Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Marcare matci

Mesajde pngflorin » 19 Iun 2012, 13:55

Intrebare : in cazul in care marchez matca inainte de zborul de imperechere, diminuez sansele acesteia de viabilitate?Va deveni tinta pt pasari la zbor?....SAU NU EXISTA NICI UN IMPEDIMENT IN ACEST SENS??
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Marcare matci

Mesajde Gabysgg » 19 Iun 2012, 14:07

sa stii ca aceeasi intrebare am avut-o si eu si am si incercat si nu pot spune ca au fost probleme poate pur si simplu din noroc sau pentu simplu fapt ca nu influenteaza prea mult(vezi filmuletele cu crestera matcile in care matcile plecau la imperechiat deja marcat) ;)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Marcare matci

Mesajde lucky5strike » 20 Iun 2012, 00:42

Nu exista niciun impediment in acest sens, numai ca daca marcati neimperecheate, veti avea si pierderi de imperechere sau alte motive care ne fac sa consideram matca neconforma si s-o inlaturam.

Daca se merge pe un procent de succes de 60%, nu are sens sa marcam 30 matci, daca e sa ramanem doar cu 18.

De asta se insemneaza doar matca imperecheata.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Marcare matci

Mesajde gh.pana » 23 Iun 2012, 14:34

Avand in vedere ca in toamna unele nuclee/ roiuri le unesc,eu marchez matcile doar dupa ce vad ce ponta are.
Daca are ponta nesatisfacatoare nu o marchez, retinand astfel care dintre matci vor fi sacrificate la unirea din toamna.
Nu exista motiv de grabab cu marcarea......poate doar in cazul celor care au sute de stupi.
Sa auzim de bine ! Cantareste bine daca marcarea este o urgenta in cazul tau.
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: Marcare matci

Mesajde balu » 24 Iun 2012, 00:18

de cind am albine fac roi cu botci de roire, sansele d imperechere 95%
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Marcare matci

Mesajde Jean Valjean » 24 Iun 2012, 15:57

DIn ceea ce am citit si vazut, am inteles ca matcile neimperecheate sunt destul de sensibile si sperioase si nu trebuie sa le deranjezi prea mult pana la imperechere si cateva zile dupa, adica sa nu stai sa le cauti sau sa tii stupul/roinita prea mult deschise. Ori marcarea nu inseamna numai sa o cauti si sa te uiti la ea, ci si sa o prinzi, sa o tii intre degete, etc, ceea ce presupune un stres pentru ea, un stres asemanator cu cel pe l-as avea eu daca m-as trezi in fata unui leu. Cu alte cuvinte, matca neimperecheata este sfioasa ca o fata mare inainte de imperechere, iar dupa imperechere trebuie tratata ca o lauza.

Ori marcarea unei matci neimperecheate prin stresul pe care il creaza poate afecta calitatea ei ulterioara. Pe de alta parte, tinand cont de faptul ca nu poti fi sigur daca se intoarce de la imperechere, ce rost are sa o marchezi inainte ?

Domnule Lucky Strike, am inteles ca sunteti un crescator renumit de matci, puteti sa-mi spuneti daca cele scrise de mine mai sus sunt corecte sau nu? Ca sa nu traiesc cu impresi gresite.

VA multumesc.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Marcare matci

Mesajde un OM » 24 Iun 2012, 23:30

Da, matca neimperecheata este foarte sperioasa, la fel si cea de curand imperecheata si care eventual a si inceput sa depuna ceva oua. Am avut vreo doua aventuri cu matci de curand ouate pe care , dupa marcarea lor, punandu-le inapoi pe rama am avut surpriza sa zboare si sa le gasesc ba prin iarba, ba pazindu-le la urdinis. De atunci m-am invatat sa le marchez de-abia dupa capacirea primului puiet.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Marcare matci

Mesajde Ioan Guist » 25 Iun 2012, 07:40

Daca fac un control la stupul (nucleul) respectiv si vad matca, o marchez indiferent ca e fecundata sau nu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Marcare matci

Mesajde Jean Valjean » 28 Iun 2012, 11:44

Ioan Guist scrie:Daca fac un control la stupul (nucleul) respectiv si vad matca, o marchez indiferent ca e fecundata sau nu.


Puteti sa spuneti de ce procedati astfel, este o chestiune de timp castigat (daca tot am deschis nucleul si am vazut si matca de ce sa nu profit de ocazie) sau sunt alte ratiuni in spatele acestei proceduri?

Va multumesc
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Marcare matci

Mesajde balanescuadrian » 28 Iun 2012, 20:23

se marcheaza matca de obicei cand se vede ...deoarece la un numar mare nu-ti poti permite sa zici ...@azi marchez matcile...uneori cand le cauti le gasesti imediat, uneori se ascund si se cam pierde timpu, alteori esti obosit si nu le vezi (de multe ori stiu pe ce rama este matca dar nu o vad...vine tata, cu ochii odihniti si o gaseste imediat pe rama la care eu am pierdut mult timp!).,..... asa ca cel mai practic la un numar mare de familii este sa le marchezi cand le vezi, daca ai timp si atunci!
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Marcare matci

Mesajde victor s » 01 Iul 2012, 12:52

Trebuie sa-ti faci timp sa le marchezi, altfel patiti ca mine...cautati regina de innebuniti si n-o s-o gasiti decat eventual intr-un pom (daca aveti noroc)...
Am reusit sa marchez fiecare regina de anul acesta si sunt convins ca lucrul acesta i-mi va face viata mai usoara pe viitor ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Marcare matci

Mesajde ves.lucian.zabrani » 07 Oct 2012, 21:30

pe considerente tehnice si alte cele mi-au ramas 7 matci din 10 nemarcate !!! oare este prea tarziu sa mai scobarlesc in cuiburi ???
parca acuma nu le-as mai deranja !!!
m-am gandit sa le marchez la primavara la primul control !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Marcare matci

Mesajde peterneamt » 20 Oct 2012, 07:30

Matcile cu virsta pina in 3 luni le marchezi ( cu marcarul ) in zadar, pentru ca vopseaua va dezlipii odata cu perisorii de pe torace ( chelirea matcii are loc in functie de rasa nu mai devreme de 2 luni ) si in anul urmator matca va fi nemarcata. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Marcare matci

Mesajde Dila Daniel » 20 Oct 2012, 09:05

La marcarea reginelor imperecheate,singurul risc,este cel legat de abilitatea apicultorului.
La cele nefecundate se mai aduna la riscul de sus, riscuri cum ar fi :
-matca se sperie usor si poate zbura.
-este mai vioaie pe rame si o poti cauta mai mult timp.
-sa-i fie afectata capacitatea de zbor.
-sa fie mult mai repede luata in vizor de dusmanii naturali la zborul de imperechere.
-sa se stearga vopseau repede.
Aceste aspecte sunt atinse si de cei care au postat anterior,dar am zis ca un mic rezumat, ajuta.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Marcare matci

Mesajde Ioan Guist » 20 Oct 2012, 09:09

Da Peter, ai dreptate.Marcajul trebuie refacut pentru o situatie si evidenta...clare.
Varianta de marcaj "pe viata" e cu placutele de opalit.Dureaza si ...nu se merita.Pentru selectie, da.
De regula am in buzunar marcatorul daca-mi propun sa intru in cuiburi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Marcare matci

Mesajde livas » 20 Oct 2012, 21:16

Din categoria,, asha fac eu'' cum spunea intotdeauna nenea PAB,(sa traieshti nene PAB) sa shtizi ca eu de fiecare data cand verific matcile eclozionate in colivii, din fam. finisoare, ( sa nu aiba defecte, sa fie cu 20 de picioare :lol: , sa aiba16 aripi, :lol: s.a m.d) le shi marchez pe loc!!!!!
Apoi cand populez nucleele shi arunc shi d-ra ajunsa la maturitate, o arunc cu tot cu eticheta ;)
...ca are dreptate nenea peter, ca dupa perioada de ..naparlire'' mai trebe marcate o data daca le mai ai prin cutii, e cu totul altceva!!!!
..numai ca pot sa spun din propria experientza, ca daca roteshti marcarul cu grija pe tot greabanul d-rei :lol: , adica shi o parte din,,streashina'' se poate sa nu mai ai treaba cu marcatul ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator