si aproape imposibilul control al botcilor de roire, cam atit ca defecte pentru mine.
Avantaje -spatiu potrivit si ideal prin adaugare de corpuri sa lucreze pe verticala
Idee de viitor la cele 4 cutii ramase goale, - sa unesc cite doua corpuri si sa le pun rame dupa dimensiunea lor, asa le pot controla de botci, de rezerve cu miere, de adaugare de rame cu puiet la nevoie de la ceilalti trei........si poate mai sint beneficii.
Nu neg reusita acestui tip de stup dar la mine nu a mers si nu imi convine sa iernez o familie cu toate costurile cerute ca sa imi plece cind vrea ea.Sper totusi ca adaugind ramele ar functiona mai bine.Am mai prostit si pe altii la inceput cu acest model de stup si acum le are goale si el..........
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Jean Valjean » 28 Iun 2012, 12:15

Domnule akmm, am o rugaminte la dumneavoastra, daca se poate, si anume de a face un bilant al experientei dumneavoastra pe stupul warre si sa trageti o concluzie, cum ar fi:
- de cat timp urmariti caracteristicile acestui sistem
- cati stupi warre aveti in observatie
- in medie, cate kg de miere/familie ati recoltat anul trecut sau anul acesta
- concluzie: este fiabil acest sistem? daca da, pe termen mediu sau lung ?

Am aceasta rugaminte deoarece pana in acest moment, din ceea ce s-a spus in acest topic, eu personal nu am tras o concluzie sau, daca mi-am format o parere, aceasta este mai mult negativa decat pozitiva, dar oricum ma bucur ca exista acest interes pentru sisteme alternative de apicultura.

Va multumesc
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 29 Iun 2012, 08:07

Nu o mai lungesc cu explicatiile insa da, concluziile sunt mai degraba negative decat pozitive.Din punctul de vedere al stuparului.Sunt convins ca daca am intreba albina ea ar fi de alta parere.
Cand discutam insa de un sistem bio el se adreseaza din start unei anumite nise.SI nu discutam de acel ,,bio''in care doar se toaca bani.
Stupul Warre are avantaje incontestabile pentru un incepator.Din prima face o diagnosticare dureroasa a zonei in care este amplasat in asa fel incat oricine se entuziasmeaza si adoarme mai greu gandindu-se la cati bani se scot din apicultura sa poata sa se opreasca din timp.
Eu promovez acest stup pentru simplitatea lui si capacitatea sa de a fi autonom.In momentul in care in loc sa fie lasat sa moara de foame e indopat cu sirop, sa nu ne amagim ca peste noapte gaseste o sursa de Fl.Soarelui nemodificata genetic si ne umple de bucurie.
Am in continuare 20 familii.Si nu am mai facut nici o familie in acest an.Am avut de fapt doar 7 roiri din 70 familii warre/dadant.Acest an este suficient de prost incat sa ne sature de apicultura pe toti.Nu si de discutii.
In 3 ani de cand am warre(sunt in a patra vara), am extras fix un corp intreg si trei magazine.De ici de colo.
E bine sa intelegem de acum, pana nu e prea tarziu ca albina se descurca singura.Ca daca e roitoare si se desfiinteaza-mai bine.Am scapat de acea susa.Ca daca ramane si continua atunci imi voi dezvolta tehnici de lucru.
Ideea de baza la Warre este ca se pliaza exact pe necesitatile albinei.Nu e secret ca ceea ce gandeste albina si ceea ce gandeste stuparul sunt doua lucruri diferite.
Eu nu-mi fac nici un stres in privinta familiilor pe care le am.Deocamdata.
Cand subventiile vor fi pe familie, datele se schimba.Va tin la curent cu tot ceea ce aflu si eu pe parcurs.Cand am inceput acest totpic am presimtit ca am gasit acel stup care nu te leaga de maini.Pentru a stapani insa toate detaliile, cartea de o viata a Abatelui Apicultura pentru toti, trebuie citita din scoarta in scoarta.
Noi toti ne ferim de experimente.Am vrea sa gasim oul de aur sub orice gaina care cotcodaceste mai tare.In timp ne vom dezbara de acest narav si vom intra in normalitate.Spun asta facand comparatie intre soiul de perspectiva a acestui stup creata in occident si cea de la noi.
Totul este stiinta.Iar stiinta insmneaza o adanca cunoastere.Iar tot darul si toata darea cea buna de sus este pogorata.
Ca daca nu ploua sau ploua prea mult ca daca e prea frig sau cald cine sa le stapanesaca pe acestea?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori


cron