Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hranirea de completare

Mesajde antal_bee » 13 Iul 2011, 09:42

Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 10:47

antal_bee scrie:... Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Si nu scrie in cartea aceea detaliile care le ceri aici ?.

Uite ce scrie in alte carti ... complectarea rezervelor nu e totuna cu stimularea.
Stimularea se face in lipsa de cules din natura si imediat dupa terminarea culesului de la floarea soarelui, prin administrari peroidice de sirop, seara cu cantitati mici, in functie de populatia existenta in colonii dupa cum urmeaza:

a). Roi pe 3 rame 1/1 - 100-150 gr. ; 1 zi DA - 1 zi NU ... s-au la interval de 2 zile, 200 gr. ( 1 zi DA - 2 zile NU ).

b). Roi de la 4 rame 1/1 in sus - 200-250 gr, 1 zi DA - 1 zi NU ... s-au la interval de 2 zile 300 gr.

c). Familiilor se poate administra de la 400 - 500 gr la aceleasi intervale.

STIMULAREA
are scopul de a mentine ponta matcilor stiind ca in lipsa de aport de nectar din natura, matcile diminueaza s-au chiar intrerupe ponta.
Cantitatile redate mai sus, sint valabile in prezentza culesurilor de intretinere slabe si poate fi marita daca in natura nu exista cules astfel ca prin dozare sa se poata atinge realizarea rezervelor de iernat.
Nu trebuie exagerat dozajul deoarece are efect negativ reflectat in populatie mai putina la iernat. Dozele prea mari administrate ocupa spatiul pt. ouat.

COMPLECTAREA REZERVELOR PT IERNAT
are scopul de a asigura hrana necesara coloniilor care nu si-au realizat hrana pt. a ierna.
Se executa prin administrare de sirop in cantitati mari pt. ca intr-o perioada scurta de timp, 7-10 zile, se se realizeze rezervele necesare iernarii si trebuie sa se incheie cel tirziu la sfarsitul lunii septembrie in zonele montane si cel tirziu la 10 - 15 octombrie in zonele de campie.
Asta pt. ca albinele sa poata capaci celulele ... existentza rezervelor necapacite absoarbe umezeala in timpul rece si se altereaza.

Cantitatile/dozajul se administreaza in functie de existenta mierii in cuiburile coloniilor.

Las continuarea ... celui care binevoieste ... ca trebuie sa stie incepatorul ... cat consuma in cursul iernii un roi, o fam. medie, o fam. buna, cum se apreciaza cantitatea de albina si cantitatea de hrana existenta pe/in rame respectiv cantitatile necesare de albine si de hrana pt. a trece cu bine iarna.
Deci ... sa mai butoneze altcineva ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 10:56

antal_bee scrie:... Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Sint curios ... ce carte ai citit pt. ca la 15 august, daca ai incheiat complectarea, unde isi mai creste colonia generatia de albine care va ierna ??? :roll: ... ca de regula se ierneaza albine cu hrana ... nu hrana cu albine ... e o mare diferentza ;)

PS
:idea:
Ideal este sa se mute stupina la un cules de intretinere care ofera si polen ... si nu te mai obosesti cu stimularea decat in caz ca se diminueaza drastic culesul, fapt care ti-l precizeaza cantarul.
Incepind din 1 aug. se pregateste culesul urmatorului sezon ... ;) :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde antal_bee » 13 Iul 2011, 11:06

Consumul de hrana pe timp de iarna este 1,5-2 kg miere/ rama albine. Unele carti pt completare dau cantitati de 2 pana la 7 litri sirop in functie de puterea familiei. Pana la urma cartile astea sunt scrise de niste apicultori, unele sunt si in contradictoriu, ca de altfel si multe din discutiile de pe forum. :lol:
Ma interesa mai mult cum procedeaza ficare, pt ca de multe ori practica bate teoria. Foloseste cineva ceaiuri la siropul de completare? Daca da, care ar fi acelea?
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Hranirea de completare

Mesajde antal_bee » 13 Iul 2011, 11:13

Adi Hodis scrie:
antal_bee scrie:... Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Sint curios ... ce carte ai citit pt. ca la 15 august, daca ai incheiat complectarea, unde isi mai creste colonia generatia de albine care va ierna ??? :roll: ... ca de regula se ierneaza albine cu hrana ... nu hrana cu albine ... e o mare diferentza ;)

PS
:idea:
Ideal este sa se mute stupina la un cules de intretinere care ofera si polen ... si nu te mai obosesti cu stimularea decat in caz ca se diminueaza drastic culesul, fapt care ti-l precizeaza cantarul.
Incepind din 1 aug. se pregateste culesul urmatorului sezon ... ;) :)

Poate nu tin eu bine minte, nu am cartea la indemana sa pot verifica, corectez daca nu am scris bine.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Hranirea de completare

Mesajde vicpo » 13 Iul 2011, 17:35

niciodata practica nu bate teoria.DACA a-i stii cind si cum sa stimulezi(partea teoretica) te-ai descurca sa deschizi stupul si sa torni siropul(partea practica)
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea de completare

Mesajde antal_bee » 16 Iul 2011, 10:50

INTRETINEREA ALBINELOR IN STUPI MULTI-ETAJATI
autor: ing. Aurel Malaiu pag 34
citez " In nici un caz nu se va prelungii administrarea siropului dupa data de 10-15 august"
autorul se refera la hranirea de completare pentru asigurarea rezervelor de iarna.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Hranirea de completare

Mesajde Cristian IONITA » 16 Iul 2011, 11:00

trebuie corelat si cu situatia specifica fiecarei locatii .... ce functioneaza foarte bine la dl Ianos in secuime e posibil sa nu mearga-n banat si tot asa.

In Baragan (Calarasi) in ultimii 3 ani au fost toamne mai lungi si benefice culesului datorita faptului ca a tot plouat .... asa ca-n septembrie mai trebuia facuta o extractie chiar daca la sfarsit de iulie a fost scoasa mierea de floare (au fost culesuri bune la floare intoarsa, vii si ciulini de pe parloage, etc).

De aceea probabil si informatiile din carti se bat cap im cap .... nu exista solutie universal valabile ptr Romania, trebuie tratat de la caz la caz, din carti si chiar de pe forum luam informatiile de principiu, in detaliu ne uitam la vecini daca avem sau "rationam"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 16 Iul 2011, 11:47

antal_bee scrie:INTRETINEREA ALBINELOR IN STUPI MULTI-ETAJATI
autor: ing. Aurel Malaiu pag 34
citez " In nici un caz nu se va prelungii administrarea siropului dupa data de 10-15 august"
autorul se refera la hranirea de completare pentru asigurarea rezervelor de iarna.

Asta era sfatul care avea ca scop de a NU UZA albinele cu invertirea siropului, fapt care diminua populatia de albine.
Tot in carti scrie ca, este indicat a se asigura ( muta stupina ) culesuri de intretinere la faneatza pt. a mentine ponta matcii.De acest cules eu am beneficiat si pt. ca a fost bebefic o sa mai incerc sa-l fructific.
La noi au fost rare cazurile in care toamna a fost scurta si de regula ponta matcilor continua pina in octombrie.
Daca eu finalizez complectarea rezervelor pt. iernat la 15 aug, nici nu vreau sa-mi imaginez cate albine vor intra la iernat ... ca celulele in care ar trebui sa se nasca albinele, ar fi ocupate cu miere.

In alte zone probabil ca merge dar aici nu e bine pt. ca e lunga toamna si ... iata o poza din 27 .08. 2010 cu rezerve nerealizate ( vezi rama care e in cuib, are miere mai putina ) si care au necesitat complectare la stupina de acasa.Am complectat cu sirop din zahar invertit.
La stupina unui prieten, pe alta locatie aveau cules bun de intretinere si si-au realizat rezervele de iernat pina la 15 sept.
Fişiere ataşate
ok_118984.jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde vicpo » 16 Iul 2011, 15:31

albina se uzeaza si in cazul cind este silita sa capaceasca mierea ori daca ,completez dupa 15 august voi intra cu albine uzate . Daca primavara se lungeste apar probleme precum cele din primavara aceasta cind majoritatea apicultorilor se plingeau ca aveau albina putina.Hristea in cartile sale recomanda de asemenea completarea pina cel tirziu15 august binenteles concomitent cu crearea de spatiu pt ouat si cred ca si hristea stia ce spune.Apropo avea stupina in sudul tari nu in harghita.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 16 Iul 2011, 16:47

Facem referire la sfaturile din carti si spusele noastre se combat ( dupa cum se vede ) ... acum stau si ma intreb ... un incepator, care " sfat " din carti al va lua de bun, sa complecteze rezervele pina la 15 aug. s-au nu.
Complectarea rezervelor la acea data, este s-au nu benefica ? ... se va intreba oricare incepator.

Eu am spus cum e la mine, cum fac si sint multumit de rezultate, la iesirea din iarna majoritatea familiolor aratau asa ca aceea din poza.
Probabil ca se poate si mai bine, mai multe albine da´ eu arat ceea ce a fost si cum am facut.
Nu doresc sa fiu exemplu nimanui ... pt. ca asa cum spune si Cristian Ionita, ce merge la mine, e posibil ca altuia sa nu mearga.
Ma refer la mentinerea pontei ... iar complectarea rezervelor duce la blocarea cuibului, altfel spus, la diminuarea pontei respectiv a spatiului pt. ouat.
Redau un citat, era vorba de hratia Hnemann dar si de efectul blocarii cuiburilor.
gica scrie:...
Au pus gratie Hanemann,au rezolvat problema dar dupa salcam stupii slabeau si aveau probleme in toamna si iarna (mai ales fratele).

Albinele mai duceau mierea si in caturi dar blocau cuiburile si se limita ponta matcilor.

Roiuri la gramada si pe alese ca ieseau deodata intre 5 si 10 zilnic.Miere la jumate fata de alti ani.Cu timpul au renuntat.
Un cunoscut,mare stupar,stupi pe 12 rame,tot asa cu gratia.Ii zic acum un an ca nu face bine si el nu ca e bine.Anul trecut a fost mai nenorocit catre toamna,cuiburi blocate,albina tanara pentru iarna putina,iarna nenorocita la sfarsit,la 15 aprilie mai avea vreo 30 de mate lesinate din 120 de stupi.
...
Fişiere ataşate
060420111506 (Small).jpg
06 martie 2011
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde Cristian IONITA » 16 Iul 2011, 18:33

vicpo scrie:albina se uzeaza si in cazul cind este silita sa capaceasca mierea ori daca ,completez dupa 15 august voi intra cu albine uzate . Daca primavara se lungeste apar probleme precum cele din primavara aceasta cind majoritatea apicultorilor se plingeau ca aveau albina putina.Hristea in cartile sale recomanda de asemenea completarea pina cel tirziu15 august binenteles concomitent cu crearea de spatiu pt ouat si cred ca si hristea stia ce spune.Apropo avea stupina in sudul tari nu in harghita.


cand se intampla chestia asta? .... acum 50 de ani cumva? .... pai cauta si matale un batran care nu e ramolit de tot si roaga-l sa-si aminteasca cam cum era atunci.

sau mai simplu .... ca nu-i deloc nici greu si complicat cautam pe net, din pacate nu sunt date decat din '73

avem august 1973 cu http://freemeteo.com/default.asp?pid=15 ... sid=154210
si august 2010 http://freemeteo.com/default.asp?pid=15 ... sid=154210

te poti juca cu datele si o sa vezi ca sunt modificari majore

De alfel tin mine ca-n ani 80 cand eram copil in zona Buzaului viile se culegeau inainte de inceperea scolii (15 septembrie) iar acum .... nici la inceputul lui octombrie nu-s coapte .... si nu cred ca au intervenit modificari majore ale soiurilor ....

@Adi - speram ca incepatorul are si altceva decat tarate in cap asfel incat sa abordeze problema intelegand fenomenul si nu aplicand ca papagalul sfaturile imperative de acest gen. Trebuie sa inteleaga ca hranirile de completare trebuiesc facute in asa fel incat sa fie redusa uzura albinelor care vor ierna .... iar pentru asta nu exista solutie perfecta si nici universal valabila, asa ca trebuie sa se muleze dup[a specificul lui.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 16 Iul 2011, 22:21

Cristi, cine vrea sa se informeze, cauta ... cine nu, asteapta raspunsuri.
Si eu, cand vreau sa aflu un raspuns, caut pina gasesc ...
Dupa toate cele scrise pina acum, stiind ca am dreptate ... am mai cautat pe net ... si am gasit repede acest link.
http://www.proapicultura.ro/iernarea_fa ... tolul1.htm
Aici sint raspunsuri concrete si detaliate ... despre stimulare si complectare, e o mare diferenta intre cele 2 actiuni.
Citat:
" 5. Hrănirile stimulative.
.....De la bun început, trebuie net diferenţiate hrănirile de completare a rezervelor de hrană, care se fac în doze mari, de 2-5 kg zilnic şi se termină în 10-15 zile, de hrănirile stimulative care trebuie făcute în doze mici pe întreaga perioadă de creştere a puietului, respectiv de la ultimul cules principal până toamna târziu. Important este ca prin modul de administrare să se creeze albinelor senzaţia de prezenţă permanentă a sursei de cules, senzaţie care să le menţină într-o stare activă. ... "
Inchei citatul

Sper ca e suficient de clar, stimularea se face pina toamna tarziu, ori in 15 august e prea devreme pt. complectarea rezervelor ceea ce se executa doar daca familiile NU si-au asigurat cantitatea de hrana.

Am mai gasit redata complectarea cu sirop din zahar ... mai demult nu se practica invertirea zaharului de catre stupar si se uza multe albine.
In prezent se poate inverti si se elimina acea uzura.

Spor la citit doritorilor de raspunsuri si mai ales sa le fie de folos. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde gabi bee » 17 Iul 2011, 21:42

am vorbit zilele astea cu doi apicultori din zona mea care au 50 respectiv 270 de stupi si au ani buni de cand se ocupa de albine . i-am intrebat despre stimularile si completarile care trebuie facute cat de curand si amandoi mi-au spus ca nu au facut niciodata stimulari sau completari de toamna cu sirop si ca ei se bazeaza numai pe miere . din ce citesc pe forum stimularea si completarea cu sirop este la putere si am citit doar de unul sau doi stupari [ pe vechiul forum] care se bazau doar pe miere . care procedeaza mai bine ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 17 Iul 2011, 22:29

Pai nu ai sesizat ca si eu am specificat culesul de intretinere ??? ... si daca culesul se diminueaza s-au dispare, atunci e mai bine sa se intervina cu stimulare decat ... nimic, nu ?.

Despre " care procedeaza mai bine " ... aici sint 2 pareri preferentiale:
1. unii extrage miere mai multa toamna si complecteaza cu Apiinvert pt. ca mai castiga ceva bani din miere.

2. altii prefera sa ierneze albinele pe miere si nu lacomeste la bani.

Dar pt. albine este mai bine sa ierneze pe miere pt. ca ele cu miere si polen au trait din totdeauna ... pina si-a bagat omul nasu-n viatza lor ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde Bee Happy » 17 Iul 2011, 22:32

Mananci calule ovaz? :mrgreen: Bineinteles ca cei care hranesc numai cu miere, fac cel mai bine pentru albine. Dar mi-e greu sa cred ca au facut asta in fiecare an.
Revenind la hranirea de completare si stimulare; si la ordinea in care se fac acestea. Cartile invata sa faci hranirea de completare pana la sfarsitul lui august. Iar apoi stimularea pentru prelungirea ouatului. Logica mea, probata in practica, ma indeamna, sa stimulez in august si sa completez in septembrie. Dar nu e nevoie sa va luati dupa logica mea. Mi-a mai jucat feste :lol:

Acum, foarte serios: Am observat ca, la multe familii, siropul de completare, dat in august, era tras foarte greu. Pentru ca nu aveau unde sa-l depoziteze din cauza puietului.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron