Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde cristi_vidican » 18 Iul 2011, 16:56

Sunt in pastoral la FS. Ne-am postat toti stuparii in jurul unei parcele de lucerna. Langa mine am un coleg cu vreo 60 de stupi. S-a plasat altul in fata lui, cam la 150 de m de el, chiar vis-a-vis, avand vreo 50 de stupi. Parca intentionat in acel loc. Uridisul celui de-al doilea este indreptat spre stupii primului si cel de-a doilea stupar are in spatele lui un lan de floarea soarelui. Lanuri cu FS sunt in toate directiile, dar la o distanta mai mare.
Credeti ca primul stupar poate avea de pierdut datorita amplasarii celui de-al doilea?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde stroe » 18 Iul 2011, 20:58

Conteaza doar culoarul de zbor intre stupi si lanul de floarea soarelui.Daca se afla alta stupina pe aceasta directie nu este corect.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde Nebunu_R » 26 Mar 2012, 22:27

salut!
daca imi amplasez stupii la 800m-1km de o padure de salcam si alti stupari isi vor pune pavilioanele pe directia de zbor a culegatoarelor mele, dar la 4-5m de padure, ce sanse sunt sa mi se intoarca albinele culegatoare?
in poza alaturata am pus cu galben pozitia unde am vazut anii trecuti pavilioane, cu visiniu locul unde vor fi pusi stupii mei.
Fişiere ataşate
poz pastoral.jpg
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde proapis13 » 26 Mar 2012, 22:36

Orice incepator in ale apiculturii si care a citit macar
Manualul Apicultorului nu punea o astfel de intrebare ;) :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde paul » 26 Mar 2012, 22:43

proapis13 scrie:Orice incepator in ale apiculturii si care a citit macar
Manualul Apicultorului nu punea o astfel de intrebare ;) :!:
salve :D

Proapis ... stii ca sunt incepator !
Parerea mea ... albinele colegului filolog N....-R vor campa in stupii concurentei !
Acu' fii si tu ingaduitor ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde Ioan Guist » 26 Mar 2012, 22:44

Mutarea stupiilor de pe locatia initiala, de pe vatra, implica cateva riscuri.
Depopularea unor stupi si suprapopularea altora.
Pierderea de albina in toiul zborului de reorientare.Vezi la FS cu precadere.
Ratacirea albinei pe camp.

Niciodata nu se poat ealege locatia perfecta sau aranjamentul coloniilor in vederea unei orientari ...perfecte.
Inevitabil vor fi ptobleme mai mici sau mai mari.

Pentru diminuarea acestora se impun cateva lucruri.
1 alegerea locatie dupa cei trei "A" ai lui Valter.Adapost,Apa,Acces.
2 prezenta unui punct de reper.Copac, tufis, cladire etc.
3 reducerea zonei dintre stupina si masiv, pentru inlaturarea variantei de a intra un alt stupar , legal intre noi si masivul vizat.
4 Fixarea stupinei cu 2-3 zile inaintea culesului.
5 Amplasarea familiilor in forme neregulate si total diferite de stupinele din zona.
6 In lipsa unui reper vizibil se amplazeaza mijlocul de transport in preajma stupinei.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde Ioan Guist » 26 Mar 2012, 22:47

Nebunu_R scrie:salut!
daca imi amplasez stupii la 800m-1km de o padure de salcam si alti stupari isi vor pune pavilioanele pe directia de zbor a culegatoarelor mele, dar la 4-5m de padure, ce sanse sunt sa mi se intoarca albinele culegatoare?
in poza alaturata am pus cu galben pozitia unde am vazut anii trecuti pavilioane, cu visiniu locul unde vor fi pusi stupii mei.


teoretic , pe timp frumos, nu vei pierde albina.Albina este conceputa s a...mearga cu agoniseala acasa.La necaz insa, p efrig si polaie, va intra si la straini.
Personal am avut stupina astfel plasata.Ba chiar am venit deodata.Intre noi au fost 200 mAle mele zburau peste el.Nu am simntit o pierdere de culegatoare.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde Nebunu_R » 26 Mar 2012, 22:52

1. curtea unui vechi conac boieresc. 3A+P(aza)
2. copaci si cladiri
3. n-am idei
4. pot sa le duc si cu o luna inainte :idea:
5. de obicei vin pavilioane; eu ii am varsati.
6. nu e cazul.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde panshe85 » 27 Mar 2012, 10:10

proapis13 scrie:Orice incepator in ale apiculturii si care a citit macar
Manualul Apicultorului nu punea o astfel de intrebare ;) :!:
salve :D


orice om care stie si are posibilitatea sa ajute are cateva variante, din care ideale sunt primele doua, la restul ,sincer, eu personal nu le vad rostul....:
1- varianta sa raspunda strict la problema
2-varianta sa taca malc
3-varianta proapis13
4-.....
5-etc

scuze de of topic
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde Nebunu_R » 27 Mar 2012, 13:29

am stat si am socotit...
practica lui pupe bate cartea lui proapis.
albina zboara peste copaci, nu printre ei. pavilionul este tras la 3-5m de padure. culegatoarea mea are in catare acoperisul conacului sau stejarul batran de langa el. nu prea are ce sa caute sa coboare in altitudine imediat ce se termina desisul de copaci. si poate mai am si noroc si nu trece nimeni pe acolo.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde horia_ch » 27 Mar 2012, 13:41

Coboară dacă suflă vântul ori e vreme rea. :(
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde nicus » 28 Mar 2012, 00:09

Intr adevar A de la APA este sfant, pricep pe deplin numai cei patiti.
Eu am vazut cum 1/4 din stupina unui coleg a "disparut" de la un ..firicel de apa.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde proapis13 » 28 Mar 2012, 07:59

In afara de legea omeniei si de cea a primului sosit in locul de pastoral
legiuitorul a emis o lege ce vine in sprijinul apicultorilor pt a elimina eventualele
divergente atunci cind pe o anumita portiune se intercaleaza mai multe stupini
Este vba despre Legea Apiculturii sau Legea 131/2010 pe care ar trebui sa o fi citit-o cu totii ;)
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=l ... zxJTIPoqWg
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde iosca » 28 Mar 2012, 14:38

Bine c-ai postat-o ca nici eu n-o citisem toata. sincer . :) (mi-am aruncat ochi peste ea pe sarite si-n fuga, fiind la volan mai demult)

Vreau sa va zic o intamplare de la floarea soarelui de anul trecut, legata de subiectul discutiei:

Datorita faptului ca nu era loc pt vreo 250 stupi varsati, colegii mei de pastoral (2 apicultori cu experienta) au platit un disc sa aseze putin terenul, intr-o fasie de teren pirlog foarte inierbat de vreo 2 latimi de disc. Floarea era dispusa in mai multe tarlale mai mici sau mai mari, in diferite stadii, stupii dispusi pe doua randuri paralele fata-n fata iar albinele si-au facut un culoar de zbor chiar pe linia discuita dinspre S catre N, printre cele 2 randuri de stupi asezate de-o parte si de alta a liniei discuite.
Cel de-al 2-lea coleg a venit dupa 3 zile si a asezat stupii in continuarea primului, inspre S (din partea din care veneau albinele pe culoar),identic, tot pe 2 randuri, lasand numai 2-3 m distanta intre el si primul.

Vreau sa va zic c-a iesit un scandal urat datorita faptului ca multa (ca sa nu zic toata caci poate exagerez, da' n-as exagera cu mult) culegatoare din stupii adusi primii, a populat la refuz noii stupi abia sositi.
Nu zic ca teoretic nu era de asteptat sa se intample asta, mai ales ca vantul a favorizat fenomenul dar si asa ramane o experienta ........interesanta sa-i spun.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde LUCIAN AVRAM » 28 Mar 2012, 23:06

azi am vorbit la tel cu ,Catalin , a inteles unde a gresit si-i pare rau , ca atare banarea se ridica , ramane doar cu avertismentul !

am dat un pic cu aspiratorul pe aici !

spor la scris !
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Amplasarea stupilor in pastoral

Mesajde CATALIN » 29 Mar 2012, 08:27

va multumesc frumos pt intelegere dn Avram
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori