Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Mircea_63 » 12 Oct 2012, 21:38

Este unul dintre cele mai raspandite modele -inca.
Fara a ma declara un fan al acestui tip de stup, constat ca stupul Orizontal are fanii lui, ME sau MER are de asemenea fanii lui, iar despre DB ...?

Suntem foarte multi incepatori, chiar daca unii dintre incepatori au deja cativa ani de experienta, care lucram pe acest tip de stup. Hai sa vedem ce-i cu el si cum ar trebui sa lucram ca sa facem performanta!

Din capul locului afirm ca sunt constient de putinatatea cunostintelor mele, iar topicul se vrea mai degraba o provocare catre greii stuparitului, din care sa avem de invatat!

Pentru performanta e nevoie de o matca buna si o zona melifera asemenea, lucru valabil pentru orice tip de stup. Cum trebuie lucrat cu DB pentru a avea rezultate?

Secretul productiilor mari sta in puterea familiei, orice stupar care vrea productie trebuie sa aibe ca scop permanent familii puternice. O familie puternica si cu bune rezultate are 14-16 rame de puiet la inceputul unui cules mare. Cum ajungi la asa ceva in stupul de 10-12 rame, din care pe extremitati ai cate doua cu miere si pastura?
Primul cat, numit deseori si magazie, va avea rame de magazie, adica rame late, sau rame de cuib? E suficient un cat de 1/2 sau daca vrei populatie puternica si evitarea roitului e nevoie si de al doilea cat cu rame inguste? E ok cu rame de 1/2 sau e preferabil cu rame de 1/2 redus incat la nevoie in 2 caturi sa poti pune rame de 1/1?

Marea temere la acest tip de stup este roitul...taman cand ti-e lumea mai draga. Lasam totul in seama matcii -sa fie tanara- sau ne mai gandim si la spatiul din stup, le pacalim cu hrana de stimulare pe vreme rea sa le creiem un cules artificial?

Va provoc si va rog totodata sa discutam si despre acest tip de stup, la fel cum se discuta despre Orizontal si ME, MER, Layens etc
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde oliviub » 13 Oct 2012, 11:10

Mircea de 14-16 rame de puiet se vorbeste la ME care are cuibul pe 2 corpuri cecea ce inseamna in general 20 rame. Ramele sunt 3/4 fata de 1/1 la DB ccea ce inseamna ca 14 rame cu puiet ME sunt echivalente cu 10 rame cu puiet la DB. DB pe 12 rame are suficient spatiu pentru dezvoltare dar nu va egala un ME la marimea familiei.

Vreau sa precizez ca sunt si eu incepator(primul an de lucru cu albine). Am doar stupi DB 12 cu magazii 1/2 iar la anul ma gandeam sa experimentez si ME.
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 11:59

Oliviu, pe cate rame incap 80.000 de albine sau 8 kg de albina? In DB 12 scazi linistit macar 4 rame, caci ai polen si pastura pe margini. Unde mai pui si rama oarba?
In ME, au loc. Nu-mi place fragmentarea, adica acea trecere de la un cat la altul. La fel nu-mi place (in sensul ca ar deranja activitatea albinei) nici turnuletul de caturi. Cata munca au de facut sa urce atat de sus cu mierea? Basca am intalnit ideea de a aseza caturile (magaziile) una peste alta si nu de a pune magazia goala dedesubt.

Pe de o parte vrem familii puternice, pe de alta nu-i oferim spatiu si ne miram ca roiesc. Cred ca de aia nu roiesc asa mult in ME. Au spatiu!

Ne este teama de stimulat devreme, de teama suprapopularii si intrarea in friguri tocmai la salcam, dar ne dorim culesuri abundente.

I-am pus magazia peste cuib si cu toate ca erau rame late, matca a pontat in cateva celule.
Eu, destept, am distantat ramele. Pai ce trebuia sa faca matca aia? Sa iasa la urdinis si sa ma strige Bai fraiere, vezi ca n-am spatiu? N-a roit, dar probabil ca a scazut ponta.

Au loc 8 kg de albina in DB ?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 12:24

Mircea , tata , pot sa pariez ca-ti place ... Isac Asimov ! :lol:
Pai , 14-16 rame cu puiet inaintea unui cules , cred ca numai intr-o carte de-a lui poti citi ... :lol: Eu sunt multumit , am Dadant pe 10 si pe 12 rame , sa am PERMANENT 6-7 rame cu puiet ... Este suficient pentru un cules ...
Cifra de 80000 poate fi valabila in cazul unei colonii de ... furnici ! :oops: La albine si mai ales la rasa noastra , daca ajungi sa ai 50000 de indivizi , sa te duci la biserica si sa-l pomenesti pe ala care ti-a dat o asemenea regina ...
Concluzie ... vrei popor mai mult atunci treci pe ME sau poate si MER !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 12:30

Imi place Asimov!

Pai mai citesc si eu, Paule! ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde cantemir » 13 Oct 2012, 12:33

paul scrie:Concluzie ... vrei popor mai mult atunci treci pe ME sau poate si MER !!!

...sau Layens, ca-i mai simplu: D.B. intors la 180 , alta dispunere a proviziilor, a puietului, alt randament al ocuparii spatiului= alte rezultate, mai ales in primavara!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 12:54

Pentru fanii ... Layens ... Ai stupului nu ai ... judetului din Atlantida :oops:
Daca voi imi explicati cum si mai ales cu ce , ii incarcati si ii descarcati in pastoral ... incep sa ma gandesc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde cantemir » 13 Oct 2012, 13:46

paul scrie:Daca voi imi explicati cum si mai ales cu ce , ii incarcati si ii descarcati in pastoral ... incep sa ma gandesc !

Nu greutatea e problema (un corp Layens 12r e mai usor ca un orizontal, un pic mai greu ca un vertical 12r-din cauza poporului din interior) dar e mai instabil din cauza inaltimii. N-am pus inca mana pe vreunul, dar nu cred sa rupa carca mai ceva decat DB. Plus ca mai exista si macarale si cate si mai cate, paletizare, etc...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 14:49

Cred ca vorbim de acelasi lucru ... layens cu cat ! Asta-i mai greu decat un orizontal si mult mai greu decat un vertical de 12 .
Asta vara ... la tei . Dupa ceva ping pong-uri cu padurarul , imi da verde sa-mi pun stupii pe "mosie", dar la vreo 100 m , dupa ce trebuia sa urc o panta cu inclinatia de 60 ... A fost cea mai naspa experienta de pastoral ! Noapte , ploaie (alunecus) , inclinatia pantei mare , distanta destul de mare , stupii grei ,albine iesite din stupi , presingul padurarului sa terminam mai repede ca trebuia sa puna bariera ... Atunci mi-am pus pentru singura data problema ,ce as fi facut daca-s fi avut vreo 50 sau poate ... 100 ! Asa ca greutatea , in anumite situatii , chiar e o problema ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 13 Oct 2012, 16:48

Au loc ,teoretic , si 15 Kg de albina si 20 rame cu puiet doar e VERTICAL ,DACA .. matca duce (sau +o fam ajutatoare )cine va opreste sa puneti 7 caturi 1/2 sau 3-4 1/1 ?
Sa nu limitam DB la 1 cat 1/1 sau 2 caturi 1/2 .
Daca faceti stationar se poate orice configuratie /cantitate de puiet /cantitate de albina ____imediat dupa cules sau daca nu te ajuta timpul (ploua ) trebuiesc redimensionati altfel roiesc si cu matci de 1 an /rosii .
Pt pastoral e greu :
-nu-i poti aranja in masina ,
-la 6-8 Kg de albina ii sufoci sigur (cred ,nu stiu cum arata un stup cu 6 Kg ),
-cum ridici 3-4 caturi 1/1 ?

Am aproape toti stupii DB 10/12 cu cat 1/1 nu-i recomand .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde cantemir » 14 Oct 2012, 14:17

nae scrie:Au loc ,teoretic , si 15 Kg de albina

Toata primavara m-am rugat cu cerul si cu pamantul, de toti cunoscutii si necunoscutii, sa-mi vanda niste roi la pachet pentru popularea unor Warre.
Raspuns: un kil jumate de albina??? Adica juma de stup??? Du te caca ba...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 14:32

Cantemire, da` un roi luat din pom ce bai avea?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde cantemir » 14 Oct 2012, 14:42

Mircea_63 scrie:Cantemire, da` un roi luat din pom ce bai avea?

Nu e roiu meu, nu e pomu meu! De la tata, Dumnezeu sa-l ierte: nu pune mana pe ce nu-i al tau, ca nu te vei bucura...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 14:47

D`apoi Domnu` a dat, Domnu` a luat. Domnu` fie laudat!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde cantemir » 14 Oct 2012, 15:24

Amin!
Ce vreau sa spun si eu on topic: am luat trei kit-uri corp 10r+ cat 1/2 10r pe care le-am asamblat zilele trecute si as mai lua inca vreo 3-4 de la o firma de la Blejoi. Nu sunt fan D-B dar e singura solutie sa cumpar roi sau familii la anu (adica rama cu rama, la pretul zilei si al zonei :D )! Cine stie? Poate chiar vor functiona si sa vedeti ce fan infocat o sa fiu! Asta dupa ce voi popula Warre (deja facuti) si Layens-ii aflati in stadiul de dusumea cal-i-a , numa buna de bagat ferastraul in ea!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde nae » 14 Oct 2012, 18:12

cantemir scrie:
nae scrie:Au loc ,teoretic , si 15 Kg de albina

Toata primavara m-am rugat cu cerul si cu pamantul, de toti cunoscutii si necunoscutii, sa-mi vanda niste roi la pachet pentru popularea unor Warre.
Raspuns: un kil jumate de albina??? Adica juma de stup??? Du te caca ba...

Bine ca am scris TEORETIC .... se poate si practic (nu 15 doar 6-9 ) o spun cartile si cei care nu sunt ''limitati'' in STAS-uri (1 corp 1/1+cat 1/1 sau 1 corp 1/1 si 2 caturi 1/2 ) ,Bunka are pe pagina personala DB cu 2-3 caturi (sper sa nu gresesc -poti sa cauti ) .
Daca o sa mai cumpar roi nu voi mai cumpara decat ''LA PACHET ''...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori